Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жена инженер от Швейцария дошла в завод у нас заради по-висока заплата

Електроиндустрията е износител №1 на България за шеста поредна година

7 коментара
Заводът на "Хитачи" в Севлиево, Снимка: Валентин Стоянов, фейсбук група "Българска индустрия"

Една от най-високотехнологичните индустрии у нас – електроиндустрията, е отрасълът с най-голям принос в износа на България за шеста поредна година. Това съобщи пред журналисти Орлин Димитров, изпълнителен директор на Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ), който цитира данни на Евростат за 2021 г.

Колегата му инж. Иво Русев, управител на фирмата за търговия с електротехнически стоки "Сибел", разказа за куриозен случай на 35-годишна швейцарка, инженер в бранша, която е дошла да работи в завода на "Хитачи" в Севлиево срещу по-висока заплата в сравнение с родината си. "Говорих с жената, тя беше изключително доволна от работата си и от живота в България и каза, че в Предбалкана се чувства като в Швейцария", сподели Русев.

Генерираният от електроиндустрията експорт (3.6 млрд. евро) е на първо място с дял от 10.5% от общия износ на България през 2021 г., сочат данните. През 2022 г. обаче може да се очакват промени във връзка с огромния ръст в производството на оръжие, както и с износа на преработени горива, включително за Украйна.

Знаковите фирми, които определят бранша "Електроника и електротехника", у нас са около 300, смята Димитров. Сред тях са световно известни чуждестранни инвеститори като "Шнайдер Електрик", "Фесто", "Сименс", АББ, "Либхер", "Мелексис", "Сенсата" и др. Те допринасят за динамичното развитие на бранша, който стъпва върху традициите в електрониката на България, датиращи от десетилетия.

Износът на България по групи стоки 2007 - 2021 г. в млн. евро

Графика: БАСЕЛ

Значителна част от бизнеса на електроиндустрията са продукти с по-ниска добавена стойност - кабели за автомобили, но друг голям дял са редица високотехнологични стоки. "Вероятно знаете, че България е на трето място в света по производство на електроника за автомобили", посочи Мариела Маджарова, изпълнителен директор на "Телетек Електроникс". Компанията е най-големият български производител на пълна гама сигнално-охранителна и пожаро-известителна техника с износ към над 85 държави по света. Скоро предстои откриването на нов завод на дружеството в столичния квартал "Надежда", в който ще работят около 200 души.

Водещите продукти на електроиндустрията у нас са електрически апарати за напрежение до 1000 V, кабелни форми за автомобили, електронни интегрални схеми, хладилници, електрически табла, трансформатори, акумулатори и бойлери.

България има традиции в електрониката. Снимка: БГНЕС

От 2007 г. насам се наблюдава над три пъти увеличение на обема на производството, а през 2020 г. оборотът на бранша достига 3.8 млрд. евро или около 11% от цялата българска преработваща индустрия.

"Електротехническата и електронната индустрия са ключов бранш за българската икономика. Той има сериозен принос в технологичния напредък на България", каза Орлин Димитров.

Оборот на електроиндустрията по години в млн. евро

Графика: БАСЕЛ

"Бизнесът ни се развива динамично, но се сблъскваме и с трудности", заяви д-р инж. Димитър Белелиев, председател на съвета на директорите на най-старото и най-голямо българско предприятие за поддръжка на големи генериращи мощности в енергетиката – "Централна енергоремонтна база" (ЦЕРБ).

По думите му най-сериозен е проблемът с недостига на кадри и изкривяването на пазара на труда най-вече от държавни предприятия. В сектора на електроиндустрията у нас работят около 55 000 служители. Според Белелиев проблемът с кадрите е на всички нива – липсват както средно ниво технически персонал, така и подготвени инженери. Според него държавните предприятия в енергетиката дават твърде високи заплати и поддържат изключително раздут персонал, с което изкривяват пазара на труда.

"Току-що завършил инженер не започва разговор за работа за заплата под 2500 лв. Софтуерни специалисти пък не могат да се намерят за възнаграждение под 10 000 – 12 000 лв. на месец", казаха от БАСЕЛ.

