Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За половин година Двойно по-голяма подкрепа за чужди бази в България

0 коментара

Двойно се е увеличила подкрепата за възможността в България да бъдат разположени чужди военни бази, показва социологическо проучване на Галъп интернешънъл. Въпреки че все още по-голяма част от българите отхвърлят тази идея, категоричните ѝ привърженици са се увеличили от 17% в края на миналата година на 35 на сто през юни т.г., когато е проведено изследването.

Рязко е нараснала обществената подкрепа и за участие на български военнослужещи в мироопазващи мисии - от 39 % миналата година до 53 на сто сега.

Данните от изследването бяха представени по време на конференцията "НАТО след Прага: нови членове, дееспособност и сътрудничество". Форумът е в рамките на Генералната асамблея на Атлантическата асоциация на младите политически лидери.

53 процента от българите подкрепят членството на страната в НАТО. Противниците са 18 на сто, а останалите 29 % нямат категорична позиция.

Най-висока е подкрепата за Алианса сред бизнесмените и представителите на свободните професии - 69 %, както и сред студентите и висшистите - 64 на сто. Позитивните нагласи преобладават сред по-младите хора - между 18 и 40 години, както и сред тези с по-високи доходи.

Обратна е тенденцията сред по-възрастните, ниско образованите и бедните българи. Най-висок процент противници на членството ни в Алианса събират хората над 61 години, тези с основно и по-ниско образование, хората с месечен доход под 100 лева.

Измерено чрез партийните предпочитания, членството на България в НАТО се оценява много позитивно сред привържениците на СДС, НДСВ и ДПС. Ниска е подкрепата сред електората на БСП.

Според 42 % от анкетираните, с членството си в НАТО България ще получи по-големи гаранции за своята сигурност, а 11 на сто смятат, че то ще даде и тласък на икономиката. 23 % се опасяват, че България ще увеличи военните си разходи, според 13 на сто членството в Алианса ще усили влиянието на САЩ. 9 процента от българите приемат членството в НАТО като загуба на държавен суверенитет.

Изводът на социолозите е, че колкото по-добре е успяла да се интегрира в посткомунистическата реалност дадена социална категория, толкова по-висок е нейният обществен оптимизъм и съответно подкрепата ѝ за членство в НАТО. И обратното - колкото по-обезверена и песимистична е дадена обществена прослойка, колкото по-проблемно е нейното настояще, се отнася с безразличие или директно отрича атлантическата идея.

Срив в обществената подкрепа за членството в Алианса е регистриран през февруари т.г., около войната в Ирак. В последвалите 3 месеца обаче броя на привържениците и противниците се е върнал към обичайните равнища.

Като основна заплаха за сигурността на държавата българите определят глобалния тероризъм. На следващо място като опасност се поставя напрежението в Близкия Изток и чак на трето е посочена нестабилната ситуация в Западните Балкани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.