Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Все по-малко хора гледат благосклонно на ЕС

20 коментара

Дълговата криза е разтърсила до такава степен европейските граждани, че те са изгубили вяра в ЕС, показва допитване до общественото мнение, осъществено от американския институт Пю и цитирано от световните агенции.

 

В допитването са участвала 7600 души от 8 европейски страни. Те са били анкетирани от 2 до 27 март.

 

Резултатите показват, че одобрението за ЕС е спаднало с 15 процента за една година от 60 процента през 2012 г. на 45 процента през настоящата година.

 

В тази насока води Франция където разочарованието от ЕС нараства. Преди година 60 процента от французите са подкрепяли съюза, а сега те са едва 41 процента. В Испания спадът е от 60 на 46 процента, а в Гърция от 37 на 33 процента.

 

На въпрос относно състоянието на икономиката, 91 процента от французите смятат, че тяхната икономика върви на зле, което е с 10 процента повече в сравнение с миналата година.

 

77 процента от французите са убедени, че европейската икономическа интеграция е причина за влошаването на положението във Франция. 58 процента от французите казват, че ЕС като институция оставя лошо впечатление у тях.

 

На въпроса дали икономическите условия са добри, едва 1 процента от гърците, 3 процента от италианците, 4 процента от испанците, 9 процента от французите отговарят положително.

 

Само в Германия 75 процента определят настоящите икономически условия като положителни. По отношение на доверието в европейските лидери 74 процента одобряват работата на Ангела Меркел, което е с 6 точки по-ниско от миналата година, но все пак е стабилно представяне.

 

На второ място е Дейвид Камерън с едва 37 процента одобрение. Най-лошо са оценени лидерите в Гърция, Италия и Чехия. Но ако Меркел трябваше да печели избори в Гърция, то тя нямаше да се справи с тази задача, защото 88 процента от гърците смятат, че тя върши лоша работа. 57 процента от испанците са на същото мнение, както и 50 процента от италианците.

 

На въпроса коя европейска страна поражда най-голямо доверие, Германия се нарежда на първо място. Седем от участващите в анкетата 8 страни са я посочили като фаворит.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Аре бе, Европейския им съюз виновен, а като трупаха дълговете, за да работят по 2 дена в седмицата не им пречеше. Германците и те са в евросъюза, ма не са мрънкачи, а вършат каквото трябва и икономиката им отговаря. Впрочем, те държат Евросъюза в момента и им е най-лесно да дръпнат чертата. Тогава обаче не знам кой ще дава спасителни траншове на търтейте в Гърция и Португалия, хехе.

  2. Анонимен
    #19

    По-важното е, че все повече хора виждат разрушителната роля на банкстерския монопол, чиито верни слуги са политиците по парламентите. Докато частни банки печатат банкноти и ги дават на правителствата срещу лихва, националните дългове ще продължават да се трупат и кризите ще се редуват една след друга.

  3. Анонимен
    #18

    Значителна част от населението на Европа не изпитва доверие към Европейския съюз, съгласно данни на анкетиране, проведено от американската изследователска организация Pew Research Center. В мартенското анкетиране са участвали повече от 7500 души от 8 страни на Европейския съюз. Мнозина респонденти от Испания, Гърция, Италия и Франция са казали, че въвеждането на еврото значително е отслабило икономиката на тяхната страна. В полза на падането на доверието към Европейския съюз говори и нарастващата популярност на партиите, които са против членуването в Съюза.

  4. Анонимен
    #17

    Мразя тази масонска измишльотина зовяща се ЕС!Крайно време е да отпочне разпад на тази отврат и всички събрани пари от държавите във въпросният съюз да бадат върнати на гражданите!

  5. Анонимен
    #16

    не е лошо журналистите да казват откъде вземат тези данни и да дават интернет линк към източника.

  6. Анонимен
    #15

    американския институт Плю...

  7. Анонимен
    #14

    "Дълговата криза е разтърсила до такава степен европейските граждани, че те са изгубили вяра в ЕС, показва допитване до общественото мнение, осъществено от американския институт Пю и цитирано от световните агенции". Дълговата криза започна в САЩ и те умело я прехвърлиха на целия свят.САЩ винаги са се страхували от ЕС,защото той е единственият им глобален конкурент в икономически, исторически и културен аспект.Великобритания е Троянският кон на САЩ в ЕС.

  8. Анонимен
    #13

    Увисналите на вимето на ЕС за миг пускат цицката, споделят по повод на тези данни "Много важно", и пак бозаят сладко-сладко... вяра в ЕС може и да няма, ама кърма има!

  9. Анонимен
    #12

    Печели този, който има яка икономика, а не яко бръщолевене по блоговете и площадите! "Лозето иска мотика, а не само молитва", е казано много години назад. Когато имахме добри:земеделие,химия,фермация, машиностроене, образование-започнаха да ни уважават по света!
    Европата изкупи конкурентните предприятия в България и ги ликвидира, за да не пречат на техните.Ликвидираха образователната система,която бе в тройката на света. Били сме най-бедни! Е как да сме жизнеспособни, когато шепа продажници, ни залагат

  10. Анонимен
    #11

    До 8! 63 млн. безработни има днес в процъфтяващия ЕС!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.