Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

22-годишен британски либиец е атентаторът, убил 22-ма души в Манчестър

Деца и младежи са мишена на кървавото нападение. Властите разследват дали Салман Абеди е действал сам или е част от терористична мрежа

19 коментара
22-годишен британски либиец е атентаторът, убил 22-ма души в Манчестър

22-годишният Салман Абеди е предполагаемият атентатор, който се самовзриви в претъпканата с тийнейджъри концертна зала "Манчестър Арена" в британския град Манчестър в понеделник вечерта. Жертвите са 22, сред които деца и младежи, а други 59 са ранени. Нападателят е атакувал възможно най-уязвимата цел – тълпа предимно млади хора, които са вървели към изходите на залата след рая на концерта, заяви полицията във вторник.

След извънредно заседание на британското правителство премиерът Тереза Мей каза, че за момента властите не са готови да обявят името на нападателя и все още не е ясно дали става дума за единичен нападател или по-сериозна организация.

Син на либийски бежанци, роден в Манчестър

Малко по-късно обаче американски източници съобщиха, че извършителят е 22-годишният Салман Абеди, син на либийски бежанци, роден в Манчестър през 1994 г. Родителите му са родени в Либия и са пристигнали във Великобритания, бягайки от режима на Кадафи. Имат
четири деца и живеят в Манчестър поне 10 години.

Както и след терористичното нападение в Лондон през март, най-важният въпрос за разследващите е дали Абеди е т.нар. "самотен вълк" или част от по-голяма терористична клетка, както и дали са планирани други нападения.

"Вълк единак" или терористична група

"Знаем, че терорист, действащ сам, е задействал взривно устройство на един от изходите на концертната зала. Той е избрал целенасочено мястото и часа, за да причини максимален брой жертви, след които много деца и юноши", заяви британският премиер Тереза Мей.

Британски експерти по сигурността коментираха, че ако полицията е идентифицирала атентатора, ще е в състояние да разкрие произхода, контактите му и в какви среди се е движил. Това ще помогне да се установи дали е действал сам или заедно с малък брой други хора или е част от голяма терористична мрежа.

Към момента предположенията са, че зад нападението не стои крайнодесен екстремист или група, тъй като те обикновено не използват атентатори самоубийци.

Арестуван е 23-годишен съсед на семейството на Абеди

Полицията е извършила серия от арести във връзка с терористичната атака - в Южен Манчестър, Чорлтън и Аштън, като сред арестуваните е и друг 23-годишен младеж.

Той е живял в блока, в който е настанено и семейството на Абеди.

Операцията на силите за сигурност в южната част на Манчестър беше проведена в блок, в който живеят бежанци от Либия, Ирак и хора от Саудитска Арабия.

Атентаторът самоубиец се взриви в края на концерт на американската певица Ариана Гранде в "Манчестър арена", а часове по-късно отговорност за кървавата атака пое екстремистката групировка "Ислямска държава".

Мишената: Деца и млади хора

Жертвите са предимно млади хора и деца, тъй като поп звездата е тийнейджърски идол.

Първите две идентифицирани жертви са 16-годишната Джорджина Каландър и 8-годишното момиченце Сафи Роуз Русос.

Много от ранените в атентата продължават да са в тежко състояние, а най-малко 12 деца са приети в болница, съобщи Ройтерс.

"Редица хора са с много, много тежки рани. Те се нуждаят от интензивно лечение и ще останат дълго време в болница", съобщи представител на местните медицински власти.

Това е най-смъртоносното нападение във Великобритания от юли 2005 година насам, когато четирима мюсюлмани британски граждани се самовзривиха на различни места в Лондон и причиниха смъртта на 52-ма души.

Взрив, писъци и ужас

Експлозията избухна на един от изходите на закритата "Манчестър арена" около 22.45 местно време, докато хората напускали залата след края на концерта. Атентаторът, който също е сред загиналите, е носил колан натъпкан със самоделно взривно устройство пълно с шрапнели и пирони.

