Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие със заявка да купи 10% от тока на АЕЦ "Белене"

15 коментара
Теменужка Петкова и Крешник Бектеши

В заявлението си за участие в процедурата за избор на инвеститор за дострояването на АЕЦ "Белене" Северна Македония е поискала да купи 10 процента от електроенергията на бъдещата атомна централа. Това се посочва в съобщение на Министерството на енергетиката след среща в понеделник между българския министър Теменужка Петкова и министъра на икономиката на Северна Македония Крешник Бектеши.

За интереса на Скопие да вземе малък дял от АЕЦ "Белене" и да купува от електроенергията ѝ стана ясно в средата на август след отварянето на заявленията за участие в търга за стратегически и миноритарни инвеститори и за сключване на дългосрочни договори за тока от ядрената мощност. Тогава Петкова информира, че Северна Македония е поискала чрез държавната си енергийна компания да участва и като акционер, и като купувач на бъдещата енергия, но решение на кабинета в Скопие все още нямало.

Сега се изясни количеството ток, които иска да получи Северна Македония, но не и дали вече има правителствено одобрение за това намерение.

По думите на министър Бектеши Република Северна Македония била заинтересована от провеждане на преговори на експертно равнище във връзка с проекта АЕЦ "Белене". Петкова му отвърнала, че "в момента се прави преглед на подадените от компаниите заявления, след което ще се изготви кратка листа на фирмите, с които ще се водят разговори. Двамата се обединили около мнението, че проектът АЕЦ "Белене" ще е от регионално значение.

Седем са заявките за стратегически инвеститор. Световно познатите са руската държавна корпорация "Росатом" чрез дъщерното си дружество "Атоменергопром", Корейската Хидро и атомна енергийна корпорация и Китайската държавна ядрена корпорация (CNNC). Другита са консорциуми с участието на фирми на спорния бизнесмен Христо Ковачки и германска фирма.

Освен Северна Македония, дългосрочно искат да купуват ток от АЕЦ "Белене" двама търговци на ток, единият от които е свързван с Ковачки. Този тип договори обаче принципно не са разрешение от Европейския съюз.

Петкова и Бектеши са набелязали възможности за разширяване на сътрудничеството между двете държави и в областта на природния газ, и на електроенергетиката. "Реализацията на съвместни проекти ще допринесе за повишаване на енергийната сигурност, изграждане на междусистемна свързаност и либерализация на електроенергийния пазар", посочва се в прессъобщението.

Северномакедонският министър информирал за въведени в законодателството на страната европейски енергийни регламенти. Според колежката му това ще допринесе за обединението на пазарите "Ден напред" на двете страни в търговията с електроенергия, за каквото се разбраха през април 2019 г. "Българската независима енергийна борса", Македонският електропреносен системен оператор, Енергийната регулаторна комисия на Северна Македония и "Електроенергийният системен оператор" на България. Двамата министри са се разбрали да се ускори работата по пазарната интеграция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бивши комунисти НЯМА!
    #15

    От робите територията и риска в полза на останалите че и платихме без да искаме. Нали ни убеждавахте че на НАС ни е нужен още един аец и то спешно? Македонците се оказаха по-големи тарикати и бензина получават от наша рафинерия и е с 10ст по-евтин от нашия

  2. PETER
    #14
    Отговор на коментар #8

    Не сме чак кръгли, но такива идиоти, че оставихме властимащите мутромаймуни неусетно да прокарат за нула време Турски поток почти незабелязано за публиката. Някой разбра ли при какви условия?! Според Красен Станчев - така Русия постига пълно загробване на т. нар. газова диверсификация и установява 100%-ов енергиен контрол на Балканите. Докато пък прокуратурата ни занимава с руски шпиони, нещо такова се готви и за АЕЦ-Белене.

  3. gadev41
    #13

    Тия по добре да се занимават с историята. Там всичко е в миналото и няма вреда за населението сега и за поколенията

  4. Коментарът е изтрит в 07:16 на 1 октомври 2019 от автора.
    #12
  5. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #11
  6. dimitardi100
    #10

    Браво ! При силно сътрудничество и по-висок жизнен стандарт в България границата с Македония ще падне сама и двете държави ще се обединят по най-естествения възможен начин ! Най-важно е двете църкви да вървят ръка за ръка ! С комсомолски поръчения и извиване на ръце, истинско, дългосрочно обединение не може да стане и при първа възможност ще бъде отхвърлено !

  7. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #9
  8. Milenca
    #8

    10%? Те още не знаят цената, а искали 10%? Ей петкова, не сме чак такива идиоти! Ай сиктир!

  9. Естествено
    #7
    Отговор на коментар #4

    Даже и в субсидиите не е проблема. Проблема е, че технологията е руска и докато съществува тази централа ще бъде зависима от подръжката на руски, държавни фирми. Ще ни шантажират с това. Защото могат.

  10. Bлaдo
    #6

    ...точно русняците подучват сърбите, макетата и 'секва бивша Югославия да ни хързулнат, че "ще има клиенти", та да се набутаме и да дадем на пУтината матушка още 10 млрд. лева...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.