Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Йоан Павел ІІ е символ на раздялата ни с комунизма

0 коментара

Богоугодната визита на Негово Светейшество Йоан Павел ІІ в България не оставя равнодушен никой българин, никой демократично мислещ и вярващ в Бога човек. Опитите на някои среди да принизят значението на тази визита или да я насочат само в посоката на прословутата "българска следа" в атентата срещу Светия отец, ми изглеждат като последно издихание на миналото. Искам да разкажа за моите срещи с Негово Светейшество.

На 24 май 1993 г. имах щастието да ръководя българската делегация във Ватикана. Преминахме с вълнение през шпалира от папската гвардия. И след миг бяхме вече очи в очи с Негово Светейшество. В такъв момент през главата на човек минават различни мисли. В лицето на римския папа аз не виждах само главата на Римокатолическата църква. Пред мене бе поетът и философът, авторът на прекрасна интелектуално-религиозна поезия , част от която в началото на 90-те години вече бе преведена и издадена и на български език. Поезия, в която има много болка за човека и много светла вяра преодоляваща страданието. И тогава и днес за мен, а мисля че така е и за моето поколение, Йоан Павел ІІ е символ на раздялата ни с комунизма. Това е човекът и духовния пастир, който подкрепи борбата на полската "Солидарност", даде надежда на всички народи в бившия социалистически лагер, че могат да избягат от примката на милиционерщината, на КГБ-тата и ДС-тата, че могат да се обърнат с лице към Бога, към демокрацията и свободата. Достатъчно е днес да прочетем какви глупости и неистини, откровени лъжи и клевети се пишеха в комунистическо време по адрес на Негово Светейшество, как изобщо се премълчаваше делото на Църквата - православна или католическа, как се клеветяха страдалците за демокрация и свобода в бившите социалистически страни, как се преследваха хора само заради това, че са поискали да прочетат или чуят словото на Хавел и Михник, на Валенса и Сахаров.

Тогава, в далечната, може би вече, за мнозина 1993 г. аз си мислех и за нашата българска съдба, за това защо толкова трудно и с много съмнения и колебания осъществяваме нашия път към демокрация и свобода. След размяната на официалните слова се отделихме с Негово Светейшество и застанахме пред масата на която бяхме поставили българския подарък за него - икона на Свети Георги Победоносец. Негово Светейшество остана приятно изненадан от подаръка, а като че ли още повече, че среща български политик, с който може да говори на родния си език - полски. Разговаряхме тихо, приглушено. Нарече България "добра земя", попита за реформите у нас. Споменах, че съм чел негова енциклика, в която той говори за необходимостта да се подпомогнат материално и духовно народите, които са отхвърлили комунизма, като "техните трудности се облекчат от усилията на другите нации". Каза : да, настина така трябва да бъде. След това споменът го върна към Краков и Ягелонския университет. От там - към голямата духовна и културна мисия на средновековна България и нейния принос за развитието на европейската цивилизация. В края на разговора отправих покана Негово Светейшество да посети България. Благодари за поканата.

Няколко години по-късно, вече като посланик в Полша имах повторно щастието да се срещнем. Това стана в полския Сейм. Тогава бях свидетел как полския народ и неговите политически представители посрещат "своя Папа". Това беше повече от национален празник. Това бе огромна благодарност към човека и духовния пастир, който е спомогнал да се приобщи Полша към ценностите на западната демокрация. Сред морето от тържественост и празничност той изглеждаше, както преди - скромен, естествен, достъпен. Направи си снимка с дипломатическия корпус, наруши протокола, който му забраняваше да проведе отделни срещи с нас, посланиците, и непринудено поведе разговор.

Защо разказвам всичко това. Защото искам и моята България в предстоящата визита да види своя Божествен знак за приобщаване към ценностите на западната цивилизация, към ценностите на свободата и демокрацията, към ценностите на морала и благоденствието. Това е големия смисъл от посещението на Негово Светейшество . И аз вярвам, че предстоящата визита ще привлече вниманието не с битовите подробности като охрана и движението на транспорта в тези дни, а с великата си мисия - да отправи послание към света, че и ние българите сме достойна част от европейската цивилизация и именно затова и нашето място днес е в НАТО и Европейския съюз. Това послание е достатъчно да осмисли един човешки живот. Да осмисли живота на България.

*Александър Йорданов, посланик в Република Македония. Преди това оглавяващ българската мисия във Варшава, Полша

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.