Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна: "Поколението Майдан" между провалите, разочарованията и ината

3 коментара
Президентът Порошенко по време на военен парад в Киев

Предприемачи, активисти и журналисти - те нахлуха преди пет години в коридорите на властта, за да реформират Украйна след проевропейското въстание на Майдана. Малцина от тях успяха да се задържат в нея, въпреки провалите и разочарованията.

С наближаването на първия тур в неделя на непредсказуемите президентски избори поколението, влязло в правителството или в парламента след избирането на президента Петро Порошенко, чиито резултати в социологическите проучвания не са обещаващи, признава, че е проявило известна наивност. То не прецени колко е сложно да промениш една система, наследена до голяма степен от съветската епоха, в контекста на безпрецедентната криза с анексията на Крим от Москва и със започването на конфликта с проруските сепаратисти.

"Всички си мислехме, че това ще е просто един спринт. Сега вече е ясно, че това не е спринт, не е дори маратон, а серия от маратони, и че трябва да имаш сили, за да продължиш да тичаш и да обучиш тези, които ще поемат щафетата", доверява пред Франс прес вицепремиерката Иванна Климпуш-Цинцадзе.

Тази енергична 46-годишна жена, бивш ръководител на няколко организации за международно сътрудничество, бе избрана за депутат през есента на 2014 г., а след това стана член на правителството, където отговаря за работата по сближаването с Европейския съюз и НАТО.

"За всички нас ставаше дума да продължим Майдана. Давахме си сметка, че ако нашето поколение не го направи сега, бихме пропуснали един шанс за страната", изтъква Климпуш-Цинцадзе.

Оттогава мнозина се отказаха, но "точката, от която няма връщане назад", все още не е достигната, предупреждава тя и споделя, че според нея "са необходими още най-малко пет години", за да станат промените необратими.

"Сложна реалност"

Изтощени и разочаровани, само девет процента от украинците имат доверие в правителството си - рекордно ниско равнище в световен мащаб. Въпреки че бяха приети важни реформи, конкретни резултати от тях все още няма.

Резултатът: президентът бе изпреварен в социологическите проучвания от комедийния актьор Володимир Зеленски, а плътно до него е бившата премиерка Юлия Тимошенко, като има риск Порошенко да отпадне от надпреварата още на първия тур.

Общо взето "по-скоро се провалихме", казва 39-годишният бивш бизнесмен Олександър Стародубцев, който въпреки това успя да създаде нова система за обществени поръчки, смятана за една от най-иновативните в света, и който сега работи върху реформата на обществената администрация.

Приемайки понякога образа на бюрократичен "ад", "реалността се оказа по-сложна, а хората въобще не бяха готови за нея", твърди Стародубцев, според когото по-голямата част от реформаторите са били "отхвърлени от системата".

Според Иванна Климпуш-Цинцадзе определящ е бил финансовият фактор. За работата си като депутат тя получавала по-малко от 200 евро месечно, а в настоящия момент - малко над 1100 евро. "Трябва да бъдат коригирани възнагражденията на хората, които взимат решения, засягащи цялата страна".

"Липса на организация"

Според Айварас Абромавичус - литовецът, който бе назначен за министър на икономиката през 2014 г., дошъл заедно с други хора от Запада, за да помага на Киев, но подал оставка в началото на 2016 г. - президентът Порошенко е създавал спънки за реформаторите.

През 2014 и 2015 г., когато "ситуацията беше критична, той първоначално ни даде подкрепата си, но впоследствие започна да ни пречи", заяви пред Франс прес Абромавичус, който сега е съветник на Зеленски.

Мнозина в Украйна обвиняват това ново поколение, че не е успяло да наложи възгледите си. Младите реформатори не успяха да създадат силна политическа партия, нито да издигнат общ кандидат на президентските избори.

"Нашата най-голяма слабост е липсата на организация", признава 37-годишният депутат Мустафа Найем, бивш журналист и една от основните фигури на Майдана, който обвинява също така съпротивата на елитите и контрола на олигарсите върху медиите.

"Много неща, които имаме за даденост днес, бяха невъобразими през 2014 г.", казва въпреки всичко Климпуш-Цинцадзе, давайки за пример отварянето на правителствените бази данни и възраждането на армията. "Нашият държавен апарат беше съсипан отвътре. Днес той далеч не е за пример, но определено е доста по-солиден", уверява тя.

"Всички станахме по-зрели", твърди Стародубцев, който призовава и други бизнесмени да влязат в управлението: "Можеш със собствените си ръце да подобриш положението в своята страна и да видиш веднага резултатите, какво още ти трябва?", пита лаконично той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. OSTAP
    #3
    Отговор на коментар #1

    ЗАЕДНО С ВОЕНОМОРСКАТА ГРУПА ПУТУВА ПОМОЩЕН ТРАНСПОРТ С ПРОДУКЦИЯ НА "ПАМПЕРС" И МНОГО ТОАЛЕТНА ХАРТИЯ.

  2. edin.drug
    #2

    Ватниците няма да се успокоят - те бяха готови дори на убийство, за да не се откъсне Украйна от тяхната сфера на влияние. Украинците трябва да проявят повече разум иначе ги чака путлеристко бъдеще.

  3. Лизи Гугуткова
    #1

    Атлантически Съвет / Atlantic Council of Bulgaria 1 час · Повече НАТО в Черно море. Това е верният път за противодействие на руската хибридна заплаха Пресцентър на Атлантическия съвет на България faktor.bg Кораби от Втора постоянна военноморска група на НАТО са се отправили към Черно море

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.