Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЮЗУ отказва да проведе нови изпити за студентите с незаконни дипломи

Бивши преподаватели поискаха от МОН да ги обяви за невалидни

9 коментара
ЮЗУ "Неофит Рилски"

Ръководството на Югозападния университет "Неофит Рилски" в Благоевград отрича всички констатирани нарушения от проверката на Министерството на образованието и науката (МОН), която засече фалшифицирани оценки от изпити, фиктивни дипломи, нерегламентирано преместване на студенти от други висши училища, обучение в съкратени срокове и др.

Ректорът на университета проф. Николай Марин даде да се разбере в сряда, че не възнамерява да се съобрази с препоръката на МОН да се проведат нови изпити за студентите с неправомерно признати изпити, така че да изпълнят всички държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността и професионална квалификация "юрист".

По информация от бивши преподаватели в университета сред проверените за неправомерно признати изпити и обучение в съкратени срокове и др. в регулираната специалност "Право" е и съпругата на ректора проф. Николай Марин – Мария Димитрова Марина, която е завършила "Право“ за 3 години.

Проверката на МОН, която констатира нарушенията в университета, беше извършена по сигнал от бившия преподавател доц. Стефан Дечев. Окръжната прокуратура в Благоевград също се е самосезирала по медийни публикации за корупционни практики във висшето училище.

Според ректора на университета проф. Николай Марин, известен като научен ръководител на бившия главен прокурар Иван Гетев, обаче срещу ЮЗУ се води "очерняща кампания". Той твърди, че не е получаван доклад за резултатите от проверката на МОН и на ЮЗУ не е била даден възможност да се защити, а проверката е приключила едностраннно.

Относно подателя на сигнала за нередности в ЮЗУ доц. Дечев проф. Марин каза, че той не е нанасял своевременно оценки на студенти, което е било пречка те да кандидатстват за стипендия и при подаване на документи за общежитие. Затова с решение на катедрен съвет на специалност "История“ е упълномощен ръководителят на катедрата проф. Валентин Китанов да нанася служебно оценки на студентите, когато такива не са нанесени в главната книга. Дечев твърди, че именно Китанов е подправял негови подписи и така от негово име са нанасяни оценки за никога непроведени изпити.

Относно други констатирани нарушения като неправомерно прехвърляне на студенти и незпадаване на продължителността и хорариума, ректорът на ЮЗУ Марин заяви, че проверката е за периода 2015 – 2018 г., когато действащото законодателство е позволявало предсрочно завършване на студенти от специалността и признаване на оценки от друга специалност. Промяната, която забранява това е от 2022 г. и оттогава университетът спазвал разпоредбите, твърди Марин.

"Дирекцията, която проверява ЮЗУ "Неофит Рилски“ е същата, която е издала холограмните стикери за дипломите. Документацията е в МОН, в същата дирекция, която проверява ЮЗУ "Неофит Рилски“. Може ли, след като са потвърдени тези холограмни стикери, да говорим за фалшиви дипломи?“, коментира ректорът.

"Твърдението, че нашите завършили студенти трябва да се явяват на допълни изпити, не отговаря на истината, защото МОН разполага с база от данни, в които е видно, че всички действащи студенти в момента се обучават в специалност "Право“, без да е признат период на обучение от друга специалност, без да са признати изпити от друга специалност, съгласно промяната няма нарушение на закона за висше образование“, коментира още ректорът на университета. 

Проф. Марин отбеляза, че студентите на университета няма да полагат допълнителни изпити, а при настоящи студенти няма признат период на обучение след промяната в закона от 2022 г.

Преди ден 10 бивши преподаватели в университета, сред които и доц. Дечев, излязоха с отворено писмо до премиера Николай Денков и министъра на образованието Галин Цоков, в което настояват за по-решителни действия на държавата срещу незаконните дипломи и останалите безобразия в ЮЗУ.

"Всички тези нарушения се отнасят за периода, когато именно новоизбраният ректор – проф. Николай Марин, е бил декан, а преди това и зам.-декан на Правно-историческия факултет. Изключено е тези нарушения да са ставали без неговото знание, тъй като деканът и зам.-деканът носят отговорност по отношение на учебния процес, включително и всички процедури за признаване периоди на обучение, прехвърляне на студенти, сливане на години и т.н", посочват те.

Преподавателите се опасяват, че дори проверките на МОН и на прокуратурата не биха могли да извадят наяве всички закононарушения, както и дадат пълна представа за атмосферата на страх и тотална зависимост, които царят на територията на Югозападния университет. "Това е закономерен резултат от наложения авторитарен стил на управление на университета през последните ректорски мандати и самочувствието на ръководството, че е над законите", се казва в писмото.

Те посочват, че в ЮЗУ са издавани незаконни дипломи за "юрист", а не че издадените дипломи са "фалшиви", срещу което ръководството на университета възразява, макар никой да не го е твърдял.

"Дали издадените през периода, обхванат от проверката, дипломи в нарушение на Закона за висшето образование и Наредбата за единни държавни изисквания са легитимни и не трябва ли МОН да ги обяви за недействителни? В противен случай се поражда прецедент, след който всеки университет би могъл да нарушава нормативните изисквания за обучението и дипломирането на студенти, без каквито и да е последици за тези, които са допуснали нарушения на закона и на държавните изисквания", заявяват те.

Имайки предвид не много ясните сигнали идещи от МОН и липсата на всякаква информация за каквито и да било конкретни действия от страна на прокуратурата във връзка с обявеното от нея самосезиране, преподавателите заявяват, че в следващите дни ще запознаят със случая не само българските, но и чужди медии, както и представителството на Европейската комисия в страната. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #9

    в тая ситуация най-! ми харесва следното обстоятелство: закононарушенията в ЮЗУ ще ги разследва градската прокуратура... Дотук - добре..., но! трябва да се има предвид, че от 18-те (благоев)градски прокурори... 16 са завършили (некакво) "Право" именно в ЮЗУ-то... :-)))))) ... .... Направо отсега ги виждам как бият рекорда за ... най-обективно и безпристрастно разследване... ;-)))

  2. Ганди
    #8
    Отговор на коментар #1

    Същият разтуряше седянки!

  3. rusonefil
    #7

    Стига си спамил, бе тъ.пан.ар. Заври си ги тия кредити някъде!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  5. Коментарът е изтрит в 16:51 на 13 март 2024 от автора.
    #5
  6. rusonefil
    #4
    Отговор на коментар #1

    Умнокрасотата пак вика дръжте крадеца. Тия юридически факултети се нароиха по време на управлението на роднините ти от тройната коалиция и БСП.

  7. rusonefil
    #3

    Решението показва късогледството и ниската култура на ръководството на въпросния университет. Сам реже клона, на който седи. По този начин и дипломите на редовно положилите изпити девалвират.

  8. Мюнхен
    #2

    В България има 9 ридически "факултета". Трябва да бъдат сведени поне до 2 . В момента тези килийни училища-повечето- произвеждат безработни юристи. Читавите остават на улицата, а който има доста пари и то в евро, или "вуйчо Владика"- а най-добре и двете- получава работа.Затова съдебната система е на такова дередже. И в новия проектозакон за съдебната власт пак съществуват "конкурсите", които имат една-единствена функция- генериране на корупция на първоначално ниво. Така "работещите" "юристи" започват

  9. асен
    #1

    в държавицата на банкята и намагнитения такива юристи се отглеждат. помня, как даниел вълчев, декан на ЮФ в СУ си трайкаше за плагиатора почетен консул и мошеник.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.