Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управителят на БНБ си изпусна нервите и заплаши със съд Вежди Рашидов

И ГЕРБ се отвърна от Иван Искров, Бойко Борисов публично го порица

20 коментара
Иван Искров

На фона на заплетеното положение с Корпоративна търговска банка и всестранния натиск над БНБ за по-бързо решаване на казуса, управителят на централната банка Иван Искров показа изнервеност и смени досегашното няколко месечно мълчание с поредица от обяснителни съобщения и писма.

 

В сряда чрез сайта на БНБ той обяви публично, че смята да съди скулптора и бивш културен министър Вежди Рашидов за уронване на доброто му име. Рашидов е една от публичните фигури, която е пряко засегната от поставянето на КТБ под специален надзор, защото той има там голям влог, който при окончателно затваряне на банката би могъл да бъде само частично покрит от Фонда за гарантиране на влоговете.

 

Поводът за заканата е интервю на Рашидов в агенция ПИК, в което обвинява Искров в политическа и финансова зависимост.

 

"Иван Искров трябва да си поеме цялата отговорност за всичко, което направи и за целия миш-маш. Моята дума за Искров е - човек, който работи на държавна служба, не бива да взима. Като е взел, да си носи отговорност. Цялата му зависимост лъсна. Не го обвинявам само аз, но вече никой не се съмнява, че има зависимост", коментира във вторник пред агенцията Рашидов, намеквайки за финансова обвързаност на Искров с политически и икономически субекти.

 

В писмото си управителят на БНБ призова Рашидов да представи доказателства за твърденията си за зависимости и плащания.

"Ако не можете, моля, поднесете своите извинения. В противен случай ще предприема всички необходими действия, позволени от закона, с цел защита на доброто ми име, включително и по съдебен ред", завършва Искров.

В събота миналата седмица в отговор до лидера на ГЕРБ Бойко Борисов Искров се оплака, че несправедливо е обвинен за "прибързани и противоречиви изявления на управителя на БНБ" и не скри раздразнението си, че е подлаган на всекидневна и от всички страни критика за действията на централната банка по казуса с КТБ. Ден преди това Борисов упрекна ръководството на БНБ, че бави решаването на въпроса за затворената банка и поиска по-бързото ѝ оздравяване и отваряне.

Днес лидерът на ГЕРБ отговори на Искров, като публично го порица и нарече поведението му "арогантно". Искров получи втория си мандат начело на БНБ с изрично осигурената подкрепа на ГЕРБ в 41-то Народно събрание и се считаше, че той е топли отношения с партията на Борисов и със самия Борисов до избухването на кризата с КТБ, която съвпадна с предизборната кампания.

"Години наред всички хвалехме БНБ, защото стрес-тест, закон за банковата система и стабилността на тази система беше изключително добра и не се огъваше", започна по темата КТБ Борисов.

"За съжаление, на моето открито писмо управителят на БНБ Иван Искров не само че не ми отговори така, както очаквах и както му подобава, а хвърля вината върху политиците. Това е абсолютно неправилно и бих казал арогантно. Законът за Българската народна банка така е правен, че политик да не може да се меси в банковата система. И затова в Европа се счита, че това е един от най-добрите закони за банкова система. Това означава, че политиците няма как да са се намесили", заяви лидерът на ГЕРБ.

От Искров се отдръпнаха икономистите и финансистите, които са били негови бивши колеги във финансовия бизнес. Той понася критики и от политическите централи, дори от тези, които негласно го крепяха през годините на пребиваването му в БНБ, осигурила си мястото на недосегаема и напълно непрозрачна институция. До момента на кризата с КТБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #20
  2. boby1945
    #19
  3. boby1945
    #18
  4. Jesse Jackson
    #17

    Какво общо има БНБ с фалиралата КТБ? Какво е общото между банката на мафията и властта с БНБ? Как всички управници и подопечните им фирми и сдружения си избраха една финансова пирамида осигуряваща 8% доход на месец при обща годишна лихва от 4% за всички останали банки?

  5. Владимир Бояджиев
    #16

    Тоя боклук Искров, заслужава публична екзекуция я чрез обезглавяване, я по някакъв друг атрактивен начин. Това се отнася и за отговорните за банковия надзор. Та, ако оставим какво заслужава, много ми е интересно за какво ще съди Рашидов, след като Рашидов нищо конкретно не е казал. А че Исрков и вземал, то е ясно - вземал е огромна заплата! И че е зависим е ясно - зависим от хората, които му дават тази заплата! Така че, вместо да се стига до публичната му екзекуция, да вземе да си подаде оставката и да се завре в миша дупка някъде на място, където отиват всички подобни на него.

  6. milan
    #15

    Василев трябва да отговаря пред съда и заедно с Искров и Цацаров,да кажат къде са парите и те да бъдат върнати!Присъдите-отделно!"Кесарю,кесаровото!"

  7. milan
    #14
  8. daskal
    #13

    Гласете се скоро да го духаме всички под вода. Този филм с банките сме го гледали. Това е втора серия.

  9. nik
    #12

    Прав е Вежди Рашидов - човек, който работи на държавна служба "не бива да взема". Но да го оставим Искров. Далеч по-конкретно и смайващо е положението с бившия финансов министър Петър Чобанов. Ето една публикация от друг сайт:

    "Получавал ли е Петър Чобанов като министър на финансите по 50 000 лева всеки месец кеш, в плик или по друг начин?
    Давани ли са му те от или от името на негов сегашен другар по водачество на листи в ДПС? Дали тези „стимулирания“ не са го направили толкова съпричастен към ДПС

  10. Анонимент
    #11

    До 8 - Галина - прочетох дългия ти пост до края и в отговор на въпроса ти - "Кой има интерес от фалите на КТБ и кои са големите длъжници на банката?" - ще припомня, че когато БСП и ДПС се сритаха по времето на Олигархски, последният изтегли 90% от дивидента на държавните дружества, за да "подпомогне бюджета" и уж да накаже ДПС - ето по този начин КТБ, загуби ликвидност. Това обаче не е толкова страшно за кредитните милионери на ДПС, защото те подмолно действат за фалита на банката и съответно отписването на лошите кредити от балансите и. А те ще се измъкнат без да връщат парите. Така че тази свада носи щети само на публиката, но не и на БСП и ДПС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.