Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Треската за зелена енергия може да срине електрическата мрежа в България

66 коментара
Треската за зелена енергия може да срине електрическата мрежа в България

Треската да се инвестира в проекти за възобновяеми енергийни източници в България може да завърши с толкова много енергийни доставки, че електрическата мрежа ще се срине, пише Ройтерс в понеделник.

Иван Айолов, изпълнителен директор на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) казва в интервю, че правителството трябва да въведе по-строга регулация, за да се спрат спекулантите.

Щедри правителствени инициативи за добив на електричество от вятърна и слънчева енергия и биомаса доведоха до лавина от проекти, които възлизат на 11 000 мегавата мощност през септември.

Това трябва да се спре по интелигентен начин, иначе ще се стигне до катастрофа, казва Айолов. По думите му ситуацията може да се сравни със златната треска в Клондайк.

В момента мрежата е благонадеждна. Капацитетът ѝ за нови инсталации е 1800 мегавата. Тя обаче няма да е надеждна при нови 10 000 мегавата, казва Айолов.

България, както повечето страни членки на ЕС, в които е имало комунистически режим, разчита предимно на въглища и атомна енергия, за да задоволи енергийните си нужди.

Изискването 16-20% от енергията в ЕС да е зелена до 2020 г., за да се намалят емисиите на вредни газове, принуди европейските правителства да предложат преференции за инвеститорите в зелени енергийни проекти, тъй като разходите им са по-високи от тези в конвенционални.

Това доведе до бум на проектите за вятърни енергийни паркове в България и Румъния и безброй слънчеви централи в Чехия.

Капацитетът на България за вятърна енергия, свързана към мрежата, скочи до 330 MW от 103 MW през миналата.

Съществуващите мрежи обаче не могат да се справят с искането за присъединяване на нови вятърни паркове и НЕК вече наложи временно замразяване на свързването на турбини в североизточния регион на Варна.

НЕК предупреди за възможно прекъсване на електрозахранването заради все повечето искания за нови вятърни паркове.

Айолов каза, че освен да предлага стимули, България трябва да има и детайлна стратегия за повишаване на енергията от възобновяеми източници по устойчив начин, който да не създава напрежение в електрическата мрежа.

Затова Електроенергийния системен оператор предлага инвеститорите да плащат 5% от стойността на проекта като депозит на държавата, за да докажат, че наистина възнамеряват да ги реализират. По този начин ще се отделят спекулантите от сериозните инвеститори.

Съгласно действащото законодателство НЕК и три регионални електоразпределителни дружества - чешкото CEZ, австрийското EVN и германското Е.ОН - са длъжни приоритетно да свързват възобновяемите източници на енергия към системата.

Те трябва да покриват всички разходи за модернизиране на своите мрежи във връзка със свързването на нови мощности.

Експерти твърдят, че около 40 млн. лв. (30.49 милиона долара) са необходими за свързване на 100 MW мощност към мрежата, а НЕК досега е била в състояние да инвестира 300-350 млн. лева годишно за поддръжка и ремонти.

Министерството на икономиката и енергетиката съобщи, че ще представи в Брюксел план до юни 2010 г., който ще регулира възможностите и източниците на енергия за свързване към мрежата.

Очаква се документът да овладее негативния ефект на преференциалните условия за инвеститорите в зелени проекти и ще позволи на дружествата да планират предварително своите инвестиции в електрическата мрежа, каза Костадинка Тодорова, експерт в енергийното министерство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

66 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. G-n Nikoj
    #73

    тъй-тъй, България трябва да повишава енергията от възобновяеми източници по устойчив начин, а не да страдат НЕК и др... Не може да намаляват печалбите им, защото те са важни за нацията, почти колкото слънцето и въздуха за всяко живо същество.

  2. Радко
    #72

    Айолов, Костадинка, всичките са за шут в задника - и към Москва. Аман от енергийна мафия!

  3. az
    #71

    Ами като си такъв фен на зелената енергия айде твоя ток да е от нея (при цена 50 ст. киловат), а аз като по-тъп предпочитам да си потребявам тоя от АЕЦ - срещу 5-6 ст.

  4. IVI
    #70

    Izlishnia tok da pravi vodorod ot voda i da si karame kolite s nego

  5. Покриете само 27%
    #69

    Ако "перката" която сете инисталирали се върти 24h в денонощието и произвежда непрекъснато ток, който го продавате по 50 €цента за киловат - ще можите да покриете само 27% от направените разходите по вашата "перка"!!!

  6. Учен
    #68

    Винаги е възможно 20-25% от мощностите в "зеленото електропроизводство" да работят 365 дена , 24 часа в денонощието и да произвеждат ток. Това може да бъде регулирано много лесно.

  7. Учен
    #67

    които държат производството на ел енергия в конвенционалните ТЕЦ и АЕЦ

  8. генади
    #66

    The Lies Of Global Warming http://www.youtube.com/watch?v=-zeGY8zbzc8

  9. do ivi
    #65

    to taka stava hahah po princip navsqk1de se otkazaha da izpolzvat vodorodni dvigateli, zaradi :1. Zam1rsqva se okolnata sreda pove4e (pri prerabotkata na vodoroda za da stane gorivo)2. Mn sk1pa infrastruktura3. Trudnostta za zapazvane na vodoroda te4en (pri nqk1de -200 gradusa)

  10. А в САЩ
    #64

    защото атомната им енергетика днес дава около 50% от необходимата им такава, както бе съобщено в публикацията за аварията на една една тяхна АЕЦ миналия ден, а то "България, както повечето страни членки на ЕС, в които е имало комунистически режим, разчита предимно на въглища и атомна енергия, за да задоволи енергийните си нужди."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.