Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Служебният кабинет игнорира всички оферти, за да стигне до "неизбежния" "Газпром"

27 коментара
Служебният кабинет игнорира всички оферти, за да стигне до "неизбежния" "Газпром"

"Преговорите с "Газпром" са неизбежни", заяви служебният министър Росен Христов след като извънредният щаб за газовите доставки проведе в понеделник първата си среща с браншови, синдикални и бизнес организации. Самият щаб бе създаден почти едновременно със служебното правителство с мисията да преодолява "хаоса и разрухата" в сектора. Изявлението на Христов дойде напълно закономерно след поредица подготвителни стъпки за евентуалните преговори с "Газпром". Първоначално бе казано, че "това е краен вариант", мина през "възможен вариант" и стигна до "неизбежен".

Това беше и единствената новина от заседанието на щаба в понеделник. Решението да се приемат отхвърлените от кабинета "Петков" условия на "Газпром" за плащане в рубли стана в присъствието на представители на бизнеса и синдикатите, които обявиха, че приемливата цена за тях е 200 лв./МВтч и настояха фирмите, работещи с газ, да бъдат компенсирани при цени над 250 лв./МВтч. Христов предупреди да не очакват, че кранчето ще бъде отворено веднага след като изпратим мейл на "Газпром" за възстановяване на доставките и открием сметка в рубли. Той даде ясен знак, че възобновяването на руския газ може да не е толкова лесно, макар руската посланичка Елеонора Митрофанова да увери, че всичко било въпрос на "политическа воля" от страна на България.

Да оставим настрана претенцията за сигурност и ниски цени, които "Газпром" не може да гарантира, след като самият руски монополист прогнозира 4000 долара за 1000 куб. м през зимата и веднага това европейските газови борси подскочиха с 10 процента.

Изобщо не е ясно как правителството на Гълъб Донев с лека ръка реши да откаже предложените на "Булгаргаз" доставки до края на годината - не само от офертата на "Шанийр" за седемте танкера, от които бе приет само един, но и предложенията в другите два търга – за още втечнен газ за доставка на гръцкия терминал Ревитуса и за доставка на виртуална търговска точка в България.

След като тези налични възможности бяха зачеркнати и служебният кабинет провокира газова криза, каквато всъщност нямаше, министър Христов излезе и каза: Имаме газ само за 20 дни през октомври. Два дни по-късно вицепремиерът Христо Алексиев отиде още по-далеч и обяви преди заседанието на ръководения от него извънреден щаб: Газ за октомври няма!

Още преди обявения отказ от всички други предложения, освен единия танкер през октомври, единственият оцелял при смените на върха в "Булгаргаз"Иван Топчийски, каза пред бТВ, че в търга за втечнения газ е имало всевъзможни оферти – без слотове за регазификация, оферти, включващи слотове, а цените са били с отстъпка до 30 евро от цената на нидерландската борса TTF. По информация на Mediapool дори е имало предложения само за осигуряване на дати и места за разтоварване на втечнения газ и макар министър Христов да каза, че цената им била "двуцифрена в милиони", съпоставена към крайните разходи, би се получила приемлива цена за потребителите на фона на полуделите газови пазари.

Търгове, слотове, интерес и... газ няма

Какви са резултатите от търга за доставка на българската виртуална точка така и не стана ясно. Запознати твърдят, че ако са били миксирани офертите на участващите в двата търга и са използвани предложения за слотове към евентуална сделка с "Шанийр" за всички танкери, е можело да се постигне стойност, конкурентна на европейските пазарни цени.

Министър Христов също така обяви, че октомврийският танкер на "Шанийр", който покрива десетдневно потребление на страната, ще бъде разтоварен в Турция, а не на Ревитуса, за където правителството на Кирил Петков твърдеше, че е осигурило дата за регазификация.

Два различни източника на Mediapool казаха, че към американското предложение е имало и изгодна оферта за слот, предоставен от "О Ем Ви" (OMV) на Ревитуса. Валидността ѝ обаче е изтичала преди тази на офертата за танкерите и докато правителството решава и сменя борда на "Булгаргаз", срокът е изтекъл. Така се стига до разтоварване в Турция, за което по думите на Христов е имало тежки преговори с турския зам.-министър на енергетиката Алпарслан Байрактар, който обещал съдействие.

