Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световната банка: България хаби много ток

0 коментара

Световната банка ще работи за повишаване на жизнения стандарт в България чрез икономически растеж. Това каза директорът на банката за България, Румъния и Хърватска Андрю Воркинк, след първата си среща с президента Георги Първанов. България е сред държавите с най-голяма енергийна интензивност, похабява се много електроенергия както от промишлеността, така и от домакинствата, каза още Воркинк след срещата.

Проблемите в енергетиката са били една от темите на разговора между Воркинк и Първанов. Двамата са обсъдили и казуса с възможностите за облекчаване на социално слабите, които изпитват затруднения с плащането на потребената енергия. В тази връзка СБ има готовност да подпомогне енергийната ефективност и онези групи, които наистина имат нужда, каза след срещата съветникът на президента Никола Карадимов.

В прегледа за българската енергетика, публикуван неотдавна Световната банка посочва и редица мерки за подобряване на енергийната ефективност в страната. "Ако те изправят пред риск по-уязвимите и бедни групи, ще са необходими програми за подпомагане на тези групи. Те ще бъдат целенасочени - за субсидиране на потребителя, а не на производителя на електроенергия", посочи пред журналисти Воркинк. По думите му правителството трябва да ускори проектите по въвеждането на топломери в Топлофикациите в София и Перник.

Също днес енергийният министър Милко Ковачев и икономиста на СБ в направление "Енергетика" Ищван Добоши обсъдиха подготовката на пакет от правни, технически и социални мерки за потребителите. Още през есента на 2001 г., когато енергийният екип на Световната банка обсъждаше подготвяните промени в закона за енергетиката, бе съобщено, че СБ ще помогне на България да изготви реалистична програма за подпомагане на социално слабите слоеве на населението. Целта бе тази програма да се провежда успоредно с изтеглянето на държавния монопол от системата и либерализирането на енергийния пазар.

На днешната си среща с Георги Първанов, Андрю Воркинк го е запознал с трите основни стълба на подпомагане от страна на Световната банка - регулацията във връзка с пазарната икономика, административна реформа - чрез промени в съдебната система и антикорупционни мерки, социалното подпомагане. По тези приоритети Воркинк и Първанов са постигнали пълно съвпадение на позициите.

От своя страна президентът е потвърдил, че досегашните приоритети на СБ в България ще бъдат подкрепяни със същата сила и от новия държавен глава, съобщи след срещата Никола Карадимов. По думите му, акцентът ще бъде върху социалните аспекти и върху редуцирането на социалната цена на прехода с помощта на банката.

В отговор на въпрос Андрю Воркинк каза, че цялостният статут на портфейла по всички проекти в България е добър. Подробен преглед на портфейла ще бъде направен в сряда, на среща между Световната банка и правителството. Тогава ще бъде обърнато и специално внимание на проекта на банката за улесняване на търговията и транспорта в Югоизточна Европа. Той е за общо шест страни в региона и е част от по-голяма програма, каза Воркинк. Основните цели на проекта са подобряване ефективността на митническите служби - не само в България, но и в шестте страни, където нивото на корупция сред митническите администрации е високо. Това ще стане чрез административна реформа, въвеждането на стандартите на Европейския съюз за митническа обработка и чрез компютъризирани системи на граничните пунктове. Така ще се намалят възможностите за подкупи и некоректна дейност от страна на различните гранични служби.

В сряда ще бъде обсъдена и възможността за реструктуриране на втория заем за здравеопазването по предложение на правителството, уточни директорът на СБ за България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.