Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Софийският районен съд решава дали да излезе на безпрецедентен протест

Причината е безхаберието на ВСС и правителството за битовата драма на най-големия съд

25 коментара
Софийският районен съд решава дали да излезе на безпрецедентен протест

Съдиите и администрацията на Софийския районен съд ще решат във вторник дали да излязат на първия по рода си масов протест срещу безхаберието на правителството и Висшия съдебен съвет към окаяното битово положение, в което работят. Това научи Mediapool от свои източници в най-големия съд в страната.

 

За вторник следобед е свикано общо събрание на магистратите, в което ще участва и цялата администрация на районния съд. Събранието ще трябва да реши дали да има протест и под каква форма. Пред Mediapool председателят на съда Методи Лалов потвърди информацията за общото събрание. Той е сред хората, които подкрепят протеста.

 

"Решени сме да стигнем този път докрай и вече сме предупреждавали нееднократно за това, за да получим нормални условия за правораздаване, а обществото - съд, който да правораздава качествено и в разумни срокове", коментира Лалов.

 

Неофициалните коментари са, че значителна част от съдиите и служителите са настроени да излязат на улицата като демонстрация срещу дългогодишното отлагане на решаването на проблемите в съда. Ще се обсъжда дори и въпросът дали да бъде спряно гледането на дела в знак на протест.

 

Сегашният председател на съда Методи Лалов декларира още през миналата година, че би подал оставка, ако до съдебната ваканция на 2013 година не бъде поставено реално началото на решаването на битовата драма на СРС. Това се случи още по време на изслушването му пред ВСС и преди да бъде избран. Сега той обясни, че стои зад думите си.

 

"Искаме нормална натовареност, за да бъдем истински независими, а не дисциплинарно уязвими, тъй като всеки може да бъде уволнен заради нарушения вследствие на забавяне на делата", каза още Лалов.

По този начин съдиите стават зависими от инспектората към ВСС, а и от самите членове на ВСС, което е предпоставка за натиск върху начина, по който се решават делата.

При сегашните битови условия обаче това желание е неизпълнимо. Съдиите и съдебните служители работят при непосилно натоварване и непоносими битови условия. СРС има спешна нужда от увеличаване на магистратския щат, за да може да се намали нечовешкото натоварване от 1100 дела годишно на гражданските съдии и 540 за наказателните. Нови кадри обаче няма къде да бъдат сложени в сегашната сграда. В същото време 603 000 дела от архива на съда стоят в чували, а хората с дни не могат да получат преписи, защото не могат да намерят онова, което търсят.

Преди три седмици Методи Лалов поиска и бе приет за изслушване пред Висшия съдебен съвет. Той обясни в прав текст на правосъдния министър и членовете на ВСС, че магистратите и администрацията не издържат повече да работят в тези условия и са готови да излязат на улицата. Той поиска правителството и ВСС да изпълнят ангажиментите си и да отпуснат необходимите пари за обзавеждането на новата сградата на съда (бившето ГУСВ) на бул. "Цар Борис III". Средства са необходими и за ремонт на тавана, който е пред протичане.

Вицепремиерът и правосъден министър Зинаида Златанова подкрепи Методи Лалов в исканията му. Тя заяви, че министерството е задвижило обществените поръчки за покрива и отводняването на "военното НДК". Златанова добави, че нейната институция и ВСС ще потърсят резерви за осигуряване на пари за обзавеждане на новата съдебна сграда. Обещано бе да се сформира и обща работна група по въпроса.

Три седмици по-късно нищо по тези въпроси не е направено, което най-вероятно ще доведе до първия по рода си масов протест на български съд заради мизерните условия за работа. Очакваше се преместването на съда в новите сгради да се проведе през тази съдебна ваканция, но липсата на пари за обзавеждане отложиха това за лятото на 2014 година. Този срок също е под заплаха, защото пари все още няма и обществените поръчки дори не са обявени.

