Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шпионският скандал около Перишич остава неясен

0 коментара

Югославското и сръбското ръководство до късно през нощта вчера обсъждаха случая с ареста на сръбския вицепремиер Момчило Перишич, заподозрян в шпионаж в полза на САЩ, предаде АФП. Срещата бе свикана от югославския президент Воислав Кощуница.

Според разпространеното след това комюнике участниците в заседанието заключили, че "е необходимо подробно да се разгледат всички аспекти на случая, както и работата на гражданските и военните органи за сигурност". Те освен това се съгласили, че трябва да се ускори създаването на Национален съвет за сигурност, който да "институционализира сътрудничеството между всички служби за сигурност". Освен югославския президент Кощуница в срещата участваха сръбският премиер Зоран Джинджич, югославският вицепремиер Миролюб Лабус, югославските министри на отбраната и вътрешните работи Велимир Радоевич и Зоран Живкович, сръбският вицепремиер Небойша Чович и вътрешният министър Душан Михайлович, началникът на генералния щаб на югославската армия генерал Небойша Павкович, шефът на сръбската служба за сигурност Андрия Савич и началникът на югославското военно разузнаване генерал Томич. Нито един от тях не даде изявление за печата след продължилата над пет часа среща.

Днешната преса в Белград, позовавайки се на заместник - председателя на Движението за демократична Сърбия Драгослав Бошкович, свързва ареста на Момчило Перишич и на дипломата от американското посолство в Белград с " хора на югославския президент Кощуница и някои политически партии от Черна гора". Според в. Глас явности един от малкото хора, които могат да дадат подробности около ареста на Перишич, може да е Раде Булатович, съветник по националната сигурност на Кощуница.

Момчило Перишич бе арестуван в четвъртък от службата за сигурност на югославската армия /КОС/ и му бяха предявени обвинения за "шпионаж и издаване на военна тайна". Заедно с Перишич беше арестуван и американският дипломат Джон Нейбър, който беше освободен 15 часа по-късно.

Американският посланик в Белград Уилям Монтгомъри остро протестира в югославското външно министерство, като заяви, че случаят ще предизвика остра криза в отношенията между Вашингтон и Белград. Монтгомъри нарече случая монтиран и го характеризира като директно нападение на югославската армия срещу САЩ, управляващата в Сърбия коалиция ДОС и демократичния ред в Югославия, предаде В92.

Сръбският премиер Джинджич коментира, че случаят с ареста ще се отрази много зле върху отношенията на Югославия със Съединените щати. Според него "военните тайни служби са излезли от контрол". Джинджич даде и подробности около ареста на американеца като разказа, че на дипломата му е била сложена "торба на главата, не е имал преводач, нито адвокат".

Членове на КОС намерили в чантата на арестувания американски дипломат аудиокасети от съвещания на началника на генералния щаб на югославската армия Небойша Павкович, съобщи в петък вестник Данас, позовавайки се на неофициални източници. Според други източници Перишич предал на дипломата секретни документи, уличаващи бившия югославски президент Слободан Милошевич във военни престъпления в Босна.

По-късно стана ясно, че общо по случая Перишич са арестувани четирима мъже- самият Перишич, американският дипломат Нейбъл, армейският подполковник Миодраг Секулич и още един сръбски гражданин, чието име не беше съобщено.

Повечето наблюдатели в Белград свързват ареста на Павкович с предаване на документи, уличаващи бившия югославски президент Милошевич във военни Генералният щаб на Югославската армия посочи в комюнике от събота, че службите на военното разузнаване са пристъпили към арестите след като продължително време са следили дейността на армейския подполковник Миодраг Секулич.

Според съобщението, цитирано от ТАНЮГ, Секулич "е предоставял без разрешение" секретни военни документи на Момчило Перишич, който пък "дал някои от тези документи на чуждестранен гражданин".

При един такъв акт, на 14 март в 19.35 ч. органите на сигурността на Югославската армия прекъснаха тази незаконна дейност, подчертава Генералният щаб, визирайки извършените в четвъртък арести.

По повод арестите в Белград Агенция Франс прес напомня, че задържането става две седмици преди 31 март - срока, който Конгресът на САЩ даде на Белград да предаде на трибунала в Хага нови обвинени във военни престъпления. Арестуването на Перишич от военното контраразузнаване на югославската армия /КОС/ може да отразява факта, че Милошевич все още има значително влияние сред трърдолинейните югославски военни, коментира от своя страна АП.

През 1999 г. Перишич заяви пред Ройтерс, че е предупредил Милошевич, че трябва да предотврати войната с НАТО, която армията не може да спечели. Милошевич не се съгласил и го уволнил.

По-късно Перишич основава своя партия Движение за демократична Сърбия, присъединява се към коалицията ДОС, която свали от власт Милошевич през 2000 г. и през януари 2001 г. става вицепремиер в сръбското правителство. Хърватия обвинява Перишич във военнни престъпления и го съди задочно за обстрела на адриатическия град Задар, където е бил командващ югославската армия през 1991 г., в началото на войната в Хърватия. За това хърватски съд го осъди през 1996 на 20 години затвор.

Трибуналът на ООН в Хага не е обаче не е повдигал обвинения срещу Перишич. Освен чисто вътрешните аспекти на ареста на Перишич, арестуването на американски дипломат доведе и до международен дипломатически скандал.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.