Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всеки четвърти от българските висшисти работи в чужбина

10 коментара
Всеки четвърти от българските висшисти работи в чужбина

България се държи като богата държава, която изнася висококвалифицирана работна ръка. Всеки четвърти от завършилите у нас висшисти работят в чужбина, коментира ръководителят на Националния център за оценка на компетенциите към Българската стопанска камара (БСК) д-р Томчо Томов във вторник.

Друг проблем по думите му, цитирани от пресцентъра на БСК, е големият процент млади хора, които не работят, а разчитат на издръжка от родителите си, изпращащи най-често пари от чужбина. "Около 40% от младежите без работа са потомствено безработни, което означава, че и родителите им също са без образование и доходи", допълва Томов.

70 на сто от завършилите висше образование започват работа най-често в търговията, преработващата промишленост и услугите. В сферата на услугите най-търсената позиция е тази на охранител, сочат данните на работодателската организация.

Необходимо е да се прави системно проучване точно какви кадри са нужни на бизнеса и през какъв период от време тези кадри трябва да подобряват и развиват уменията си, така че да са конкурентоспособни на пазара на труда. Изследване на БСК показва, че жизненият цикъл на компетенциите в ИТ сектора е само 4 години, в инженерните специалности - 7 години, а за финансистите - 9 години. Един IT специалист се деквалифицира най-много за 4 години, ако не поддържа знанията си актуални.

"Нещо повече - докато един студент по "Информатика" стигне до трети курс, наученото от него в първи курс може вече да е остаряло", каза Томчо Томов. При инженерите професионалните компетенции остаряват най-много за 7 години. Без допълнителни усилия за поддържане на професионалното ниво финансистите излизат от трудовия пазар за 9 години, показват още резултатите от проучването.

"Хората нямат работа, но и за работата няма хора. Едва 30 на сто от завършилите висше образование работят на позиция, която изисква завършеното от тях образование. Получава се парадокс - образователната система не подготвя необходимите кадри за икономиката, тя създава безработни", коментира още Томов.

Проблемите при заетостта и безработицата започват още от средното образование, което все по-малко успява да подготви учениците да продължат да учат в университет и да ги мотивира да се реализират в областите, необходими на икономиката, свързани с математика, физика, химия, инженерно-техническа подготовка. Затова има и липса на кадри в определени професионални области. Около 55% от безработните нямат завършено средно образование, допълни още Томов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #10

    Българското "висше" образование преди 10ти беше много калпаво. След това се влоши още повече. Хора които не знаят и не богат, няма как да получават високи заплати. За сведение, преди 20 год, средната заплата в БГ беше около 100 ДМ (1/10 от тази в Герм.), сега е около 500 ДМ - 1/5 от тази в Герм.

  2. tim
    #9
  3. tim
    #8
  4. tim
    #7
  5. Pilgrim
    #6

    В БГ има най-много т.н. университети и колежчата на глава от населението май и в света. А тези "висшистчета" знанията им са на ниво гимназия или техникум от преди 1989г. В англия например инженер означава техник,мотьор или механик! а нашите млади медици първо стават 1-2 санитари,след това 3-4год. мед.сестри-може и да е мъж,може би след 10ина год. съгласно сажа,референциите и нови изпити перфектен английски може да сложи пред името си д-р.

  6. ivancho ivanov
    #5

    Какво по-добро от това нашата младеж да си търси работа и процъфтява в чужбина! У нас възможностите са малко, икономика е добре "оскубана", за какво да стоят тук? Фактът, че българчетата общо добре успяват се дължи на тяхните лични качества, на всяко едно отделно. Инак да не се заблуждаваме, образованието ни е "слаба ракия"!
    Поради това и младежта се стреми да учи в западните университети,после шансовете за работа са много по-добри! Едно време когато момче е искало да го вземат за резбар са го

  7. Caps
    #4

    1. Да се обясни на автора разликата между богата държава, държава, изнасяща висококвалифицирана работна ръка и държава, която е богата, защото създава знание!

    2. Да се обясни отново на автора, че Саудитска Арабия е богата държава, но това няма голяма връзка с културното й и технологично развитие!

    3. Да се дообясни на автора, че държавите, лидери в генериране на знание са много малко (САЩ, Германия, Япония, Швейцария, Южна Корея, Великобритания и още 2-3). Те създават знание, което останалите ползват.

  8. Koko_deactivated_1401183147
    #3

    И как точно ги изчислихте, след като нямя никаква, ама никаква система от последните 25 години, която да следи затова колко българи са напуснали страната, било те висшисти, със или без образование, а?

  9. Хитър Петър
    #2

    Дъщеря ми в България започна работа с висше образованиета по специалността си 2 години след като завърши, защото нямаше връзки , т.е. кой да я обута "препоръча" и заплата 120лв.-тогава минималната, независимо че имаше осигурителни прагове и работодателят беше длъжен да плаща 240лв. Между другото да спомена завърши с отличие, но многократно й беше казвано, че това няма значение.
    Е, да ви кажа, за комунистите и връзкарите може и да няма, но реално - има!
    Сега в чужбина получава над 7 хиляди евро, със

  10. Васил Здравков
    #1

    Неуважаемият д-р Томов и патронът му Б. Данев да поднесат информация какви заплати предлагат на висшисти членовете на т. нар. БСК, организация, създадена от Огнян Дойнов още през 80-те г. на миналия век, дори култовия Руски клуб на Добруджа и Славянска и бе придаден. Просто т.нар. "работодатели" в България плащат в пъти повече за собствения си лукс - имоти, коли, яхти, отколкото заплати и осигуровки. Как да си пратя дъщерята да работи ангария на някой от членовете на БСК за 500 евро като може да получава в цивилизована страна 5000 ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.