Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цените в хотели и ресторанти поскъпват заради разходи по евроизискванията

19 коментара
Цените в хотели и ресторанти поскъпват заради разходи по евроизискванията

До една година ще има повишаване на цените в хотели и ресторанти заради разходите, които са длъжни да направят, за да отговарят на изискванията на Европейския  съюз за проследяване на качеството на храните, за опазване на околната среда и за безопасност на клиентите. Това предупредиха в понеделник от Националния хотелиерски мениджмънт клуб (НХМК).

Какво ще е поскъпването във всяко заведение и хотел обаче зависи от големината на обекта, персонала му, а за механи и бистра – и според това колко разнообразно е менюто им. Колкото повече ястия се предлагат, толкова по-много точки за проследяване на качеството и безопасността на храните има и толкова по-високи са разходите за внедряването на системите HACCP, които до края на годината трябва да се въведат.

В същото време едва един процент от обектите, които трябва да въведат системите за качество на храните, са сторили това към момента, казаха от хотелиерския мениджмънт клуб. 12 хиляди са заведенията в България, които подлежат на това евроизискване, от които 5-6 хил. са класическите ресторанти. Според организацията голяма част от тях ще са принудени да спрат работа, след като от януари започнат проверките на Регионалните инспекции за  опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ) и дирекциите за ветеринарно-санитарен контрол (ДВСК) дали са спазили стандартите.

Вероятно първо заведенията за хранене ще получат предписания за изпълнение на конкретни изисквания, свързани с въвеждането на НАССР, и ако не ги изпълнят, ще бъдат затваряни. Това се отнася основно за малки заведения като бистра и механи.

Много по-голям шанс да останат на пазара, запазвайки цените си, имат големите хотели, които посрещат гости целогодишно, смятат от НХМК.

От организацията изразиха притеснението си от това, че на този етап РИОКОЗ и ДВСК са оставили бизнеса от хотелиерския и ресторантьорския отрасли да се самоинформира и да търси решения за внедряване на системите за качество и безопасност на храните, които не се знае дали ще бъдат одобрени от инспекторите, когато започнат проверките.

„Според приетия НАССР план, управителят трябва да контролира определени показатели в критичните точки, които само за една група ястия може да са четири и повече, а групите ястия в менюто на един ресторант са много”, коментира Илиян Иванов от НХМК. Ресторантьорите изчислиха, че ако го извършват сами, контролът само в една критична точка ще им струва годишно близо 7000 лв., а критичните точки са много повече, следователно и разходите. Ако решат да носят пробите в лаборатория, цената за анализ на една критична точка е 9 лв., но резултатите излизат след няколко дни, т.е контролът е неадекватен, твърдят от НХМК.

За малките и средни предприятия е непосилно да заделят тези средства за ежедневен контрол, независимо дали ще ползват външна лаборатория или ще извършват контрола сами, коментират собственици на заведения за хранене. Затова те ще трябва да ги калкулират в цените си или да спрат работа.

Загадка обаче остава защо ресторанти и хотели чакат да мине крайният срок и да дойде етапът с проверките, за да почнат да инвестират в системите за безопасност на храните, след като знаят, че трябва да направят това още от 2003 г. Нима за три години не успяха да си направят бизнес планове как да отделят средства за изпълнения на евроангажиментите, като например повишават плавно цените си, без да ги усети драстично клиентът. Вместо това сега ще вдигат тарифите си кой с повече, кой с по-малко, оправдавайки се с изискванията на ЕС. Заедно с останалите фирми, които вече предлагат на по-високи стойности продуктите си само защото влизаме в европейската общност, просто ще помпат инфлацията.

Само че на фона на засилващата се конкуренция в международния туристически бранш повишението на тарифите в хотели и ресторанти може да се окаже удар за българския отрасъл, който разчита единствено на ниските си за западноевропейците и богатите руснаци цени, за да ги привлече.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. служител
    #20

    АЛ ДЖИБУРИ ПРИБИРА ПРОЦЕНТИ ОТ ОБЩЕСТВЕНИТЕ ПОРЪЧКИ В АГЕНЦИЯТА ПО ТУРИЗЪМ И ГИ ДЕЛИ С МИЛЕН ВЕЛЧЕВ

  2. nnnXmmm
    #19

    amerikanskija stek kato stoi 5 minuty na/skarata e gotov/za jadene.Bulgarskija stek i da se vari v tengzhera s naljagane ostava tvurd kato gion za podmetki.stava duma za govezhdo,zatova bulgarina predpochita svinsko/kato po-krehko,no po-slaninesto.

  3. ft
    #18

    Излишен оптимизъм.Нали пак българи ще контролират!?!?!

  4. HACCP
    #17

    Какъв е тоя малоумник, който твърди, че само за едно ястие в ресторант, критичните точки на контрол били 4-5. Тоя човек добре ли е? Прочел ли е ISO 22000? От такива "умници" хората се чудят и не знаят, какво да правят. Лошото е, че и по-голямата част от служителите на така наречените "контролни органи"/РИОКОЗ и ДВСК/ също не са в час. Системата за безопасност на храните, част от която е НАССР е ноу-хау на всяка една фирма, за всеки един обект. От горната статия излиза, че едва ли не от всяка чиния супа или манджа, трябва да се взима проба и да се носи в лаборатория за изследване. Това са абсолютни глупости. За повече информация: [email protected]

  5. Варненец
    #16

    Дали някой ще проконтролира ресторантчетата по Алея Първа до морето? Мръсната вода се оттича на плажа, а тоалетните нещо много-много ги няма. Да не говорим за малките барчета, къедто се продава наливна бира, а за тоалетни служат входовете на блоковете, или дърветата в парка.

  6. Elena
    #14

    Не вярвам европейският контрол да е подкупен. В европа има корупция, но на наи-високите 4асти на властта. Никои европеец няма да се продаде за 50-100 евро. А Ако наште кръ4мари трябва да плащат толкова, по-добре да си подобрят кръ4мата.

  7. Aлo, Mediapool!
    #13

    No comment!

  8. Николай
    #12

    За съжаление нашата Медиапоол не е много достоверен източник на инмформация.Манипулират, пропагандират, пристрастни са, особено по външнополитически проблеми.Но...технически сайтът е много добър.

  9. blue_fish
    #11

    Май пак някой се мъчи да ни прави `по-католици и от Папата`. Наскоро бях в Париж. Едва ли болшинството от ресторантите например в Латинския квартал отговаря на такива изисквания, и ако нашите проверяващи отидат там, предполагам ще затворят половината. Да не говорим за безбройните `дюкяни` за дюнери, палачинки, сандвичи.

  10. Haho
    #10

    Знае ли някой в колко EU държави системата е за дължителна за ресторанти?Само в Холандия!Знаете ли кой изработва системата?Лицензирани т.е. "наши" фирми.Контролът е пак на лицензирани фирми,които печелят от глобите.Стойността на проект е от500-20000лв.Изпълнението е още по скъпо.При заведение с 15 места трябва да платя повече от 6000лв.Всичко това е абсурдно,като пример едно от изискванията е на всеки 30 мин.да се дезинвекцират всички брави и да се подписвам на листчета по вратите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.