Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жителите на Русия ще гледат Олимпиадата само по телевизията

Обществото възприема като недостъпни проектите, придобили "президентски" статус

47 коментара
Жителите на Русия ще гледат Олимпиадата само по телевизията

Най-скъпата Олимпиада ще бъде надлежно защитена от силовиците и паспортния режим. Обикновените хора ще гледат състезанията по телевизията, пише руският делови в. "Ведомости".

Проучване на ВЦИОМ (Всеруски център за изучаване на общественото мнение -бел.ред.) сочи символична цифра: нула процента от запитаните планират лично да присъстват на Олимпиадата. Разбира се, изводите от допитването не важат автоматично за цялата страна. Все пак статистическата грешка от 3.4% "поглъща" дори официалната прогноза за общия брой на туристите на Олимпийските игри в Сочи – 200 000 човека (които са примерно 0.14% от населението), а сред тях няма да има само руснаци.

При все това нула процента жители на Русия ще присъстват и на мачовете от световното по футбол през 2018 г. Също толкова - нула процента зрители от федерацията са присъствали на проявите покрай срещата на Азиатско-Тихоокеанското сътрудничество във Владивосток през 2012 г. Нула процента граждани на Русия са гледали на живо и универсиадата в Казан през 2013 г.

"Не можеше ли да спестим от строежите и да проведем всички прояви във временен декор, достатъчен за хубава картина от екрана? Все едно за хората всичко, което става там, е
телевизионна реалност", пита се изданието в редакционен коментар, цитиран от БТА.

Според социолозите хората в Русия са чудесно информирани за мегапроектите и повечето смятат, че те носят главно ползи (62 на сто), а не вреди (25 на сто) за града домакин, а също и за Русия като цяло (60 срещу 29 на сто).

Средностатистическият руски жител обаче би желал да се включи в нещо наистина значително, както сочи допитване на фонда "Обществено мнение". През октомври 50 на сто от запитаните руски жители са заявили, че искат да видят с очите си щафетата на олимпийския огън. Според "Ведомости", тъкмо тя е станала народното олимпийско събитие, а самата олимпиада вече е друг въпрос, посочва Би Би Си.

За нея са изхарчени 1.5 трилиона рубли; ще я охраняват близо 70 000 военни, полицаи и други силови дейци. За зрителите са въведени специални "фенски паспорти" и организаторите могат да отказват издаването им, без да посочват причини.

Според вестника Олимпиадата в Сочи има особен статут, тъй като президентът Владимир Путин лично следи проекта. Това излъчва към обществото двусмислен сигнал: проектът ще бъде осъществен на всяка цена, но обществото е по-добре да стои настрана от него.

Според социолога Антон Олейник, цитиран във вестника, отношенията между власт и общество в страни като Русия е удобно да се оприличат на пясъчен часовник: в тях има горна сфера - властващият елит, и долна - обикновените граждани.

"Двете сфери до голяма степен са автономни. Щом статутът на големите проекти бъде повишен до президентски, това ги маркира за обществото като спадащи към горната част от пясъчния часовник", твърди експертът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

47 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #47
  2. случайно минаващ
    #46
  3. Крум С.
    #45

    "За зрителите са въведени специални "фенски паспорти" и организаторите могат да отказват издаването им, без да посочват причини." Колко ли документа трябва да има обикновеният руснак, за да се придвижи законно от едно място на друго в страната си и дали въобще би могъл да се сдобие с тях по законен път?

  4. В и К
    #44
  5. Анонимен
    #43

    Тая олимпиада е като ... "новата волга" - огромен разход на гориво, работа не върши, голямо руско фукане "за пред "буржуите", идеална да загине човек на нея; и никой няма да си я купи, но мнозина ще й се посмеят по телевидението...

  6. Анонимен
    #42

    38, не си в час. Виж кандидатите за олимпиади за 2020 и 2024. Когато ги организират оправни хора, а не нещастни руснаци, олимпиадите винаги носят огромни печалби

  7. Анонимен
    #41

    Публиката в Сочи ще бъде само от ченгета. Хващам се на бас, че няма да видим и един брадат мъж по трибуните , а за жена с бурка - абсурд !

  8. Анонимен
    #40

    Толкова по-добре за руснаците. Няма да станат жертва на някой терористичен акт.

  9. Анонимен
    #39

    Ей сега ще си разплета чорапите заради кахърите на Медиапул.

  10. Анонимен
    #38

    От края на 90-те САЩ не се натискат за провеждане на Олимпийски игри, а след 2001 г. съвсем! Скъпо е, а и терористите само това чакат! Дано в Сочи се размине без инциденти. Все пак става дума за спорт, колкото и в него да се намесва политиката.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.