Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Токът от морски вятър е 10 пъти по-евтин от въглищния и може да привлече до 20 млрд. евро

10 коментара
Инсталирането на перки в българското Черно море може да открие около 27 хиляди нови работни места, сн. GettyImages

Вятърната енергия в морските пространства на България може да отключи потенциала за икономическо развитие на черноморските региони и на България, привличайки инвестиции от 15 до 20 млрд. евро и осигурявайки ток на цена от 1.5 до два пъти по-евтино от произвеждания он нови ядрени мощности и над 10 пъти по-ниска от въглищните мощности.

Това сочи анализ на Центъра за изследване на демокрацията, представен в понеделник по време на дискусия, посветена на възможностите за развитие на офшорната вятърна енергия в област Варна.

Специален закон за регулиране строежа на вятърни паркове навътре в морето бе одобрен на първо четене в парламента, но срещна яростната съпротива на туристическия, ресторантьорския и рибарския бизнес. Все още проектозаконът е в процедура на събиране на предложения за корекции преди второ четене в парламентарната енергийна комисия и съответно в пленарна зала и становища от засегнатите страни.

Нови 27 хил. работни места и участие на местния бизнес

Според анализите на неправителствената организация тази нова индустрия може да създаде около 27 хиляди работни места до 2035 г. покрай изграждането на платформите за добив на ток от морския вятър. Възможностите за заетост включват планиране, изграждане на инфраструктурата на вятърния парк, транспорт, монтаж на вятърни турбини, поддръжка, както и услуги по настаняване и хранене. Този приток на висококвалифицирана и техническа работна сила не само намалява нивата на безработица, но и укрепва местните икономики, като влива пари в местните общности, смятат експертите.

Според тях създаването на законови условия за отдаване на морски терени на концесия за офшорни паркове, регламентирането на режимите за построяването и присъединяването им към мрежата ще постави България на международния пазар на възобновяема енергия, тъй като инвеститорите все повече се насочват към региони с неизползван потенциал, като Черно море. Освен това ще се повиши енергийната сигурност на страната, ще ускори енергийния преход, но и ще създаде огромна добавена стойност за регионалната, черноморска икономика.

Председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев от ГЕРБ коментира, че в момента необоснованите протести с политически оттенък объркват обществото, а офшорната вятърна енергия може да предотврати превръщането на България в нетен вносител на електроенергия.

Напрежение за политически цели

Тезата, че острите реакции на хората се използват за политически цели разви и депутатът от "Продължаваме промяната-Демократична България" Йордан Мирчев. Според него трябва активен диалог с обществото по неговите неговите страхове и притеснения от морските вятърни паркове.

Според Онник Мердинян управител на Обучителен център WINDBG, липсва достатъчно целенасочена информационна кампания, която да запознае общността с предимствата на развитието на вятърната енергия в морските пространства и това прави хората уязвими към дезинформация. Той наблегна и на важността за привличането на добре обучени технически кадри, които да споделят придобития опит в офшорната индустрия в Западна Европа с местния бизнес.

Адвокатът Венцислав Бенов обясни, че анализът на добрите правни практики от Европа показва, че наличието на специален закон ще ограничи регулаторния риск, свързан с многостранните аспекти на развитието на офшорната вятърна енергия, и дава цялостна
рамка за планиране, изграждане и извеждане от експлоатация на проектите.

Местният логистичен отрасъл е натрупал съпоставим опит в проекти на водещи международни компании за проучване и добив на петрол и газ, който може да бъде приложен при изграждането на офшорни вятърни паркове, коментира Емил Кайкамджозов изпълнителен директор на морския спедитор "Бон Марин Холдинг". По думите му развитието на логистичния отрасъл е крайно наложително след няколко години на липса на големи инвестиционни проекти в региона.

Новата индустрия ще създаде икономически възможности за производителите на специализирано оборудване, доставчиците на услуги, както и ще даде допълнителен тласък на иновациите и образованието в региона, коментира и Милчо Близнаков от Асоциацията на индустриалния капитал в България. Той цитира проучвания, според които около 50% от стойността на инвестицията за изграждането на вятърните централи се осъществява от местния бизнес.