Едно от решенията е държавата да облекчи процедурите за наемане на хора от други националности, например от Украйна, а образователната система да подготвя кадри, от които бизнесът има потребност, смята Белелиев.

По думите му друг проблем е неясната цена на електроенергията, което не позволява на фирмите да планират разходите си.

Освен това има и пропуски в сферата на соларната енергетика. Според Белелиев държавата у нас трябва да стимулира изграждането на фотоволтаични системи на мястото на потребление на енергия, а не както е в момента – големи централи на отдалечени места. Соларните централи трябва да са върху покривите на жилищни, производствени, търговски помещения. Процедурата трябва да се опрости и присъединяването към ел. мрежата да става онлайн, с няколко клика – така, както е в развитите европейски държави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мазен Кумунис
    #7
    Отговор на коментар #6

    Ти си един истински български Путлер! ;)

  2. Entdecken
    #6
    Отговор на коментар #1

    Да - една инженерка хванала поялника обратно и след това направо в спешното. Повече не се появила в цеха но поела партийната агитация за Герб в завода... Все качествени кадри са русофилките на Герб - ако за едно не стават за нещо друго ги уреждат - също като милиционера Гешев - понеже не е за полицай Сикаджията го направи прокурор за да може да помага на путиновия Чайка докато те взривяват нашия ВПК -:))

  3. Филка Русофилка
    #5
    Отговор на коментар #4

    Нe виждaм нeщo зa визитaтa нa гл.пpoкуpop Гeшeв в CAЩ. Чeтox някoлкo мeтpa клeвeтничecкa дoпиcкa в гaзeтa „Жуpнaл“ cъc coбcтвeник oт интeлeктуaлния кpъг „Aгнeшкитe глaвички“. Гeшeв изнecъл дoклaд нa мeждуpoднa кoнфepeнция нa peпубликaнcкитe ceнaтopи зa пpoтивoдeйcтвиe нa pуcкaтa aгpecия. Пpeгpъщaл ce c кoнгpecмeни, нo oт нaй-гoлeмитe „paзбoйници“. Явнo, дoпиcкaтa e вдигнaлa тoлкoвa виcoкo лeтвaтa c тaя „apия нa клeвeтaтa“, чe cлeдвaщaтa щe я пopъчaт нa нaшeнcки лумпeн зa „пo-aвтopитeтнo“ oт чужбинa. C Гeшeв e и зaм.-пpeдceдaтeл нa ДAНC зa cpeщи c ФБP, пpoкуpopи и М-вo нa пpaвocъдиeтo.

  4. Мазен Кумунис
    #4

    Доживяхме! ;)

  5. Филка Русофилка
    #3

    Извoдът oт дoпиcкaтa e, чe нитo 1 oт тия 300 фиpми в eлeктpoиндуcтpиятa (дocтa пoвeчe ca в ocтaнaлитe 90% oт oбopoтa нa пpepaб. индуcтpия) нe e дoшлa пpи упpaвлeниeтo нa Пoдмянaтa - нa пoлитичecкия бaшибoзук нa кpиптoкoaлициятa Нeкco - a изключитeлнo пpи упpaвлeниeтo нa „cтaтуквoтo“. Тoчнo пpи „cтaтуквoтo“ (дo пaндeмиятa) ca увeличили 3 пъти oбopoтитe cи. Нo зa тoвa имaшe инфopмaциoннo зaтъмнeниe в мeдиитe-клaкьopи нa pуcoфилcкия мeтeж Peшeтникoв-2. Дaвaшe ce тpибунa нa вcякaквa нeгpaмoтнa измeт - oт „нaй-виcoкo“ дъpжaвнo-пoлитичecкo нивo дo пocлeдния мeдиeн тpoл дa дpиcкaт зa „кaтacтpoфи“.

  6. xa_poznai
    #2

    Аз мислех, че държавата била разсипана и инвеститори ни заобикаляли и купищата други глупости... Може би защото чета Медиапул, Дойче веле и Икономедия...

  7. Коментарът е изтрит в 15:26 на 30 март 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.