Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Закон закова тавана на бюджетния дефицит на 2% от БВП

12 коментара

Годишният бюджетен дефицит по консолидираната фискална програма, изчислен на касова основа, не може да надвишава две на сто от БВП, записа парламентът в четвъртък, като прие на второ четене Закона за публичните финанси. Той трябва да влезе в сила от догодина и ще отмени Закона за устройството на държавния бюджет и Закона за общинските бюджети.

БНБ обслужва системата на единна сметка и останалите сметки и плащания на бюджетните организации в съответствие с изискванията на Закона за Българската народна банка, прие още Народното събрание.

По принцип банките обслужват сметките и плащанията на бюджетните организации безплатно. Ще се заплаща обаче обслужването на плащанията в системата за електронни бюджетни разплащания, транзитните сметки и операциите по събирането на приходи и други постъпления чрез картови плащания съгласно съответните договори между Министерството на финансите и банките.

Банките обезпечават в пълен размер наличните парични средства по всички обслужвани от тях сметки и депозити в левове и във валута на бюджетните организации, включително акредитиви в полза на Министерството на финансите, реши парламентът.

Социално-осигурителните фондове не могат да поемат дълг, с изключение на временни безлихвени заеми; дълг по международни програми и договори; финансов лизинг и други форми на дълг, различни от парични заеми и емисии на ценни книжа.

Държавните висши училища, БАН, БНТ, БНР и БТА не могат да поемат дълг, с изключение на временни безлихвени заеми; дълг по международни програми и договори, ратифицирани от Народното събрание, и финансов лизинг и други форми на дълг, различни от парични заеми и емисии на ценни книжа.

Годишният размер на плащанията по общинския дълг не може да надвишава 15% от средногодишния размер на собствените приходи и общата изравнителна субсидия за последните три години, реши още парламентът.

Номиналът на издадените през текущата бюджетна година общински гаранции не може да надвишава 5 на сто от общата сума на приходите и общата изравнителна субсидия по последния годишен отчет за изпълнението на бюджета на общината.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Натегача Дянков - най-тъпия финансов министър в Европейския съюз! Що не си зададе въпроса защо няма такъв закон в Англия, Франция или Америка?

  2. Анонимен
    #11

    Gen. Augusto Pinochet: Дянков живя и работи достатъчно в САЩ, за да види къде е американския успех и американския провал. Радвам се, че внася в България принципите на либертарианската десница. Всеки трябва да харчи според чергата си. А мнозинството от българите са по-умни в това отношение от американците.

  3. Анонимен
    #10

    Gen. Augusto Pinochet: Ние в САЩ може само да си мечтаем за такъв закон. Ако можеше да го запишете и в Конституцията, та да вържи ръцете на социалистите, най-щеше да добре!

  4. Анонимен
    #9

    Много важен закон. Трябва да му се даде по-голяма гластност.

  5. Анонимен
    #8

    Много навременен и добър закон, жалко, че големите икономики като САЩ нямат такъв, това би ни спестило много от финансовата криза.

    Сега нашите политици трябва дълбоко да се замислят, защо нашия БВП е толкова малък, и не съответства на силата на нашата икономика. Да не гледаме раздутия от вересии гръцки БВП, но по средноевропейски стандарт, на нашата икономика би отговарял двойно по-голям БВП. При такъв БВП и бюджетът юе се удвои, и доходите за пенсионери и помощите за социално слаби също.

    А БВП

  6. Анонимен
    #7

    Глупако 6-ти, такава финансова дисциплина може само да се приветства - браво на Дянков! Ако в тази криза ни управляваха "тройните" комуноиди, държавата отдавна да е фалирала и нямаше и един крив сокак да е построен, а брътът на Станишев и Р.Овч. щяха да са вече мулти-милиардери!

  7. Анонимен
    #6

    Защо 2, а не 3 %, както е по Маастрихтските критерии ? Пак ще се правим на по-католици от папата ! Поради пълната икономическа неграмотност на ГЕРБерастите, Дянков си налага фантасмагориите като закони и връзва ръцете на всяко следващо правителство. В. Здравков

  8. Анонимен
    #5

    3- защото това е закон за Държавния Бюджет и ако натрупат дългове, после аз и ти ще трябва да ги връщаме. А частника рискува за своя сметка. Така е правилно и по този начин ще оцелеят най-добрите.

  9. Анонимен
    #4

    1 - Прав си до толкова до колкото нашето данъчно законодателство трябва да се промени така, че да не позволява без да бъде таксувано да се изнасят печалбите от чуждите дружества под формата на фиктивни разходи. Така работят всички нерезидентни представителства у нас. Те предпочитат да си плащат данъците в собствената страна и да си стимулирет техните трудови структори. Но за капитала не си прав защото ако има печалба акционерите могат да я разпределят за дивидент. Проблема е, че до печалба не се стига защото парите са изнесени още преди края на годината. И така нашата икономика се явява донор на чуждите държави, които смучат от нас за да могат да си хрантутят тяхните граждани

  10. Анонимен
    #3

    Защо само държавните висши училища да не могат да поемат дълг, а частните да могат?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.