Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София пратила 30 нови въпроса за сигурността на "Белене"

74 коментара
София пратила 30 нови въпроса за сигурността на "Белене"

Техническата комисия по проекта АЕЦ "Белене" е поставила на руската страна близо 30 нови въпроса след инцидента в Япония, свързани със сигурността на централа.

Очакваме отговорите им, придружени с изследвания и доказателства. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков по време на парламентарния контрол в петък.

Той посочи, че ръководеното от него министерство планира да поиска от изпълнителя на проекта за АЕЦ "Белене" допълнителни гаранции за безопасността, които следва да бъдат потвърдени от МААЕ и от компетентните служби на ЕК, за да се приложат засилени стандарти на безопасност и сигурност по отношение на проекта.

При необходимост ще бъдат поискани допълнителни изследвания от независима институция, допълни той.

До края на 2011 г. министерството ще разгледа и оцени риска и безопасността на АЕЦ "Белене" под егидата на МААЕ, включително ще се правят оценки и анализи на рисковете от наводняване, пожар, взрив, сеизмичен риск, технологичен риск от спиране на охлаждането на активните зони на реактора, като се вземат предвид поуките от произшествието в Япония.

В дебатите за ядрената енергетика и в частност за проекта "Белене" сигурността е от първостепенно значение, заяви министърът.

Според "Росатом" проектът е "напълно готов"

Само преди ден изпълнителният директор на дирекцията за ядрения енергиен комплекс на "Росатом" Кирил Комаров заяви пред Държавната дума (долната камара на руския парламент), че проектът за строителство на АЕЦ "Белене" в България е напълно готов. Според него никакви външни фактори, като оставим настрана "политическите емоции", не могат кардинално да повлияят на проекта, предаде РИА "Новости".

Първият зам.-председател на комисията в Държавната дума по сигурността Валерий Драганов отбеляза, че депутатите ще държат ситуацията под контрол. "Както и преди няма окончателно решение на един от най-перспективните и мащабни съвместни проекти – за строителството на АЕЦ в Белене", каза Драганов.

В отговор Комаров подчерта, че проектът е изгоден за Русия и за България и сериозно укрепва деловото и стратегическо сътрудничество.

Той обаче посочи, че преговорите не вървят леко, тъй като засега страните не могат да се споразумеят за цената. "Но ние искрено се надяваме, че в кратки срокове ще бъдат приети всички необходими решения и през тази година ще създадем проектна компания и ще започнем да строим", каза Комаров.

В момента това е най-големият инвестиционен проект на България, стойността му е 8 млрд. евро, което ще бъде колосален принос за икономиката на страната, заяви той.

Посочената от него цена се разминава с досегашните твърдения на "Росатом", че проектът ще струва 6. 3 млрд.евро. Българското правителство не е склонно да приеме цена над 5 млрд. евро, от които, както твърди премиерът Бойко Борисов, да не плати нито лев.

8 млрд. евро бил общият обем инвестиции

По-късно в петък от пиар агенцията на "Росатом" в България "Ди енд Ди" бе разпространено съобщение, в което се уточнява какво е имал предвид Кирил Комаров за сумата 8 млрд. евро като стойност на АЕЦ "Белене". Пояснява се, че той говори за "общия обем на инвестиции: вече вложените средства до този момент; разходите за консултанти;-стойността на ЕРС-договора". Посочва се, че "стойността на ЕРС-договора не се променя – тя остава 6. 298 млрд евро".

В една от последните си изяви по темата обаче Борисов каза, че цената на "Белене" няма значение, защото така и така няма да я плащаме. Той съобщи условията, при които е готов България да продължи проекта – "да не даваме пари и 51% държавност (дял на българската държава в проекта – бел.ред.)".

По време на посещение в София на 16 март представителят на "Росатом" Кирил Комаров отново увери в уникалните системи за безопасност на "Белене", но компанията е готова да даде и допълнителни гаранции, които обаче ще оскъпят проекта.

Според Красен Станчев от Института за пазарна икономика, цената на строителството на АЕЦ "Белене" може да достигне до 11 млрд. евро, а цената на произвеждания от нея ток ще е 14 евроцента на киловатчас, или близо 3 пъти по-скъпа от досегашната, а токът за крайните потребители ще скочи с около 50 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

74 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. екосапиенс
    #74
  2. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #73
  3. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #72
  4. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #71
  5. а. петров
    #70
  6. Хъмммммммм
    #69
  7. сряда -18:30ч.
    #68
  8. д-р Психаров
    #67
  9. Реалистичен
    #66
  10. КОМЕНТАТОР
    #65

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.