В стремежа си да спаси проекта "Южен поток", "Газпром" се е съгласил австрийската компания"О Ем Ви" ( OMV) да си доставя собствен газ по бъдещия тръбопровод, предаде Ройтерс, като позова на източници, участващи в преговорите между двете компании. Това е първият път, когато руският газов монополист позволява на друга компания да използва неговата магистрала.
След анексирането на Крим Европейският съюз фактически замрази "Южен поток", без да разреши на "Газпром" да използва еднолично бъдещата тръба, което е в нарушение на европейските правила. Реално във всички подписани междуправителствени споразумения за строежа на тръбата през територията на България, Сърбия, Словения и Унгария, се предвижда "Газпром" да е единственият оператор, макар България да твърди, че се е разбрала с руската компания, че ще осигури достъп и до трети страни за българския участък от трасето.
Австрийската компания OMV и "Газпром" подписаха на 29 април меморандум, според който газопроводът "Южен поток" ще достигне и до Австрия и хранилището Баумгартен, каквито бяха и първоначалните намерения на Русия.
OMV планира да използва "Южен поток" за доставки на газ от румънското черноморско находище "Домино 1", което разработва съвместно с американската "ЕксънМобил" (ExxonMobil) и в което са установени значителни запаси на природен газ.
"OMV иска да получи достъп до "Южен поток" за доставки на собствен газ от Черно море в Европа, а "Южен поток" е необходимо да предостави достъп на трети страни, за да съотвества на правилата на ЕС", е заявил в сряда пред Ройтерс съветник, който работи и с двете компании.
Капацитетът на "Южен поток" няма да е запълнен, а доколкото обемът на доставките на OMV от Черно море ще са малко повече от 10% от пропускателната способност на газопровода, в него ще има достатъчно място за газа на OMV. Това не е голяма цена за "Газпром", за да спаси най-важния си и скъп инфраструктурен проект, е добавил източникът.
OMV планира към 2020 г. да добива от "Домино 1" достатъчно газ, за да удовлетвори 70 процента от годишните потребности на Австрия и доставката на горивото по "Южен поток" би било най-евтиният и достъпен вариант.
Еврокомисарят Гюнтер Йотингер заяви миналата седмица, че не е разтревожен от плановете руският газопровод да стига до Австрия, макар че Европейската комисия е изразила някои възражения пред Виена.
"Газопроводът не е проблем за мен. Ние не искаме да го блокираме, но също така не е наш приоритет", каза еврокомисарят по енергетиката пред австрийския в. "Дер Щандарт". "Това не е нов газ, а само различен маршрут, който повече няма да минава през Украйна", допълни той.
Йотигнер обаче повтори, че проектът трябва да отговаря на европейските изисквания за екологична защита, за провеждането на търговете и поръчките, за конкуренцията и да е в съответствие с енергийното законодателство на ЕС, особено предоставянето на достъп на трети страни до тръбата и отделяне на дейностите по производство на газ от тези по експлоатация на инфраструктурата ("Газпром", който контролира проекта "Южен поток", съвместява двете дейности - бел.ред.).
Разглеждаме тези точки дори в споразуменията между някои страни членки и Русия. Ние вече писахме на Австрия да разкритикува няколко точки, които по наше мнение са в нарушение на европейското законодателство, каза още Йотингер. Запитан дали очаква ЕС да одобри "Южен поток", той заяви: "Все още не разполагам с база за окончателно мнение".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Слагам и тук една интересна информация, за да видите връзката между събитията.
