Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Споделянето в социалните мрежи е като бонбон за мозъка

8 коментара
Споделянето в социалните мрежи е като бонбон за мозъка

Изследователи от Харвард изясниха защо толкова много хора не могат да устоят да не споделят всяка своя мисъл, движение, желание или симпатия в социалните мрежи като Twitter, Facebook, Foursquare, Instagram и Pinterest.

Провеждайки серия от експерименти, учени са разкрили, че актът на разкриване на информация за самия себе си активира същите центрове на удоволствие в мозъка, които се задействат, когато се храним, вземаме пари и правим секс. Разбира се, степента на удоволствие е различна (на повечето от нас сексът доставя по-голямо удоволствие, отколкото да говорим за себе си), но науката доказва, че нашият мозък възприема саморазкриването като опит, който носи удовлетворение, пише "Лос Анджелис таймс".

Това може да обясни резултатите от неотдавнашни проучвания за използването на Интернет, които показват, че грубо 80% от постингите в сайтовете на социални медии като Twitter и Facebook съдържат просто съобщение за собствения непосредствен опит на ползвателя.

Водещият изследовател Даяна Тамир и съавторът ѝ Джейсън П. Митчел са разработили серия от експерименти, за да измерят степента на удовлетворение, което изпитват хората, когато пишат за себе си.

Учените са провели тестове с Ядрено-магнитен резонанс и са наблюдавали мозъчната активност на участниците в експеримента, докато те са отговаряли на въпроси за собствените си мнения и на въпроси за мненията на други хора.

Изследователите установили, че зоните в мозъка, които "отговарят" за удоволствието, са се задействали в голяма степен, когато хората са говорили за себе си и в по-малка степен, когато са говорили за другите.

Учените също така са установили, че участниците в експеримента по-скоро ще откажат пари (само няколко цента), предлагани им, за да говорят за някой друг, като предпочитат да изпитат по-приятното усещане да говорят за самите себе си.

Във втората част на проучването учените е трябвало да изяснят доколко за хората, които говорят за самите себе си, е важно да имат аудитория, която да ги слуша.

"Ние не знаехме дали саморазкриването носи удовлетворение, защото те кара да мислиш за себе си и мисленето за себе си е удоволствие, или важното е да имаш аудитория", казва Тамир.

Както се досещате, за тези ползватели на Facebook, които имат по 700 и повече приятели, изследователите открили, че зоните в мозъка, отговарящи за удоволствието, се активизират в по-голяма степен, когато споделят своите мисли с приятел или член на семейството, а усещането за удоволствие е по-малко, когато им е било казано да не споделят мислите си пред други, а да ги запазят за себе си.

Вероятно всичко това обяснява смущаващото поведение на хора, които са излишно откровени в Интернет, дори когато това е в тяхна вреда. (Представете си престъпници, които са арестувани след като са се похвалили за своите престъпления във Facebook или за тийнейджърка, чиито онлайн откровения за домашните ѝ задължения са довели до това, че баща ѝ е стрелял по нейния лаптоп, или за младеж, които едва не влиза в затвора заради оплаквания от жена си).

"Мисля, че проучването помага да се обясни защо хората толкова често се обръщат към социалните мрежи. Мисля, че то помага да се обясни защо съществува Twitter и защо Facebook е толкова популярен – защото на хората им е приятно да споделят информация един на друг", казва Тамир.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Има и нещо друго,което изследователите май не са взели предвид.Социалните мрежи са и трибуни за хората,които нямат достъп до медиите.Така се създават общности на хора,които са заинтересувани от дадени проблеми и ги споделят с останалите.По този начин те проверяват тезите си,канят приятели към диалог,спорят,одобряват, оборват. Така се организират групи около дадени идеи,а и реални групи особено за политически,културни,социални прояви. Това е наистина трибуна на медийно онеправданите и различните власти трябва да се съобразяват с нея. Иваче могат да си изпатят,както това стана в арабските страни.

  2. Анонимен
    #7

    Споделянето в социалните мрежи е като биберон за безмозъчни

  3. Анонимен
    #6

    @2 - Въобще не си в час. просто не можеш да погледнеш от страната на младежите, за които светът предлага съвсем други неща, отколкото по времето на твойта комсомолска младост. Ако за някои мрежите имат само роля на отдушни, други ги ползват ефективно, за да поддържат връзка с чуздестранните си приятели, или просто тези които са далече. Ако не си виждал това, просто няма как да разбереш, и можеш да си пееш старата песен за днешната младеж. Ама Times change. Also, now. Чакай малко, и ще дочакаш и още по-нова мода, сменяща и тази.... ако доживееш дотам де :))...

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  5. Анонимен
    #4

    Общуването в мрежите го възприемам като начин да се запознаеш с мнението на други хора по важни обществени или политически въпроси. А не по лични въпроси, по които търсиш съчувствие и състрадание. Понякога може да се получи интересна дискусия, ако засегнеш наболял обществен проблем и изразиш мнението си пред фейсбук аудиторията.

  6. Анонимен
    #3

    Да. "Откриха" ексхибиционизма, а не не могат да обяснят анонимизма Анонимен 14:46 | Откриха топлата вода.

  7. Анонимен
    #2

    Споделянето в социалните мрежи е признак на недобро ментално и психическо здраве - хипохондричен изблик на полуотчаяни от липсата на социален живот хора. Във всеки случай споделянето в социалните мрежи е най-самотното занимание на света! "Общуването" по телефончетата и таблетите допълва картинката.

  8. Анонимен
    #1

    Откриха топлата вода.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.