Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Витоша ски" поиска план за подмяна на Княжевския лифт от Столична община

6 коментара
Сн. БГНЕС

"Витоша ски" призова Столичната община да възложи изработването на специализиран подробен устройствен план (СПУП), с който да бъде позволена подмяната на Княжевския лифт.

В позиция на дружеството от сряда се посочва, че такъв план е поискан от главния архитект на Столична община още през 2020 г. От дружеството са поискали да изготвят плана още през 2020 г., тъй като се налага да бъдат изградени два нови стълба на различни от съществуващите места.

"Това се налага от факта, че за да може да функционира и да е безопасно съоръжението, то трябва да бъде свалено в ниската част между дърветата, за да се избегне опасното действие на силните ветрове. Въпреки многократната кореспонденция и до този момент по това наше искане нямане нито отказ, нито допускане - повече от четири години", посочват от "Витоша ски"

Дружеството призовава Столичната общината да възложи изработването на СПУП. Ако общината счита, че не трябва възложи плана на "Витоша ски" и им откаже, от дружеството са готови да се обърнат към съда, за да проверят дали евентуален отказа би бил законосъобразен.

"Витоша ски" припомня, че Княжевският лифт е спрян от експлоатация през 1993 год. като опасен. "През периода от 1993 год. до 2007 год. той е окончателно разграбен и е невъзможно да бъде възстановен. Още повече, той е изграден по една съвсем стара технология, която е неприложима към съвременните технически изисквания", поясняват от дружеството.

В позицията се припомня, че Столичният общински съвет е взел решение да възложи на външна фирма както да направи анализ, така и да даде възможности как да бъде подменен Княжевският лифт и е отпуснала сумата от 50 000,00 лв.

Въпросната фирма е стигнала до извода на "Витоша ски“ - че съоръжението не може да бъде ремонтирано, а трябва да бъде подменено. Наред с това фирмата е посочила, че е дадено неприемливо техническо решение – да се запазят високите стълбове, което прави съоръжението уязвимо на силните ветрове. 

От дружеството пишат, че са обжалвали заповедта на главния архитект на София да ремонтират съоръжението и тя е била отменена на две инстанции като незаконосъобразна. Мотивът на съда е бил, че става въпрос не за ремонт, а за изграждане на ново съоръжение.

"Витоша ски" обещава, че ще публикува всички документи по казуса с цел максимална прозрачност по въпроса.

След като през миналата седмица Mediapool съобщи, че Симеоновският лифт отива в историята, а с това София остава без екологичен въжен транспорт към планината, "Витоша ски" излезе с позиция, според която въпросът с неработещите лифтове на Витоша се политизира и за пореден път не се предлагат решения за проблемите.

От дружеството за пореден път поискаха промени в Закона за горите и плана за управление на парк "Витоша", които според тях пречат за модернизирането на съоръженията в планината. Също така призоваха "политиците" да подходят "държавнически" и да задействат нормативните промени, тъй като хората искали това.

Според "Витоша ски" съоръженията в планината не работят, тъй като са морално остарели и повече не могат да се поддържат, а единственият изход е те да бъдат подменени с нови, но това нямало как да се направи без нормативни изменения.

В събота кметът Васил Терзиев обеща до 3 години и половина да има поне една работеща въжена линия на Витоша. От думите му се разбра, че планът максимум е евентуалното възстановяване на Драгалевския лифт, за който има внесен проект от страна на "Витоша ски". Ако частният собственик не се задейства, общината можела да построи лифта за своя сметка.

Столичният общински съвет (СОС) пък ще заседава извънредно в четвъртък по темата със спрените лифтове на Витоша. Общинските съветници от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) и "Спаси София" поискаха Йорданка Фандъкова и Бойко Борисов да дадат обяснения по проблема.

Според общинарите от ПП-ДБ ("Спаси София") отговорът се крие в неизгодната приватизация, извършена по думите им от бившите кметове на столицата Бойко Борисов и Йорданка Фандъкова.

Не стана ясно обаче дали на предстоящата извънредна сесия по темата за Витоша ще бъдат поканени и собствениците на съоръженията - дружеството "Витоша ски", което пък е собственост на базираната в Италия компания "ТехноАлпин". Както и дали на нея ще се дискутират някакви решения на проблема.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Guest787
    #6

    Интересно какво пречеше на "Витоша ски" да поиска план за подмяна на Княжевския лифт преди 15 години, ако изобщо някога е имала намерение да го възстановява?!

  2. Liberal
    #5

    Змиите се разшаваха. Излиза, че сега едва ли не сме им пречили да построят нов хубав лифт!

  3. sоmеonе
    #4

    Да не говорим, че в Германия има работещ лифт, от 1929г. (Predigtstuhlbahn) обявен за паметник, с бетонни стълбове, които са много по-високи от тези на княжевския лифт. Ама пак, случил е на интелигентни стопани, които си пазят паметниците, а не ги обезкостяват, за да ги бутнат... И никой не му гледа и да се мръщи на капацитета, че бил стар или само с 2 гондоли!

  4. sоmеonе
    #3

    Що съсипахте оригиналното съоръжение до степен в която, не може да се възстанови, за да се изгражда сега чисто нов, милиционери? Та той можеше да е работещ паметник на нивото на техниката и супер атракция. Вижте Кампенванд в Германия, работи си, стар е като нашият, ама е случил на собственици, не на неуки мутри! Къде са институциите да ви поискат обяснение за безстопанствеността и за фалшивите причини, довели до тоталната разруха на съоръжението днес?! Дремят! Ако нямаше действително резервни части, Кампенванд нямаше да работи и днес! Жалко, че княжевският лифт е имал съдбата да се намира в комунистически мутристан, а не в Германия....

  5. Гений
    #2

    Хайде бързо лифт с данъците на хората! Щото мутрите-приватизатори на върха доходи чакат!

  6. Мазен Кумунис
    #1

    Докато не вкарат няколко зелени терористи в затвора - на Витоша лифтове няма да има! ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.