Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Средната заплата в министерствата гони 1200 лева – 13% съкращения са дали 13% ръст

Същевременно все повече чиновници се назначават без конкурси

34 коментара
Средната заплата в министерствата гони 1200 лева – 13% съкращения са дали 13% ръст

Все повече служители се назначават в държавната администрация без конкурс, като правителството смята да ограничи тези възможности със законови промени. Това стана ясно, след като Министерският съвет прие в сряда доклад за подобряване на управлението на човешките ресурси в държавната администрация.

 

Съветът за административна реформа ще трябва да мисли как да бъдат преработени текстовете в Закона за държавния служител.

 

Според доклада средната заплата в държавната администрация вече е достигнала 865 лева, като за сравнение през юли е била 763.89 лева.

 

Към 1 септември 2012 г. средната заплата в администрацията на Министерския съвет и на министерствата е 1181.72 лева, което представлява увеличение с 13.16% спрямо 1 юли същата година.

 

Увеличението на заплатите в държавните агенции е 9.27%, като средният размер на заплатата достига 697.91 лв. С 16% нараства заплатата на служителите в изпълнителните агенции.

 

Според Съвета за административна реформа след 1 август 2009 година 30 структури са закрити или преобразувани с цел постигане на по-голяма ефективност и ефикасност.

 

Числеността на централната администрация е намалена с 9 954 бройки или с 13.84% спрямо юли 2009 г.

 

Благодарение на оптимизацията и въвеждането на новия модел на заплащане средната месечна работна заплата на служителите в централната администрация нараства с 13.24%, което е пропорционално на намалението на числеността.

 

Увеличението е постигнато, без да са необходими допълнителни бюджетни средства.

 

Новият модел на заплащане предвижда допълнителни възнаграждения само за постигнати резултати. Размерът на допълнителното възнаграждение за постигнати резултати на отделен служител за една година не може да надвишава 80 на сто от начислените му за съответната година основни заплати, а общият размер на разходите за допълнителни възнаграждения не може да надхвърля 30 % от предвидените за заплати, възнаграждения и задължителни осигурителни вноски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #34

    Много некомпетентен коментар,приличащ на манджа с грозде! Дори и да се верни част от цифрите, средните величини не са показателни за общото състояние на болшинството хора. Приятели, близки, роднини на ръководителите на ведомствата се назначават с огромни заплати всякакви възможни допълнителни плащания, а обикновените бачкатори получават жълти стотинки. Приказката за зелето и месото тук важи с пълна сила.

  2. Анонимен
    #33

    До 32 - не само герберите и тези от БКП-БСП и рлазклоненията и са също толкова и дори по-талантливи. Ако олбаче си бил в правителството на ОДС или си въоще си син - значи си още ниедерталец. За нищо не ставаш

  3. Анонимен
    #32

    БОС. Децата на гербаджиите са доказани специалисти. Познаман едно такова даровите дете. За какви конкурси говорите.

  4. Nastradin Hodja
    #31

    До номер 29: Разбира се, че високите заплати са за лизачите и връзкарите. А когато не могат да запълнят някоя щатна бройка с човек като теб те "съкращават" мястото и си поделят печалбата.

  5. Nastradin Hodja
    #30

    "Съкращенията" следват един и същи модел - съкращават се НЕЗАЕТИ щатни бройки, т.е. се закрива незаета позиция, а парите за нея се поделят между работещите във ведомството. А позанайте кои позиции са незаетите? Дали уютни паразитски местенца, или бачкаторски позиции за квалифицирани служители, каквито държавата трудно намира и задържа? Второто разбира се! Т.е. администрацията съкращава полезните позиции, понеже не може да ги запълни, и дели парите за тях между паразитите.

  6. Анонимен
    #29

    До номер 14 и 16. Давам пример със себе си, бюджетен служител - висше образование, три езика, Microsoft Office - всички програми в пакета, Photoshop и други програми, 30 години трудов стаж. Заплата - 320 лева, 80 лева клас, които отиват за данъци. Чисто - 320 лева. Никакви бонуси. Толкова! Явно някои хора из МС са се самозабравили, след като могат да публикуват данни за хиляди лв. заплата, след като обикновените бюджетни служители гладуват и тънат в борчове!

  7. Анонимен
    #28

    Ръст на какво? Що ли не се вижда този ръст извън МС..Или го крият. Криза е.

  8. Анонимен
    #27

    Целта на тази глупава реформа е само една:да се махнат неудобните служители,и на тяхно място се назначават хора на ГЕРБ.Реално реформа няма,само подмяна.Е,какъв е смисъла???Пак ни заблуждават с тези проценти и бройки...Има Държавни предприятия,в които не е сменен и един служител,а заплатите са в пъти по-големи от тези на Министрите,но никой не го прави на въпрос.Защо???Имам впредвид РВД на летището.Да ,ама шеф е кумеца на ЦВ.ЦВ.

  9. Анонимен
    #26

    Мин-ва добре, ама по места в страната общинските администрации са по 400-500 лв., освен тези които се облажават на еврософрата. Нека поне да местят мин-ва в провинцията!

  10. Анонимен
    #25

    Направо милионери. Ега си нещастническите заплати.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.