Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В памет на човека, чиито убеждения му костваха 33 години зад решетките

46 коментара
Илия Минев

В неделя се навършиха 13 години от смъртта на Илия Минев, борецът за човешки права, който надживя комунистическият режим, но остана непризнат. Режимът на БКП го направи затворника, лежал най-дълго по политически причини – цели 33 години. Повече дори и от Нелсън Мандела.

Човекът, който е познат на онези българи, слушали заглушаваното радио "Свободна Европа”, след като в началото на 1988 г. в дома му в гр. Септември, където е поставен от ДС под изолация, основава Независимото дружество за защита правата на човека в България (НДЗПЧ) и радиостанцията информира за събитията около него.

Илия Минев е сред малкото истински антикомунисти, които след 10 ноември 1989 г. претендират не за власт, а за трибуна, която така и не му е дадена. Той е набързо изтикан от "новите демократи” и през 2000 г. умира забравен и в нищета.

Днес няма да намерите много медии, които да припомнят делото на този истински герой от епохата на комунизма, няма и организирано възпоминание за него и делото му.

В електронната библиотека на desebg.com представям една изключително важна книга, благодарение на която са съхранени автентични факти и спомени за дейността на Минев, както и разкази на самия антикомунист с най-дълга биография в комунистическите затвори в България.

Книгата е "Непримиримият Илия Минев” на българския емигрант Иван Гаджев. Той е известен със създаването на Института по история на българската емиграция в Северна Америка и издаването на книгите на политическия емигрант Петър Семерджиев.

Както сам пише в предговора на "Непримиримият Илия Минев” Иван Гаджев успява да се свърже още преди промените по телефона с председателя на НДЗПЧ.

Скромността и аскетизмът на Илия Минев е пословична и той отказва предложената му материална помощ. След промените търси обаче съдействие за спасяването на зрението на съпругата си, която страда от нелекувана глаукома. Така през февруари 1990 г. на разноски на Иван Гаджев Минев и съпругата му пристигат в САЩ, където зрението на жената е спасено след операция.

При това гостуване Гаджев записва разказите на Илия Минев. Именно тези аудио записи са в основата на книгата "Непримиримият Илия Минев”.

Те обхващат целия житейски път на политическият затворник антикомунист. Разбира се, трудно е да се преразказват подобни преживяванията. Те трябва да бъдат прочетени.

Ще си позволя да цитирам само епизод от разказа на Илия Минев, показателен за случилото се веднага след 10 ноември 1989 г. То е свързано с първия свободен митинг в София на 18 ноември:

"На 10 ноември чуваме с жената вечерта – Тодор Живков бил свален. А за мен – седмица след това, няма промени. Още идваха на празни приказки от ДС. По едно време престанаха. Няма и коли. А никой не идва да ме информира, че вече съм свободен човек...

Така и не смея открито да ида до гарата, защото имам чувството, че веднага ще ме задържат. Затова един приятел, който знаеше къде да чака с колата си, че заведе в София.

На 18 се събра огромен митинг... Почнаха да говорят ораторите. Гледам плакат: „Искаме Илия Минев!” Наши приятели се подготвили, а аз нищо не зная. Търсят ме хора и ме заведоха до трибуната. Тъкмо да стъпя пред микрофона, който беше на по-висока платформа, гледам Кюранов. Вперил в мен един поглед, не ти е работа! Вика ми да не мърдам, така било наредено. И ми препречва пътя с коляното си. Казах си – уж общественик, журналист, а се занимава с работа на долнопробен полицай! Аз не исках да го слушам, но техните хора ме избутаха. На Петър Берон момчетата, с ленти, ме изблъскаха.

Отправям се към Вагенщайн, груги ми го посочиха. Бях дочул, че били скарани с Тодор Живков, две години стоял в Германия. Казвам му: „Имате авторитет като виден партиен член, дайте ми възможност и аз да кажа две-три думи от името на НДЗПЧ”. Оказа се, че ме познавал, но не можело.

До него Петър Берон. Обръщам се по същия начин към него. И той – такова е нареждането, а и не съм се бил записал. Питам го дали ме познава – да, знае всичко, но не може да говоря. И вика милиция. Идва един капитан с други двама. Отзад някой ме издърпа, моите приятели се сборичкаха с другите. През това време изкарват от името на Дружеството да говори Воденичаров (Румен Воденичаров, бел. ред.). Казвам на Берон – как може да се допуска такова нещо! Пак – така е наредено! Георги Спасов и Петър Берон в очите ми го казаха: демокрацията е за нас, не за тебе! И Каракачанов, Петко Симеонов – същото! Само Блага Димитрова и Петър Слабаков не се обадиха. Така и не ме пуснаха до микрофона. Андрей Луканов бил наредил това.”

