Три условия, които да бъдат изпълнени преди сключването на новия договор за транзит на руски природен газ през украинска територия, посочи шефът на руския монополист "Газпром" Алексей Милер на среща в сряда в Санкт Петербург с упълномощения представител на правителството на Германия за транзита на газ през Украйна Георг Граф Валдерзее.
В съобщение на "Газпром" се посочва, че Милер е обърнал внимание, че за да се подпише споразумение с Киев е необходимо решаването на редица принципно важни въпроси. Първият е решаването на съдебните спорове между "Газпром" и "Нафтогаз", което означава взаимен отказ от претенции и прекратяване на съдебните спорове по договорите за доставката и транзита на турски газ, както и възстановяване на търговските интереси на двете страни. Става дума и за отмяна на решението на Антимонополния комитет на Украйна, налагащо глоба за злоупотреба на руската компания с монополно положение на транзитния пазар в Украйна.
Вторият важен въпрос е свързан с готовността на Украйна да купува директно руски газ от 2020 г. и по за конкретни обеми. Решението на украинската страна директно влияе на пропускателната способност на руската газотранспортна система, която "Газпром" е длъжен да поддържа на границата с Украйна.
Освен това, в рамките на внедряването на Третия енергиен пакет на ЕС нв националното законодателство на Украйна е необходимо да се обезпечат независимостта на украинския регулатор и да се сертифицира независим газопреносен оператор. Ако украинската страна не успее да завърши този процес до 1 януари 2020 г., "Газпром" е готов да продължи за преходен период действащия транзитен договор с отчет на актуалните пазарни условия, пише още в съобщението на концерна.
Само преди ден обаче от "Нафтогаз" казаха, че не може така претенции за 22 млрд. долара да бъдат отписани на принципа "да разберем и да простим".
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Русия с невъзможно очакване към България газът по "Турски поток" да тръгне от януари... Това обаче на практика е невъзможно!
пРОДЪЛЖЕНИЕ:
Непредсказуемостта на подобни решения и тяхното политизиране може да се превърне в допълнителен рисков фактор за европейската енергийна сигурност, когато основният канал за доставки на газ от Русия ще бъде фокусиран върху „потоците“ в Балтийско море.
Към това трябва да добавим такова важно качество на украинския транзитен маршрут, като осигуряването на гъвкавост на доставките. Украйна, с огромните си подземни хранилища за газ,
служи като „възглавница за безопасност“, за да компенсира …
екстремните, сезонни и дори ежедневни колебания в търсенето на газ.
„Потоците“, през които се изпомпва постоянен обем, не са в състояние да отговорят на промените в търсенето. Възможно е такъв рисков фактор да доведе до повишаване на цената на руския газ за европейците.
КРУТИХИН:
Разходите за изграждането на този коридор от Ямал до Европа бяха изчислени от икономисти от Института VNIIgaz през 2008 г. Програмата „Интегрирано развитие на полуостров Ямал и прилежащите водни територии“, подписана от Милър (копие е на разположение на автора),
казва, че при различни сценарии създаването на такава инфраструктура само до Торжок, да не говорим за маршрутите от Торжок до морския бряг,
ще струва от 80 милиарда долара до 93 млрд. долара Колко всъщност Газпром е похарчил за …
полагането на нови тръби, за да заобиколи Украйна, не се съобщава. В същия документ се посочва, че проектът "Ямал", имайки предвид огромните разходи за изграждане на нов коридор за транспортиране на газ, няма да бъде обоснован в търговската мрежа дори до 2035 г.
Позиция на Европейската комисия: Никакви монополни доставки Изборът е обременен от факта, че Европейската комисия изисква енергийни и петролни и газови компании да проведат така нареченото „отделяне“ (от англ. Unbundling - отделяне, разгрупиране). Тоест, ситуацията (в опростен вид) изглежда така: доставчиците на енергия ще трябва да разделят най-малко две компании до края на тази година, отделно производство и съхранение на газ от транспортиране на газ (транзит). УКРАЙНА НАПРАВИ ВЕЧЕ ТОВА.
Как какво?! Ами нищо. Българския данъкоплатец ще я плати, а после ще пие една студена вода.
https://www.forbes.ru/ : Непокоренная Европа: какую цену придется заплатить России за «Северный поток-2» Михаил Крутихин Forbes Contributor
И да бъде ясно - и в новия списък са приоритетни проекти от общ интерес в енергетиката на ЕС, Бойковия вариант за Турски поток - Балкански поток не е включен. Което означава че реализираме не европейски, а някакъв друг - местен, олигархичен, руски проект. Това пък означава, че този проект не може да получи нито еврофинансиране, нито евроодобрение, нито пък изключение от европейските правила /т.н. екземпшън/. И тогава питам аз?! Какво става с връщането на инвестицията?"
С всеки изминал ден става все по-маловажно какъв договор ще сключат РСФСР и Украйна. Дните на вековните договори и "тръбопроводния газ" са преброени. Бъдещето е на ВПГ и алтернативните източници на енергия. Да припомним - каменната епоха не е свършила, защото са свършили камъните. Всеки, който инвестира в минало, се лишава от бъдеще.