Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Щатски сенатори: Корупцията в България заплашва отношенията ни

41 коментара
Щатски сенатори: Корупцията в България заплашва отношенията ни

Ширещата се корупция, липсата на медийна свобода и политизацията на съдебната система заплашват отношенията между САЩ и България. Това е записано в изявление на председателя на комисията по външни работи на Сената на американския Конгрес Боб Менeндез. То е подписано и от сенатора Джим Риш, член на комисията.

В изявлението се посочва, че връзките между двете страни се засилват, но се подчертава, че те могат да бъдат най-силни, само когато споделят общи ценности, на какъвто принцип е изграден съюзът НАТО. Сенаторите посочват, че искат връзките с България да продължат да се развиват, особено в сферата на енергетиката и общата сигурност.

"Продължаващата корупция, намаляването на медийната свобода, политизацията на съдебната система и други заплахи за върховенството на закона са сериозно предизвикателство за двустранните отношение САЩ-България", се посочва в изявлението.

Сенаторите припомнят, че България е на последно място сред страните в ЕС в класацията на "Прозрачност без граници" – "Индекс за възприятие на корупцията" през 2019 г., както и в тази за медийна свобода на "Репортери без граници".

"В продължение на почти 8 месеца протести българските граждани поискаха на корупцията да бъде сложен край, а върховенството на закона и демократичните ценности да бъдат уважавани. С наближаването на парламентарните избори през април, е изключително важно правителството да защити тези ценности", се казва в изявлението.

Двамата сенатори пишат, че САЩ ще подкрепят действия за възстановяване на медийната независимост и върховенството на закона.

Това е поредният сигнал от официални представители на САЩ за проблемите с корупцията у нас. Наскоро американският посланик Херо Мустафа обяви, че те са видими и всички политически сили трябва да се обединят срещу тях.

Представители на управляващите все още не са коментирали оценка на сенаторите, но президентът Румен Радев я определи като "съкрушаваща".  

"Ако правителството се беше вслушало по-рано в това, което казвам, в исканията на хората, на протестиращите, нямаше да излезе тази съкрушителна оценка (…) Ако правителството наистина държи на отношенията със САЩ като стратегически партньор и не се вслушва в моите послания, поне да слуша оценките и препоръките", каза Радев. 

"Не съм опонент на правителството. Винаги съм бил обективен коректив на това, което виждам и срещу това, от което негодуват българите", добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nik
    #41

    Подкрепата отвън си е подкрепа. Най-вече в конкретни измерения. Влизане в предверието на еврото и банковия съюз, безусловно доверие за харченето на парите от Европа, недвусмислена защита от най-голямата европейска партия и т.н. Критиките отвън са проблемни. Тук дойе една ултралява ирландска евродепутатка, например, да подкрепи народното въстание. Спорна много. Или резолюцията на Радан Кънев и Елена Йончева - два пъти по-спорна.Особено с цитираната българска позиция за сепаратистката ОМО Илинден. Сега двамата сенатори. Доста спорни. Особено единия. Повтарящи едно към едно мотивите на лятното въстание, отхвърлени от Европа, обаче.

  2. eagle_eye
    #40
    Отговор на коментар #36

    Ако те притеснява, че амеирканските ни партньори са си артикулирали мнението, номалните хора не ги протеснява.И не, не е "election meddling" защото позицията им е последователна и консистентна - независимо дали сме в предизбора ситуация или не сме.По твоята сигурно логика всяка дума която не е излязла от партийната ви централа е вмешателство в изборите.Ама ако се беше чул и намек за хвалба - щяхте да опщите орталъка. Справка - стотици подобни изкзвания на боса ти по повод и без повод как го хвалел

  3. nik
    #39

    Лобирайки пред двамата сенатори да пуснат нещо из репертоара на великите народни въстаници Цветанов вдигна топката на Радев. Който не закъсня да се изкаже. Подлагайки Сената на САЩ. Че трябваше от посолството да обявят, че това не е позиция на Департамента и Сената.Оглушителен шамар за Румен Радев. Колкото повече се изказва толкова повече потъва. Агонията няма ли да свърши. Може би с финалната част на видеото.

  4. balrogbg
    #38

    Не е важно какво казват сенаторите от САЩ, а какво казват от Москва за тях няма корупция.

  5. Ощавен маркиз
    #37

    Отдавна е видно, даже очевадно, че Баце и клекнал кротко пут Жужльо и Ердьо као скопена каракачанска овчарка... ДокараАл се е дотам, че без да изповяда млогу-млогу на думи ЕС-атланската си "закрепостеност", прилежно въйполнява хенергийните си /и проч./ "национално-отговорни дългове" къмто импо и султанчика. Погалвайки от време навреме г-жа Меркел по "северния паток"... И забележете, всичко това му се получи жус, след като ведно с агент-вайводата Иванушка /и некои други нашенски файтон-наци-патреоти/

  6. Коментарът е изтрит в 20:25 на 10 април 2021 от автора.
    #36
  7. Старият куфар
    #35

    А бе че е прав Менендес, прав е, няма дума. Трагедия сме. Ама пък точно той ли се намери да критикува корупция: April 1, 2015: Menendez is indicted on federal corruption charges. It is the first time in a generation that a sitting U.S. senator is indicted by the administration of his own party. Сигурно защото е първият...

  8. eagle_eye
    #34
    Отговор на коментар #30

    Не видях никакви черепи на протестите.Видях страх отсрана на управляващите спрямо вота на бъгларите в чужбина и спрямо масовия вот на българите въобще. Както и страх от протести, свободни медии, свободно сдружаване на гражданите, честна съдебна система и пр. Въобще страх от нормалното функциониране на българското общество.На протестите видях интелигенти хора които протестират точно срщеу корупцията за която за пореден път говорят американските ни партньори.А постинга ти в стил "Биби се бори с комундетата" е патетичен.

  9. eagle_eye
    #33

    После да не кажете, че сте се вързали на партенката, че ББ се бори срещу комундетата? Точно преди изборите получаваме поредна подкрепа за протестите от страна на чичо Сам. Корупция, съдебна несправедливост, репресия по политически признак, медийна несвобода..... Вече и малките деца знаят за какво иде реч - едните са за бетониране на статуквото, другите за неговата смяна, а третите са за подмяна в стил "пременил се Илия пак в тия"

  10. Мнение
    #32
    Отговор на коментар #31

    Да. Под вещото ръководство на първата държавна и партийна тиква сме известни навсякъде с корупция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.