Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вотивите – забравеният оброк

0 коментара
Вотивите – забравеният оброк
  • Така е изглеждала традиционната подредба на вотивите.
  • Върху модел на човешко тяло са поставени оброци, символизиращи проблемният орган, с молба за цяр от боговете.
  • Всеки посетител има възможността да си пожелае нещо върху някой от вотивите-картички и да го окачи на дървото на желанията.

Уникална колекция от оброчни фигурки представи Етнографският институт с музей към БАН в неделя. Вотивите, които са символ на надеждите за плодородие, изцерение, продължение на рода и редица други съкровени желания могат да бъдат видени в Огледалната зала на Националния етнографски музей до 1 февруари, 2017 г.

Терминът вотиви се извежда от латинската дума ex-voto и на български най-общо означава вричане, оброк. Всичко може да служи за вотив - без оглед на размер, тегло, форма, стига да е посветено на божество. Обикновено това са малки човешки фигурки, направени от различни материали, най-често метал и със формата на болния орган или част от тяло, която следва да се излекува. Този начин на поднасяне на дар на боговете, съчетан с молба, води началото си още от неолита. Подобни традиции са почти забравени и само спомени и артефакти, които могат да се видят в различни музеи по света, а вече и у нас, напомнят за тях.

Любопитно е, че въпреки отдалечеността на тази традиция във времето, един от експонатите е бил използван само допреди няколко дни, от жена, която е искала да зачене.

Представени са вотиви от колекциите на Националния етнографски музей, Националния исторически музей, Регионалните исторически музеи в Бургас, Варна, Габрово, Хасково, Шумен и Ямбол, Регионалния етнографски музей – Пловдив, Историческите музеи в Малко Търново, Средец и Попово и Етнографския музей на открито "Етър".

Куратор на изложбата е д-р Иглика Мишкова, с помощта на Елка Минчева, доц. д-р Светла Ракшиева, Емил Порталски, Илиана Страхилова, Димитър Василев, Васил Балтаджиев, Никола Гащаров

Това е първият публично огласен резултат от работата на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей (ИЕФЕМ) по общоакадемичния проект на Българска академия на науките "Траките – генезис и развитие на етноса, културни идентичности, цивилизационни взаимодействия и наследство от древността", финансиран от дарение на г-н Петър Манджуков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.