Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Споразумението Сърбия - Челна гора е успех за европейската дипломация

0 коментара

Постигнатото споразумение между Сърбия и Черна гора да останат в рамките на една държава е успех за Европейския съюз, който упражни цялото си влияние, за да се избегне разпадането на СР Югославия.

Подписването на споразумението за образуването на нова държава с името Сърбия и Черна гора стана възможно благодарение на върховния представител на ЕС в областта на външната политика и сигурността Хавиер Солана.

От няколко месеца Солана учести посещенията си в Белград и Подгорица, за да улесни разговорите между сръбските и черногорските ръководители.

Успехът показва, че черногорците и сърбите са реалисти и оказват доверие на ЕС, каза европейски дипломат, пожелал анонимност. Трябваше да бъдат убеждавани, за да не бъдат предприемани едностранни инициативи, допълни той.

Черногорският президент Мило Джуканович, който искаше съюз на две независими държави, заплаши да организира референдум за независимост на Черна гора в средата на тази година.

Но след падането на бившия югославски президент Слободан Милошевич от власт през октомври 2000 г., международната общност не подкрепяше вече независимостта на Черна гора. ЕС предупреди Мило Джуканович за "безразсъдната надежда", че постигането на независимост ще му отвори по-бързо вратите на ЕС.

Европейският съюз изпрати експерти, които да покажат на черногорците трудностите да се управлява независима държава при глобализираната икономика, а на сърбите - примери за държави, които функционират, при положение че някои от техните райони са със засилена автономия, обясни дипломатът.

Солана показа още веднъж, че е в състояние да сближи гледните точки и все пак можеше да се породят съмнения, че ЕС се опитва да насърчи запазването на държава, която няма да функционира, смята Никълъс Уайт, специалист по Балканите в Центъра за проучвания на европейската политика, базиран в Брюксел.

Отсега нататък погледите се обръщат към Косово - сръбската област, която е под администрацията на ООН от юни 1999 г.

Въпреки стремежа към независимост на албанското население, което преобладава в областта, международната общност не гледа благосклонно на тази идея и избягва да пристъпи към разглеждането на въпроса, като предпочита да се занимава с осъществяването на автономията.

Да се намери решение за Косово все още е малко преждевременно, но споразумението между Сърбия и Черна гора показва, че когато има политическа воля, се постига споразумение, каза европейският дипломат.

Случаят Косово е напълно различен. Изходните позиции на Сърбия и Черна гора не бяха много отдалечени.
Политическата класа в Косово няма толкова опит и все още не е разбрала, че поведението на международната общност по отношение на евентуална независимост се е променило, отбелязва от своя страна Никълъс Уайт.

Западните Балкани все пак изглежда са на правилния път, което доказва постигнатият във вторник успех в Брюксел на донорската конференция, на която бяха отпуснати 307 милиона евро за Македония.

Босна от друга страна не напредва много към помирение, шест години след подписването на мирното споразумение от 1995 година. НАТО, която възнамерява да редуцира тази година с няколко хиляди души състава на мироопазващите си сили в Босна ЕСФОР, изрази в сряда нетърпението си, като призова босненците да вземат бъдещето в свои ръце.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.