Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спорните учебници по история за Х клас ще се преработят

14 коментара
Красимир Вълчев. Сн. БГНЕС, архив

Одобряването на новите учебници по история за Х клас е спряно, за да се преработят текстовете в тях, които засягат историята на България от времето на комунизма. На издателствата са дадени препоръки за промяна на съдържанието. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев във вторник.

Новите учебници по история бяха критикувани от историци, а и от учители заради манипулативното представяне на периода на тоталитарната диктатура. Няма достатъчно информация за действията на Държавна сигурност, за Възродителния процес, за действителното финансово състояние на държавата по време на режима на Тодор Живков.

Според Вълчев в учебниците "има и опит да се даде положителен акцент върху не толкова съществени елементи" от комунистическия период, както и "няколко откровено провокативни текста".

През новата учебна година десетокласниците трябва да учат по утвърдената през миналата година нова програма по история. Тя включва и най-новата история на България, включително и комунизма. Нови учебници са представили 5 издателства "Булвест 2000", "Анубис", "Домино", "Просвета" и "Рива". Те са и избрали колективите, които пишат текстовете.

"Тези учебници са минали оценката на оценителите и на учителите, получили са положителна оценка, но това, което видях, и и колегите са видели, е че има минимизиране на някои факти, има недостатъчен акцент на тези базови характеристики на периода и на режима", обясни Вълчев.

"За съжаление, в най-новата история има разделителни линии, моменти, които ни разделят и са дискусионни", каза още образователният министър. И припомни, че новата програма за Х клас беше критикувана миналата година с аргумента, че акцентира върху комунистическия период, че окачествява елементите на режима, като репресивен апарат - Народен съд, Държавна сигурност, включен е и Възродителният процес.

"Тази програма, ние, я защитихме тогава. Все пак това време сме го квалифицирали като режим - като тоталитарен режим. Това време е имало своите предимства и своите недостатъци и все пак сме направили политически и цивилизационен избор, който включва определени ценности. А историята е един от предметите, който формира отношение на учениците към света. И тези базови характеристики на режима трябва да присъстват и в учебниците", коментира Вълчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #14

    Браво ! Иначе все едно някой в Германия да напише учебник, който завоалирано реабилитира Хитлер !

  2. [email protected]
    #13
    Отговор на коментар #10

    Мдааа,личи ти че нямаш грам понятие от политиката на БКП,по време на социализма.Такъв филм,в репресиращ орган,като прокуратура или съд по времето на социализма.Няма никакъв вариант да не е бил член!

  3. marij
    #12

    Защо да поправят учебниците - то каквото след 9-ти септември 1944 год. и днес е същото. Моралът на днешните парламентаристи и министри е същия като и по времето на Живков. Четете Георги Марков - нима текстовете не се отнасят сто на сто и за днешната изпълнителна власт. Колко хора бяха избити без да се търсят извършителите - какво стана с демонстративното убийство на полицаят, който отговаряш е за тежките престъпления до операта в София...или пък с убийците на работниците във воените предприятия, колко инциденти има на масови жертви при работа с боеприпаси, нима това не е днешното Белене...

  4. fantom
    #11
    Отговор на коментар #2

    Ти знаеш ли изобщо какво е Народен съд, награмотнико. Кога е заседавал в Разград? Що не вземеш и ти да напишеш някой учебник? А може би си сред авторите?

  5. edin.drug
    #10
    Отговор на коментар #8

    Ами не е бил член на БКП - на, да видиш. И оправданието на твоите ортаци от ГЕРБ, че уж "всички били" не е вярно. Не всички са били - но пък Тиквоний много е искал да бъде.

  6. ivancho ivanov
    #9

    В комисията към МОН за новите учебници по нашата история не бива да участват представители на БСП, все едно да се възложи на турчин от типа Ердоган да пише за осмаското иго у нас! БСП/БКП да пише честно история на България е мисия невъзможна! Само погледнете историята на тази партия! От лекарите и учителите зависи в много голяма степен нашето бъдеще! Елементарно, Пижо!

  7. [email protected]
    #8
    Отговор на коментар #5

    И да не би 87-88год.,да не сме били социализъм?АКо си на достатъчно години,ще знаеш че,няма как да е бил съдия или прокурор по онова време,без да е член на БКП!

  8. [email protected]
    #7
    Отговор на коментар #5

    Ами именно точно когато е прокурор в Разград,става голямата екскурзия.А това наименование(голямата екскурзия) си е доста слабо,защото тогава имаше доста репресии,които ги няма написани.Тя е следствие на "възродителния процес",не са две различни неща!https://bg.wikipedia.org/wiki/Голямата_екскурзия

  9. edin.drug
    #6

    Крайно време е да се разбие монопола на гореизброените издателства. Те държат "капиите" в МОН от повече от 20 години. Имат хора в комисиите и печелят изключително добре, недопускайки други в конкурентна надпревара.

  10. edin.drug
    #5
    Отговор на коментар #2

    Какъв народен съд, бе Светльо? Ти нещо май не си в час. Атанас Атанасов е роден на 17 май 1959 г. в село Батин, Русенско. Завършва право в Софийския университет „Климент Охридски“, след което е съдия в Русе (1987-1988) и прокурор в Разград (1989-1992). Основната вълна на "възродителния процес" е 1984/1985. Има и втора - майските събития от 1989 г. Ако въобще е заварил нещо от "възродителния процес" - то е било през първите месеци на работата си в Разград. В края на май 1989 г. започва "голямата екскурзия".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.