Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВКС призова съдиите да не дават разрешения за следене в интернет

С една трета е намалял броят на разрешенията за проследяване

0 коментара
ВКС призова съдиите да не дават разрешения за следене в интернет

Българските съдии не би трябвало да дават разрешения за изваждане на телефонни разпечатки и трафични данни, въпреки че има действащ закон, по който могат да правят това. Това коментира в петък председателят на Наказателната колегия на Върховния касационен съд (ВКС) Павлина Панова.

Причината е, че Съдът на ЕС отмени в началото на април европейската директива за запазване на трафичните данни https://www.mediapool.bg/sadat-na-es-postavi-sledeneto-v-internet-izvan-zakona-news218945.html .

Директивата позволяваше на страните членки да приемат свое законодателство, с което да задължат телефонните оператори и интернет доставчиците да пазят данните от контактите на своите клиенти в период до 2 години. После тези данни трябва да служат за разкриване на престъпления. България много бързо възприе възможностите на евродирективата и прие съответното вътрешно законодателство.

В началото на април европейските магистратите обаче приеха, че разпоредбите на директивата, задължителна за всички страни членки, са твърде всеобхватни и неконкретни и дават възможност на службите за необосновано сериозна намеса в личния живот на гражданите. Това, от своя страна, противоречи на Хартата за основните права в ЕС.

Съдия Панова обясни, че законът все още е действащ, но българските съдии не би трябвало да се съобразяват с него заради решението на Съда на ЕС, което има превес над националното законодателство.

В петък ВКС изнесе и данните за издадените разрешения за употреба на специални разузнавателни средства (СРС) през 2013 година. В цялата страна съдилища са разрешили 8330 СРС-та, което представлява намаление с 30 процента спрямо 2012 година. Тенденцията е стабилна, защото за последните три години подслушването в страната е намаляло с около 50 процента.

От доклада на ВКС се разбира, че има лек спад и на делата като цяло в съдебна система. През 2013 година те са били 705 000, което е с 5 процента по-малко от 2012 година. В коментар за данните председателят на съда Лазар Груев обясни, че въпреки намалението, българските магистрати остават изключително натоварени. Това важи с най-голяма сила за съдиите в София, които гледат средно до 3 пъти повече дела от колегите си в другите градове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.