Вятърният ток може да свали цените у нас с 45%

Със своя позиция в подкрепа на офшорните енергийни проекти излязоха и от Коалицията за климата – България, която е неформално обединение от учени, енергийни експерти и природозащитни организации, сред които "Грийнпийс-България", WWF-България, "Хабитат-България", "Климатека", "Горичка" и др.

Те предупреждават, че полемиката срещу възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) се нагнетява в условията на неотменна необходимост от енергийна независимост на Европа и спешни действия за ограничаване и намаляване на щетите от климатичните изменения, които водят до нестабилност и конфликти в глобален мащаб.

Съветите на коалицията са терените за парковете да се определят съвместно от инвеститорите ,местната власт и след консултации с обществото и отразявайки становищата на учените.

Вятърните инсталации трябва да се разположат така, че да нямат негативно въздействие върху екосистемите, риболовните зони и културните и туристически пейзажи, стриктно извън рамките на защитени морски зони, смятат екоорганизациите. Според тях справянето с климатичната криза изисква България да се стреми да постигне климатична неутралност още през 2040 г. и да предприеме холистичен подход за развитието на ВЕИ.

"Соларната и вятърната енергия са най-евтини, но не могат да покрият всички енергийни нужди на страната. Затова подходът трябва да включва диверсификация на ВЕИ, висока енергийна ефективност, развитие на енергийните мрежи и съхранението на енергия. Ключова роля в този процес може да има геотермалната енергия, която работи като базова ВЕИ мощност", посочва се в становището на коалицията.

Тя цитира скорошен доклад на Ember, според който вятърната енергия може да намали цената на електроенергията на едро в България с 45% до 2030 г. Изграждането на ВЕИ в морето е ключово за постигането на целта на ЕС за поне 42.5% енергия от ВЕИ до 2030 г. и за намаляване на зависимостта от руски изкопаеми горива, отбелязва още организацията.

Според нея пристанищата Варна и Бургас могат да се превърнат в основни центрове за офшорни ВЕИ за тази част на света. По експертни оценки потенциалът на България за вятърна енергия на сушата е около 12 ГВ, a в Черно море – около 6 ГВ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бай Сандю
    #10

    Щом путьопетеците пикаят газ, значи всичко написано в статията е вярно и добро за България. Дерзайте ватенки!

  2. Коментарът е изтрит в 14:35 на 19 март 2024 от автора.
    #9
  3. ABV
    #8

    Ако първобитните хора бяха иновативни колкото Zадунайските Zиганистанци човечеството никога нямаше да излезш от камената ера!

  4. Вятърни турбини на сушата= 30$ MW/h , 80$ за фиксирани вятърни турбини в морето, и цели 200 $ за плаващи. Без цена скъпи подводни кабели https://youtu.be/83FqqfODmmg?si=yDHkLIS-FklevSok&t=752

  5. Ako e така, защо в лобисткия закон си гласуват преференциална цена от 160 лв МW, при 122 в Германия?

  6. Бисерко
    #5

    Почти нищо от написаното в този доклад не е вярно. Цената на енергията от офшорни вятърни паркове ще е малко по-ниска от въглищните, и горе долу толкова, колкото е тази от ядрените централи.Не по-малко от 100 евро на мегаватчас.За справка може да се погледне към масовите откази от изграждане на нови такива в места,които отгоре на всичко се радват и на значително по-добри и стабилни ветрове от тези налични в Черно море.

  7. Гьорче Петров Н
    #4

    Чакаме "съюзът" на "Уиндбордистите" и те да излязат на "Протест", а те Интересно КАК се Разбират с "русорибарите", мен лично Ундбордовете също ми Развалят "гледката" на "плажо".!.....

  8. ABV
    #3

    Защо "еVроатлантиците" уволниха шефката на РИОСВ Стара Загора посмяла да затвори бълващия сажди и ТЕЦ на мошеника ковачки?

  9. ABV
    #2

    Zадунайските Zиганистанци обичат да дишат сажди, да живеят в мизерия и да ги крадат!

  10. Гьорче Петров Н
    #1

    НЕЕЕЕЕЕЕеееее и НЕ! Ния си САКАМЕ рузкиот МАЗУТ и Въглища, Нашите ДЕЦА са Свръхнадарени от Микрочастици, нека на Меките Европейци Децата ДИШАТ ЧИСТ ВЪЗДУХ, Ния сме Супермени!!!!! ГАНѝО Задунайски "израждане/бСП(к)".!.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.