Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световната банка: Реформирайте държавните институции

0 коментара

България е завършила първото поколение реформи, свързани с преструктурирането на реалния и банковия сектор, връщането на земеделските земи и др. Сега страната е изправена пред по-сериозно предизвикателство - развитието на капацитета на държавните институции, каза Андрю Воркинг, директор на Световната Банка за Югоизточна Европа.

Банката събра голяма част от икономическия екип на правителството в Бояна, за да обсъждат заедно меморандума за България "Двойното предизвикателство на прехода и присъединяването". Макар и само в началото, в дискусиите взеха участие вицепремиера Петър Жотев и министъра на финансите Муравей Радев. От тях и от Андрю Воркинг се чуха повече протоколни любезности, но естествено не всичко беше в розово.

Според Воркинг времето, нужно за развитието на държавните институции, е много повече от това, което е било нужно за провеждане на структурните реформи.
Докладът на Световната банка прави анализ на икономическото развитие през последните десет години и дава оценка за извършените реформи и за промените, които трябва да се правят от тук нататък за да се достигнат стандартите нужни за приемането на България в Европейският съюз.
Експертите на банката дават висока оценка по отношение на съгласуването на законодателството с европейските норми. В същото време в доклада се твърди, че в някои сектори на икономиката цената за присъединяване към ЕС е твърде висока и ще се наложи пълното приемане на законодателството да се отложи до ефективното приемане на страната ни за член на съюза. Като пример за такъв сектор е посочено селското стопанство, което има нужда от големи инвестиции за да отговаря на европейските стандарти.
Мнението на вицепремиера Петър Жотев е, че оценките в доклада доказват,че усилията на правителството не са били напразни. Той смята, че критиките трябва да се приемат като насоки за развитие, а не като грешки на правителството.

Според доклада на Световната банка най-сериозните предизвикателства пред България са управлението на финансовите рискове и разрешаването на проблемите, свързани с опазването на околната среда. Оценката на експертите е, че страната все още има сериозен външен дълг, чието обслужване през следващите години ще изисква значителни ресурси. По отношение на околната среда прогнозата е, че за да може България да отговаря на европейските стандарти, ще се наложи да инвестира до 2015 г. между 6 и 8 млрд. евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.