Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За държавата не е изгодно да разваля приватизационни сделки

0 коментара

За държавата не е изгодно да разваля приватизационни сделки, заяви вицепремиерът Николай Василев по време на Инвестиционния форум в НДК. Той обясни, че няма икономически смисъл да се върне вече платената цена и предприятието да се национализира, защото то обикновено е в много лошо състояние.

Василев съобщи, че от началото на приватизационния процес до края на миналата година са били приватизирани 52,2% от цялата държавна собственост, а сега този процент е между 53 и 55%. Той обърна внимание на факта, че в момента вървят много малки сделки и даде пример с вчерашния ден, когато от няколко търга Агенцията за приватизация е получила общо около 30 млн. лв.

Министърът на икономиката коментира и резултатите за инвестициите от началото на годината в платежния баланс, публикуван от БНБ. Той се опита да обясни скромния приток на чужди капитали с аргумента, че представената в платежния баланс на БНБ цифра е нетна и не отразява динамиката на влезлите и излезлите от държавата пари. Според Василев влезлите у нас пари са повече от обявените 46 млн.щ.долара, но в баланса се отчитали и пари, които са напуснали страната.

Представителят на Световната банка у нас Оскар де Бруин Копс изрази оптимизма си, че България може да реализира през следващите години ръст на БВП от 5-6% годишно. Според него основните предизвикателства пред страната са ускоряването на ръста, повишаването на продуктивността и намаляването на бедността

Деветдесет на сто от малките и средните предприятия посочват като основна пречка пред развитието на фирмите си неплатежоспособното търсене на вътрешния пазар и трудния достъп до външни пазари, се казва в проучване на бизнессредата за развитието на малки и средни предприятия в България, осъществено от Българската асоциация на агенциите за регионално развитие и бизнесцентрове. В него са би анкетирани 1200 малки и средни предприятия от цялата страна.

Около 81 на сто от анкетираните са започнали бизнес със собствени спестявания, една четвърт - със заеми от близки, а само една пета са ползвали банкови кредити. Почти 60 на сто от анкетираните са кандидатствали за банков кредит, но по-малко от половината от тях са успели да го получат.

Над една четвърт от анкетираните определят като спънка за развитие на дейността си държавната администрация. Четиридесет и четири на сто посочват, че са се сблъскали с липса на работна дисциплина на държавните служители, а 37 на сто - с корупция.

Тази година по ФАР икономическо и социално сближаване в България ще се изпълняват десет проекта обща за 75 милиона евро, съобщи директорът на Главно управление "Регионална политика" в Министерството на регионалното равитие и благоустройството Стефан Герасимов пред участниците в инвестиционния форум.

Сред по-големите проекти са грантови схеми (безвъзмездна помощ) за малки и средни предприятия за въвеждане на системи за управление на качеството, изграждането на бизнесинкубатори и рехабилитация на пътища за достъп до туристически местности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.