По информация на Mediapool обаче няма посочено от Турция място и време за разтоварване на този танкер, което означава, че договорът с "Шанийр" за единствения танкер все още не е сключен, тъй като в него трябва да има дата и терминал, на които да пристигне каргото. Октомври идва след малко повече от месец и ако това не бъде уредено в близките дни, "Булгаргаз" може да остане и без тези количества.

Оферти има, информация - не

Темата с единствения танкер обаче захлупи търга за доставки в България през октомври, ноември и декември. На пресконференцията миналия петък министър Христов на два пъти не отговори на въпроса на Mediapool за резултатите от тази процедура.

В момент, в който цените на газа на европейските борси растат главоломно, "Булгаргаз" предпочете да не се възползва от направените оферти и да ги откаже. Дружеството вече е с ново ръководство и както се твърди – на ръчно управление от президента.

Изглежда, че всички кадрови рокади и действия на "Булгаргаз" в последните дни са подчинени на идеята да се каже, че "Газпром" вече е неизбежен.

Трайчо Трайков, бивш енергиен министър в първия кабинет на ГЕРБ и настоящ кмет на столичния район "Средец", оспорва твърдо тази констатация.

Той припомни, че в последните години България три пъти е правила реверанси към "Газпром" за огромни суми без разумна причина. "Първо, когато транзитният договор беше доброволно променен в наш ущърб през 2006 г., после при договарянето на "Турски поток", когато се отказахме доброволно от клаузата транзитирай-или-плати при предсрочното прекратяване на транзита по Трансбалканския газопровод и накрая през 2017 г., когато вследствие от завършилото производство на Европейската комисия срещу "Газпром" за нелоялна конкуренция в Източна Европа имахме срок, в който да поискаме компенсации за понесените вреди от незаконните практики. Но не го направихме. Само от тези три действия загубите са приблизително към пет милиарда долара. Запазвам искрица надежда, макар и малка, че това няма да се случи още веднъж", написа Трайков във Фейсбук преди ден.

Освен за начина, по който ще се подходи към "Газпром" в "неизбежните" преговори за възобновяване на доставките, не е ясно и дали те ще бъдат водени на политическо ниво – от правителството, или на корпоративно – от "Булгаргаз".

Посланията, които произтичат от двата вида преговори, са различни, смятат експерти.

Мълчанието на руснаците

От работата на временната комисия за спрените газови доставки в последния парламент, стана ясно, че "Булгаргаз" не е спирал комуникацията си с "Газпром" дори и след затварянето на кранчето на 27 април. Последното писмо от българското дружество към руския концерн е от май и съдържа предложение за подписване на анекс към договора с "Газпром", уреждащ плащането през две сметки – първо в доларова, а след конвертиране на валутата да влизат в рублова сметка (при курс изгоден за Русия, но не и за клиентите й), но пък с гаранции от руска страна за приемане на плащанията без допълнителни разходи или забавяне на трансферите между двете сметки, които да доведат до неизпълнение на задълженията. От тогава отговор на "Газпром" по предложението няма, твърдят запознати. Което показва, че опасенията на предишното ръководство на "Булгаргаз" за проблеми с доставките и при плащане в рубли са били основателни. Иначе какво им пречи на "Газпром" да приемат анекс, уреждащ договорните отношения според изискванията на указа на президента Владимир Путин.

Ако наистина три месеца "Газпром" не казва дали приема това предложение на "Булгаргаз", което по същество е съгласие с условията за рублови плащания, защо служебният кабинет смята, че ще успее да осигури руски газ през октомври? Вярно, Росен Христов каза, че още тази седмица започват разговори с турски компании, които имали интерес да доставят тръбен газ за България за период от 6 месеца до една година. Предвид структурата на турския пазар, обаче, това означава руски газ, но през търговци. Цената надали ще е по-ниска от пазарната, при положение, че търсенето от ден на ден вдига все повече цените на свободния европейски пазар.

Наивно е да се смята, че Турция ще ни предложи евтин газ, при положение, че може да изкара от него печалба.

Същото се отнася и за преговорите с Азербайджан за допълнителни количества газ извън договорените с цени, обвързани с петрола. Защо "Азербайджан газ съплай къмпани", на която в момента се моли цяла Европа за допълнително газ, бе го продала евтино на България?