Освен изповедта на Илия Минев в книгата са направени важни допълнения като летопис на дисидентските прояви в тоталитарна България, някои документи, свързани с преследването на Илия Минев от ДС, изявите му в САЩ при посещението през 1990 г. и спомени на различни хора за него и за НДЗПЧ, сред които Петър Семерджиев, Христо Сватовски, Екатерина Маркова, Едуард Генов. Книгата съдържа и документално приложение. Тя отдавна е изчерпана и вероятно една от малкото възможности да се сдобиете с нея е чрез издателска къща "Гутенберг”.

 

*Публикувано в сайта desebg.com

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

46 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #46
  2. Анонимен
    #45

    Прочете книгата за земеделеца ПЕТЪР ПАСКОВ-42 ГОДИНИ В ЗАТВОРИ и КОНЦЛАГЕРИ,автор Борис Митев,Варна 2005,книгоиздателство ЗООГРАФ.9000 Варна бул."Княз Борис 1"№ 59 тел./факс 052/600391 e-mail:[email protected] както и e-mail; [email protected] тел.052/607118 .

  3. Анонимен
    #44

    Влезах в сайта на тоя Иван Гаджев,ветеринар от къде беше там? Попрочетах това-онова.Стори ми се доста префърцунено,самопохвално.Вероятно не би ме заинтересувал по-дълго.Събирал пича архиви и ги предпожил за 2 млн.долара,понеже толкова му давали македонците.И други такива ала-бала.Бил му Петър Семерджиев често на гости.Заварил го някой от представителството и той на гости.Семерджиев станал бай Георги от Гоце Делчев.А бе аланкоолу,знайш колко бързо се усеща западното българско нарече от източното? Това ли ти е бил тарикатлука.

  4. Анонимен
    #43

    За мен това е организирано предварително. Направиха се екологични дружества, движеня за демокрация, както и турската за права и свободи, където се натресоха без изключения агенти на ДС, синове и дъщери на генерали, уж икономислещи отрочета на отявлени комунисти. Не съм сигурен, но говорят, че и Каракачанов е син на генерал. Какво да говорим, щом избрахме марксист президент.Просто сме си мързелив, беден, наивен и прост народ, който лелее за комунизъм, който се задоволява i панелката си. Но като се срути - какво. Аз ли да му я укрепвам. Не, по добре беж да ме няма от тази простотия.

  5. Анонимен
    #42

    Петър Ст. отказа да му отпусне пенсия като репресиран!? Ил. Минев умира ако не се лъжа 2000г. София в нищета ... мам.а ви сдс/к и комюнета!

  6. Анонимен
    #41

    За сведение на форума. Илия Минев беше с обща култура, много по-голяма от тази на цялото Политбюро на БКП. Беше френски възпитаник, завършил през 30-те агрохимия във Франция. Бог да го прости!

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #40
  8. Анонимен
    #39

    Илия Минев не е трябвало да се бори заради овце а да си гледа рахатлъка. А Петър Берон и аверите му от българското СС/ДС/ трябва да се скрият в миша дупка/Станишева дупка/

  9. Анонимен
    #38

    А защо бай Илия е трябвало да се пресели в Зап.Европа?През 2001 писаха по вестниците,че покойния Гл.Прокурор Ив.Татарчев ходел да го види как е със здравето.Намирайки го в положение на сървайвер,помогнал му с парична сума.Интересно,че оня,пловдивския,шантонината като президент не му отпуснал пенсия.С други думи някой му е наредил.
    Или обществото не го е приело.След като не го е приело струва ли си да седи в БГ?И тая болест по очите,за която пише по-горе,това показва,че на съпругата му не е оказвана

  10. Анонимен
    #37

    А тоя Воденичаров кой е бе?Да не е оня от седесето,дето после пак се върна в бесепето? С други думи работата е била от ясна по-ясна.Бай Илия е било редно да си вземе семейството и да се пресели като политически емигрант в Зап.Европа. Помните по Св.Европа оная злобна проститутка Владимир Костов какво приказваше?По негови думи-признбаване на емигрантство ще има,но за доказани политически активисти.И това го съскаш почти през ден змийката л.й.н.а.р.с.к.а.И човек,слушайки го не знае как да процедира.И мнoго хора ги върнаха тогава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.