Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След среднощен спор за мажоритарен вот: НС прие изборните промени

27 коментара
След среднощен спор за мажоритарен вот: НС прие изборните промени

След продължителни спорове депутатите приеха окончателно на второ четене промени в Изборния кодекс. Част от текстовете, които засягат секциите в чужбина, си противоречат.

Това стана в рамките на над 13-часово заседание на парламента, на което многократно се повтаряше, че скоро предстои предсрочен вот за депутати.

През цялото време от ГЕРБ критикуваха останалите партии, че променят изборния закон набързо в очакване на нови парламентарни избори. Това обаче е обичайна практика на партията на Бойко Борисов, която от 2016 г. насам редовно предлагаше изменения в закона точно преди избори.

Новите партии в парламента на няколко пъти пък допуснаха грешки при гласуванията, както и в текстовете. Това наложи в края на заседанието да се върнат към вече подложени на гласуване предложения, за да поправят разминаванията. Едно от тях е, че в момента в закона едновременно е записано, че не се допуска образуване на избирателни секции извън територията на дипломатическите и консулските представителства и едновременно с това, че пада лимитът от 35 секции извън ЕС и се облекчава режимът за формиране на секции.

"Тука много неща нямаха смисъл днес, но някои се приеха, а други - не", призна към края на заседанието зам.-председателят на парламента Кристиан Вигенин от БСП.

ГЕРБ и БСП саботират гласуването в чужбина

В началото на заседанието с гласовете на ГЕРБ и БСП бе отхвърлен текст, който засягаше отпадането на ограниченията в чужбина. Новите партии в парламента искаха да отпадне ал.2 на чл 11., която гласи: "Не се допуска образуване на избирателни секции извън територията на дипломатическите и консулските представителства на Република България, освен в случаите по чл. 14, ал. 2 и 3." Предложението бе подложено на прегласуване, но отново бе отхвърлено.

След това обаче депутатите промениха самия член 14 и в него алинеи вече няма. Той предвижда разкриване на секции извън посолствата, отпадане на ограничението до 35 секции извън ЕС, както и нови секции да се разкриват с по-малко заявления.

Така в Изборния кодекс ще има два текста, които си противоречат. Председателят на парламента Ива Митева от ИТН се опита да поправи разминаването като се прегласува отхвърленият с гласовете на ГЕРБ и БСП текст. Социалистите обаче скочиха, че по правилник няма право на трето гласуване по един и същи текст.

Какво беше прието и какво не

Решено беше съставът на ЦИК да се намали на 15 души, а комисията да бъде сменена до 2 седмици след приемането на законопроекта. Беше прието в секциите с над 300 избиратели в страната и чужбина с да се гласува само с машини. На наблюдателите пък официално бе позволено да снимат и излъчват на живо отчитането на резултатите в секционните комисии след края на изборния ден.

Мнозинството в парламента прие да се създаде МИР "Чужбина", но след преброяването през есента на тази година. Депутатите не приеха нито един от вариантите за методика, която да определи колко депутати да се избират от района зад граница.

Депутатите отхвърлиха и предложението на следващите парламентарни избори местата за гласуване в чужбина да бъдат определени на базата на подадените заявления за разкриване на секции за вече отминалия вот. Преди 4 април бяха подадени рекорден брой заявления, но в страните извън ЕС като Великобритания, САЩ и Турция бяха разкрити много по-малко секции заради ограничението от до 35 секции извън съюза.

Не бе приета предложението на ИТН на президентските избори да се проведе експериментално електронно гласуване. Вот по пощата за българите зад граница също няма да има.

В населените места с над 100 жители пък вече ще могат да си избират кметове. Досега това беше възможно в тези с над 350 избиратели.

Среднощно надцакване за мажоритарния вот

Към края на заседанието се стигна до очакван спор между ГЕРБ и ИТН коя от двете партии иска да има мажоритарен вот. Скандал доведе и до кратко прекъсване на заседанието.

В крайна сметка партията на Бойко Борисов подкрепи тази на Трифнов пропорционалната изборна система за избори за народни представители да се прилага до произвеждането на първите редовни избори за депутати. Не беше решено обаче с каква система ще се гласува след това. Така до следващите редовни избори законът трябва да се промени отново – за да въведе мажоритарна система или за да отмени приетият сега текст.

Още след изборите премиерът в оставка Бойко Борисов нареди на депутатите си да внесат законопроект за мажоритарен вот, който е основен политически ангажимент на ИТН след референдума от 2016 г., иницииран от "Шоуто на Слави". Това бе оферта към Слави Трифонов за съвместна работа с ГЕРБ в настоящия парламент, но Трифонов отвърна, че мажоритарният вот ще остане да бъде приеман от друг парламент, докато сега е важно ГЕРБ да изчезне от политическата сцена. Още на първо четене законопроектът на ГЕРБ бе отхвърлен.

Между двете четения депутатите на Трифонов предложиха мажоритарен вот да има на следващите редовни парламентарни избори.