"Газпром" срещу втечнения газ

Енергийният експерт Васко Начев, който още в понеделник разкритикува решението за връщане към "Газпром", във вторник коментира, че така "бизнесът, синдикатите, или самото служебно правителство си сложи примка на вратлето!?"

Той изчислява, че цената за седемте танкера с референтна цена – американският Хенри хъб, която към онзи момент е 34 долара за мегаватчас, след премия, втечняване, транспорт и разтоварване прави цена от 175 долара. Във Фейсбук той написа, че офертата включва и 150 000 долара за регазификация, а ако цената е по-висока, се поема от "Булгаргаз".

Според сметките му при сегашния ръст на цените на нидерландската борса TTF до 273 долара/МВтч, евентуално доставяният от "Газпром" газ за България би струвал 201 долара/MВтч.

Правителството на Гълъб Донев дължи на обществото обяснения за действията си по газовите доставки, които трябва да са много отвъд от общите приказки за "хаоса и разрухата", за това как досега гонили топката за газовите доставки, вече я били овладели и започвали да ги управляват.

Едно е сигурно. Решението ще е политическо и към момента изглежда твърде далеч от икономическата логика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мария Станева
    #27

    Тази сутрин гледам брътвежите на т.н.министър на енергетиката и се чудя от кое поделение на ВВС е инсталиран! " Защо да правим ежедневни заявки до Газпром ,нали знаем , че няма да се изпълнят". Но твърди въпросното лице, Путин щял да ни осъди на арбитраж ! Президентското войнство се готви да предаде националните интереси и да подари милиард лева за войната в Украйна, така както ББ подари арбитража за АЕЦ Белене!

  2. Bлaдo
    #26

    несретниците от гълъбарника (правителството) да попитат предварително (преди да си занесът доброволно подмитите задни...дворчета на "прЭговорЪЙ" с газпром) дали да си носят от вкъщи лубриканти и презервативи или ще им раздадат на място (или газпром просто ще ги ... "парафира" на сухо...

  3. В и К
    #25
    Отговор на коментар #23

    Кемтрейлса задмина по предателство и кафявост даже и гоцЭ, сирищнишкия чукундур.

  4. Коментарът е изтрит в 22:00 на 24 август 2022 от автора.
    #24
  5. bez_ime
    #23

    Пак да повторя - най-лайняното правителство с най-лайняния президент...

  6. ирис
    #22

    Е,Радев все пак намери един бушон ,който да изгърми след като обслужи Газпром и закопа Българиш в руското блато,но ще се оправим.Няма даже да казвам с какво ще бъде запомнен този резидент

  7. Парапун
    #21
    Отговор на коментар #16

    За мазута не съм чел нищо, не знам как стоят нещата. Ако е опция е редно съответните експерти да го кажат. То и за газ имаме алтернативи, стига някой да ги търси, а не да ги отбива.

  8. Един препатил
    #20
    Отговор на коментар #6

    "Каквото и да ви казват това никога не е цялата истина. За каквото и да ви говорят винаги става дума за пари". Възможно е реването на тема "газ" да е предизборен трик, възможно е и да е дирижирана от "назначения бизнес" кампания за смъкване от гърба на данъкоплатците на още една кожа - веднъж с цените, в които са калкулирани много по-високи стойности на газа от настоящите и втори път - с помощи от бюджета, че бил станал много скъп газа. Както впрочем стана с помощите заради високата цена на електроенергията.

  9. Борис Б
    #19

    Спокойно, скоро няма да има Газпром.

  10. Един препатил
    #18
    Отговор на коментар #12

    Ама вижте какво, "Газпром" нищо не са решавали, не решават и няма да решават. Всичко се решава лично от Путин. В този смисъл тези дето напират да преговарят с "Газпром" или са пълни ГлУпАцИ или са долни мОшеНици. "Газпром" нищо не може да реши и досега не отговаря на "Булгаргаз" по една много проста причина - България, Полша и Финландия отказаха да плащат по описания в първия указ на Путин начин и съгласно нареждането в този указ газът им беше спрян. Точка. Нареждането е изпълнено и никой не може

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.