Софийския районен съд е най-големият съд в страната по брой на дела, магистрати и служители. В него се гледат общо 30% от всички дела на районно ниво. Администрацията на СРС е 15% от администрацията на районно ниво.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #25
  2. Анонимен
    #24

    АБВ

    Това че Топлофикация се упражнява вън и в съдилища като над конституционен бандит, рекетьор, диктатор, съдия, изпълнител, банкер и т.н., съсипвайки семейства и съдби,

    според вас не са сериозни и важни неща!?

    Засрамете се!

    Ограмотете се.

    Научете Конституцията на Република България и Как Правосъобразно се прилага чл. 19 за стопанска равнопоставеност, защитавайки Човешки Права повелявани от същата Конституция.

    Научете от юриста Соня Маркова що за престъпни беззакония са възможни, уви, в

  3. Анонимен
    #23

    Относно топлофикация, в съда се разглеждат много по-сериозни и важни за живота на хората спорове, които засягат свободата им, собствеността им, здравето им.

  4. Анонимен
    #22

    Гражданите се обслужват от съдебни служители - деловодители. През същото време съдии и съдебни секретари са в заседания и разглеждат дела. Друга част от съдиите дават дежурства по същото време и разглеждат спешните производства. Всичко това на ваканция ли ви прилича?

  5. Анонимен
    #21

    ЕВРОПА

    Чие безценно невежество коментирате, 28?

    Съдии седят при гишетата от 9 до 12, за да обслужват гражданите!? Това ли се опитвате да внушите?
    Няма чак толкова прости или толкова сервилни съдии.
    Не точно тогава и там.

    Недругарите недругарки са сервилни другаде.

    Топлофикация системно захранва съда с фалшива информация
    и упражнява антиконституционен произвол.

    Срещу произвола "Топлофикация" има аргументирани възражения, съдебни дела и протести от много години.

    Това не е ли проблем?
    Или ви

  6. Анонимен
    #20

    невежеството е безценно...работата от 9 до 12 е единствено за справки за граждани, същинската работа като обработване на дела, призоваване на страни,съдебни заседания и изготвяне на съдебни актове продължава. Съдебната ваканция не е почивка, както си мислите всички, а време за писане, когато се гледат единствено спешни дела, изрично посочени в закона. Апропо, проблем с Топлофикация нямаше да има, ако всеки си заплаща своевременно ползваното потребление...

  7. Анонимен
    #19

    EК Директива 2006/32

    Абсолютно уместен въпрос, 17.

    Също: дали този съд е легитимен под действащата конституция на Република България. Справка: Отговор на искова молба от Топлофикация, от юрист ответник Соня Младенова ; www keywords against toplofikacia blogspot

    Апропо, всеки съдия който е крепостен абонат на Топлофикация
    е в противоправен конфликт на интереси.

    17

    Тия какво работят?

    Сложили са работно време от 9 до 12 ч. и вечно правят инвентаризация. От 15 юли излизат във ваканция и са на

  8. Анонимен
    #18

    Осъдена сте, защото не сте си плащала сметката. Готино е да ползваш, а да не плащаш, а?! Но ако на вас не плати например наемателя - вой до небето. Алоооо, осъзнайте се!

  9. Анонимен
    #17

    Тия какво работят? Сложили са работно време от 9 до 12 ч. и вечно правят инвентаризация. От 15 юли излизат във ваканция и са на работа пак от 1 септември. Иначе заплатите им са в пълен размер. Делата са предимно от Топлофикация и те се скатават. Аз например съм осъдена от Топлофикация на 1 август 2010 г. без да разбера - не могли да ме намерят. Представям им доказателства, че в същото време съм плащала сметки, имало е потребление на ток и вода у дома - и те излизат да стачкуват.

  10. Анонимен
    #16

    До 14: Как става само другия да има мръсна душица. Та не сме ли живяли заедно, не сме ли учили заедно, не сме ли ви деца, братя, сестри, че да сме ние мръсни, а вие не. То и учителите такива и лекарите, и полицаите, и чиновниците... Или всички сме, или да говориш за другия, че е мръсен май нещо издиша. Още повече без конкретика. Това не означава, че няма и сган в съда, но чак всички...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.