ето какво каза бившият чешки премиер Мирек Тополанек, който през 2009 като ротационен председател на ЕС водеше преговорите с Русия по време на тогавашната руско-украинска газова криза:ГЛАВНАТА ЦЕЛ НА НАСТОЯЩАТА УКРАИНСКА КРИЗА Е РУСИЯ ДА ПРОКАРА ЮЖЕН ПОТОК, така както през 2009 година целта беше да се прокара Северния поток- тогава чрез газовата криза бе преодоляна съпротивата на балтийските страни и Полша срещу Северния …
поток.Сега чрез новата украинска криза целта на Русия е да си прокара Южен поток!Разбирате ли играта и как България в нея бива инструментализирана, и защо руската Пета колона е полудяла и защо на България се диктува от Москва промяна в законодателството?Тополанек обръща внимание и върху немаловажния факт, че в района на Славянск има шистов газ.Слагам по-долу линк на английски език, който разбира и иска да мисли! http://praguepost.com/eu-news/39010-it-s-all-about-south-stream-former-pm-says
Това, което икономиката си го иска, става и преко политиката... ОМВ и останалите родители на Набукко се отрекоха от негодното си чедо, което загуби срещу ТАР по 7 позиции от общо 8 показателя. Сега австрийската държавна компания отива на съюз с Газпром и партньорите, щото няма друга газова магистрала с подобен капацитет, каквато е Южен поток. Патокът ще стане, въпреки Ю. Василев, К. Станчев, Х. Казанджиев и други самораслеци. ОМВ не са нашенски експерти и си връзват отрано гащите. Впрочем, "Домино" …
няма потвърждение от втори сондаж.Такъв ще се заложи до края на годината, а за целта ще се довлече гигантска полупотопяема платформа от която може да се сондира до дълбочина 10 км. Стискам палци и на двата проекта,подобни мащаби рядко се случват в региона.
Понеже австрийското участие в Южен поток май не се оказа това, което вечно некомпетентните тролове ни обясняваха и Австрия няма да увеличава зависимостта си от руска газ, а иска да внася - румънска, номер първи прави отклоняваща маневра: да говорим под тази статия за сина на Байдън.Това да подменяме темите на статиите както ни е удобно не е отвчера.Отговарям на въпрос на номер едно: Хънтър Байдън не е олигарх, защото не отговаря на определението: той НЕ е във властта, баща му е вицепрезидент, не …
е Хънтър,който е частно лице, юрист и член на борда на директорите на частна компания.Както заявиха от Граждани за етика и отговорност във Вашингтон, дори и синът на вицепрезидента има право да работи. И сега в замяна аз имам към вас един въпрос: Владимир Путин, който е президент-самодържец, и както се твърди, има авоари от над 30 милиарда и дори дялове в Газпром, е ли олигарх или не е?
OMV ще използва руска тръба, за да доставя газ от колонията до метрополията хахаха Ама така е! Частна собственост! Концесия братче! Ако Румъния е имала нужда от тоя газ, да не го е харизвала на конеция бе! И последно не разбрах дали тая румънска газ ще намали зависимостта на Румъния, или на Австрия от руски газ хаха!
Ами да му обясня на комуниста под мене: Байдън преди да стане вице на Обама, беше най-бедния член на американския парламент, въпреки че е сенатор от 100 години, изключително уважаван в своя щат. Жена му е учителка. Преди да стане вице и да го поеме Сикрет Сървис, Байдън всеки ден е пътувал до работа с влак/метро. Ако изобщо има такова нещо като честен политик, това е Байдън. Очаквам че сина му е възпитан по същия начин. Сина очевидно е адвокат, назначението му е по-скоро политически жест. Но тези хора не са олигарси, първо. Второ, за находища в Източна Украйна чувам за първи път. Трето, омръзнало ни е от руска пропаганда, напоследък пробутвана и по интернет форумите от платени руски агенти.
Не намирам никъде по страниците на Медиапуул любопитната новина, че Хънтър Байдън, син на вицепрезидента Джо Байдън, е назначен за шеф на правния отдел на най-голямата украинска нефто- и газодобивна компания Бурисма, с грандиозни планове за добив ва нефт и газ от находища, съсредоточени предимно в източна Украина. Моля енергийните експерти Красен Станчев и Илиан Василев да ми обяснят дали това назначение по някакъв начин е кореспондира с политическата позиция на САЩ по украинската криза, а експергите по олигархология Асен Генов и Евгени Дайнов да ми дадат аргументи, че Х. Байдън не е олигарх.