Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всички нови сгради в ЕС със слънчеви панели след 2019 г.

13 коментара
Всички нови сгради в ЕС със слънчеви панели след 2019 г.

След 2019 г. всички нови сгради в Европейския съюз трябва да произвеждат толкова енергия, колкото консумират, а съществуващите здания да въведат енергоефективни мерки, с които да станат почти нулеви емитенти на въглеродни емисии. Това предвижда окончателно приета през тази седмица от евродепутатите Директивата за енергийната ефективност на сградния фонд.

Фактически заложените в документа цели новите сгради да задоволяват енергийните си нужди от възобновяеми източници могат да се постигнат най-вече с инсталирането на слънчеви панели по покривите на новостроящите се сгради. За обществените сгради срокът да отговорят на тези изисквания е година по-кратък – началото на 2018 г.

Директива е приета за пръв път през 2002 г. в изпълнение на ангажиментите на ЕС по Протокола от Киото, но много страни-членки се провалиха в навременното ѝ прилагане. Затова през ноември 2008 г. Европейската комисия предложи преразглеждането ѝ, като целта бе използване на възможностите за поправка и подобряване на текстовете.

Остана единствено формализирането на текстовете ѝ по време на срещата на енергийните министри на 7 декември, в началото на климатичния форум в Копенхаген.

Европарламентаристите все пак не успяха в опита си да задължат правителствата да подобрят ефективността на всички съществуващи сгради.

Съветът отхвърли предложението на ЕК и ЕП да отпадане изискването за налагане на минимални енергостандарти при основен ремонт на съществуваща сграда над 1000 кв. м.

Пример за успех в такъв модел на енергийно производство и потребление е Италия, където 85% от домакинствата вече са оборудвани с интелигентни електромери. През 2001 г. енергийната компания “Енел“ започна 5-годишна програма за инсталиране на новата технология на своите около 40 милиона клиента. До 2006 г. от компанията вече бяха инвестирали 3 милиарда за изпълнението ѝ. технологията изпраща дистанционно данни за енергийното потребление до централния офис на компанията.

По-доброто познаване на навиците на потребителите позволява на оператора по-доброто управление на централите. От друга страна позволява на потребителите да познават разликата в цените на електричеството в различните часове от деня (пиковете във вечерните часове или при студените зимни нощи) и така стимулира промяната в навиците им.

Според евродепутата от фракцията на Зелените Клод Тюрм, ЕС "изпусна възможността да развие частта с ремонтите на съществуващите сгради”. Заради твърде различните условия в ЕС всички правителства ще определят сами стандартите си.

Правителствата се съгласиха да "разработят политики и предприемат мерки” за трансформиране на съществуващите сгради в "почти нула” енергийни, когато последните подлежат на основен ремонт. Страните-членки ще трябва да разработят национални планове за стимулиране на собствениците на сгради да се възползват от възможността за инсталиране на интелигентни електромери, термопомпи и системи за отоплени и охлаждане, използващи възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

Друг елемент от директивата касае продажбата или отдаването под наем на дадена сграда. В този случай тя ще трябва да бъде съпроводена от сертификат за енергийното ѝ потребление, съдържащ и препоръки за подобряване. Публичните сгради, които са посещавани често от обществеността, трябва да разполагат с такъв сертификат когато са над 500 кв. м.

Страните-членки ще отговарят за прилагането на схеми за сертифициране. Европейската комисия ще разработи доброволна общоевропейска схема за нежилищните сгради до 2011 г.

Директивата изисква държавите от съюза да осигурят подходящо финансиране за изпълнението на целите ѝ. До средата на 2011 г. те трябва да са разработили стимули како техническа помощ, субсидии и ниско лихвени заеми за прехода към “почти нулево” енергийни сгради. Силвия Адриана Тикау, докладчик по темата, подчерта, че страните членки трябва да използват по-добре съществуващите европейски инструменти, като структурните фондове например.

“Завършването на преговорите за промяната на директивата е ясно послание за преговарящите в Копенхаген”, заяви комисарят по енергетиката Андрис Пиебалгс. Той подчерта, че способността на 27 държави да постигнат съгласие по сложни въпроси касаещи промените в климата потвърждава лидерството на ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. a
    #21

    Dobri idei trudna realisazia pri kradlivi upravnizi Te ste okradat vsichko sam sa sebe si Dano ne sme chernogledi

  2. атомен
    #20

    а някои говорят за втора атомна централа и милиарди . . ., не съм специалист но явно сметката за някои хора е страшна ако тези пари се инвестират във възобновяеми източници- сигурно тока ще струва под 1 стотинка.

  3. цървул
    #19

    един бойлер от 200 литра се загрява до 60 грядуса от четири квадратни метра панели.Материали за изработване: два листа ръждясала ламарина 0,5мм;черни непоцинковани отвън тръби1/2 цола;дъски чамови за кутията;стъкло 3мм(по-дебела не е подходяща-);стиропор за изолация.Това е видяно от пишещия тези редове през 1980година в Палестина.

  4. цървул
    #18

    панелите се поставят на плоските покриви на панелните жилища и през комините се свързват с апартаментните батерии на кухненски мивки и бани.

  5. изчислител
    #17

    Не си съвсем прав - себестойността на слънчевата енергия е 74 евроцента, т.е. на толкова излиза от панела, като сложиш загубите от транспорти и трансформиране, на твоя електромер ще е поне едно евро, т.е. два лева. Е, ако си е на твоя покрив и я ползваш директно, ще ти излиза към 1,50, което пак си е доста повече от това, за което си мечтаеш. Изобщо, ако възобновяемата енергия беше евтина, светът нямаше да пълни гушата на щурите араби, които не ги знаеш какво ще им дойде на акъла като се видят с

  6. МИ6
    #16

    Супер.

  7. генади
    #15

    The Lies Of Global Warming http://www.youtube.com/watch?v=-zeGY8zbzc8

  8. коментатор
    #14

    ... защо АЕЦ Белене няма да го бъде?

  9. борсаджийче
    #13

    ...

  10. МИ6
    #12

    " ... Е, ако си е на твоя покрив и я ползваш директно, ще ти излиза към 1,50, което пак си е доста повече от това, за което си мечтаеш. ..."1.50 за какъв период от време и за какво ще бъде иползвана тази енергия за 1.50?Твърде неориентирано определяне на тази стойност.Как ще ми излиза 1.40 ако не влагам никакви средства освен първоначалните?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.