"Надявам се българските граждани да продължават да гледат, защото сега ще стане ясно кой е за мажоритарна избирателна система", каза Тошко Йорданов преди гласуването на този текст в пленарната зала. Той подчерта, че през годините ГЕРБ са предлагали мажоритарен вот, но винаги е било в момент, в който знаят, че няма да бъде прието.

В отговор Десислава Атанасова обяви, че от ГЕРБ не само ще го подкрепят, но и ще предложат да отпаднат думите "редовни". Йорданов я репликира, че на 99.9% следващите избори няма да са редовни, а предсрочни и няма време за въвеждане на мажоритарен вот.

Крум Зарков от БСП посочи, че цял ден ГЕРБ повтарят, че с поправките се минира изборния процес, а сега предлагат без подготовка на очертаващите се предсрочни избори да има мажоритарен вот, без законът да е разписал как да стане това.

"Господин Зарков, мажоритарни избори сега не може да има, защото не се е провело преброяване. ГЕРБ се опитват да саботират процеса, те се опитват да ни поставят политически капан. Е, няма да стане", каза Филип Станев от ИТН. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мислимотор
    #27

    Заради изборния закон мутрите са в амок: https://pik.bg/собственикът-на-пик-недялко-недялков-с-горещ-коментар-пред-скат-за-преврата-на-радев-и-нов-news1021506.html https://pik.bg/станислав-недков-стъки-с-призив-демокрацията-е-в-опасност-време-е-да-действаме-протест-пре-news1021431.html https://pik.bg/вежди-рашидов-пред-пик-за-поредните-акции-срещу-семейството-на-борисов-апелирам-и-доброто--news1021416.html

  2. BLM
    #26
    Отговор на коментар #23

    ... и й купиха розово Бентли. Нали е СОЦИАЛНА министърка.

  3. BLM
    #25
    Отговор на коментар #20

    Гласуването по пощата е различен проблем от гласуването в чужбина. Така, че не слагайте "И" между тях.

  4. Мислимотор
    #24

    Пропуснаха да разрешат записването и на гласуването -- без записване на екрана на машината. Това е важно заради множеството случаи на повторно гласуване с благословията на председателите на секционни комисии и местната милиция. Също -- за да се регистрират случаите на намеса на членове на СИК по време на гласуването с машината.

  5. Отбелязвам
    #23
    Отговор на коментар #18

    Но помня и още нещо интересно от тогава. В това правителство на Д.Попов соц мин. беше Е.Масларова. Тогава тя открадна от Къщата на Яворов на Раковска /до СДС-то/ пианото на Лора Каравелова. И си го занесе у тях. Не че може да свири - само да се фука пред гостите. Имаше скандал - била го "платила" и толкова. После тази Масларова още 2 мандата беше соц. министърка, много краде, съдиха я, но от пусто в празно... Остана свободна.Лошото е, че открадна история. Те така правят - само могат да крадат.

  6. преспав
    #22

    Кака Мия Зайкова беше права - да не се правим на по католици от Папата. Всички са български граждани - до доказване на противното. А противното ще бъде след като се направи реално преброяване - първо на българите в България, второ - на българите извън страната които са гласували. И едва след това може да се правят смесени, мажоритарни и друг вид избори. И едва след такова гласуване /ипреброяване/ в чужбина могат да се изчислят мандатите за чужбина и оставащите - за България. Но - само след реалното преброяване.

  7. Отбелязвам
    #21
    Отговор на коментар #18

    Благодаря, "Мюнхен", напълно прав сте. Така беше.

  8. Горскио
    #20

    Колкото до недопускането на възможност за гласуване по пощата и в чужбина извън дипломатическите представителства - това е много добро решение. Гласуването по пощата и в чужбина извън ЕС извън дипломатическите представителства би отворило възможността за колосални изборни измами,

  9. Горскио
    #19

    Медияпул: "Едно от тях [противоречивите текстове] е, че в момента в закона едновременно е записано, че не се допуска образуване на избирателни секции извън територията на дипломатическите и консулските представителства и едновременно с това, че пада лимитът от 35 секции извън ЕС и се облекчава режимът за формиране на секции." Медияпул грешат - това не е проиворечие и не е оборимо от Конституционен съд. Текстовете се допълват. В момента на практика означава, че ако в някоя държава имаме 10 дипломатически представителства - 1 посолство и 9 консулства, то там могат да се открият 10 секции (ако във всяко представителство се открие по точно една секция). Законът изглежда добър.

  10. Мюнхен
    #18
    Отговор на коментар #13

    Правилно, колега. Само една дребна неточност има. Христо Данов бе министър на вътрешните работи в предното правителство- това на Димитър Попов, известен още като Митко Агнето, а в правителството на Ф. Димитров министър на вътрешните работи бе Йордан Соколов- Мир на праха му!- бе отличен юрист, говореше меко ,но действаше твърдо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.