"На този етап смятаме, че нападението снощи е било извършено от един човек. Смятаме, че атентаторът е носел самоделно взривно устройство, което е детонирал, причинявайки това зверство", съобщи началникът на полицията в Манчестър Иън Хопкинс.

Очевидци разказаха, че първо се е чул много силен взрив, после са последвали писъци и паническо бягство извън залата.

Ашли Холи, който е бил на концерта със съпругата си и дъщеря си, разказа, че експлозията го е хвърлила от едните врати на залата до другите – на 30 фута разстояние.

Много от родителите са търсили дълго време децата си, изгубили се в суматохата.

Десетки хора споделиха в мрежата снимки на техни приятели и близки, които са в неизвестност след концерта. Властите съобщиха, че всеки, който търси информация за свой близък, може да се обади на спешния телефон: 0161 856 9400.

До момента няма данни за пострадали българи, съобщи посланикът ни във Великобритания Константин Димитров и добави, че при нужда посолството има готовност веднага да реагира.

"Работим по установяването на всички детайли за събитието, което полицията разглежда като ужасяваща терористична атака. Мислите ни са със семействата на загиналите и пострадалите", каза британският премиер Тереза Мей.

След експлозията тя е разговаряла с лидера на опозиционната Лейбъристка партия Джереми Корбин по телефона и двамата се споразумели, че кампанията за предсрочните парламентарни избори на 8 юни трябва да бъде прекъсната до второ нареждане.

Самата 23-годишна американската певица и актриса Ариана Гранде не пострада, но призна, че е шокирана от случилото се. "Аз съм разбита! От цялото си сърце ви казвам, че страшно ми е мъчно. Просто нямам думи!", написа изпълнителката в Туитър.

Гранде планира да преустанови турнето си, което трябваше да продължи на 25 и 26 май с концерти в Лондон на стадиона "02". След гастролите във Великобритания американската поп изпълнителка планираше гастроли в Белгия, Полша, Германия, Швейцария, Франция и други страни, като графикът на турнето беше плътно запълнен до септември.

Проблеми с мерките за сигурност

Във вторник разследващите се опитват да установят до каква степен нападателят е бил проверен, преди да влезе във фоайето на концертната зала Манчестър арена, където полицията потвърди, че е било извършено нападението. 
 
Фоайето води към различните входове на самата концертна зала. В него има заведения и магазини, в които се продават стоки, свързани с концертните изяви. Във фоайето има и връзка между залата и гара Виктория.
 
Свидетел на атаката - Крис Поли, разкритикува мерките за сигурност по време на концерта на Ариана Гранде. Той каза, че на други концерти е бил претърсван, карали са го да вади нещата от джобовете си, но нищо подобно не е имало на концерта на Ариана Гранде. 
 
Билетите само били проверени през скенер и зрителите влезли директно в залата, разказва Крис Поли. Нямаше никаква сигурност навън, там където стана експлозията, допълва той.
 
Няколко очевидци, цитирани от в. "Индипендънт", също казват, че не имало контрол и че е имало само бързо претърсване на чантите, без обаче да се използват детектори за метали.
Според Джеймс, друг зрител на концерта, сигурността обаче е била на много добро ниво и чантите на зрителите са били проверявани.
 
Според експерти по сигурността и бивши полицаи не бива да се забравя, че става дума за щателно планирано нападение, като нападателят вероятно не е действал сам. Освен това се изисква високо ниво на компетентност, за да се направи взривно устройство, което да премине през мерките за сигурност, въведени след атентатите в Лондон през 2005 г., отбелязват те.
 
След нападението чехкиня, която е била на концерта, каза, че мерките за сигурност били минимални, предаде Асошиейтед прес.

"Нямаше почти никакви проверки, пускаха ни и без проверка", каза Никола Трохтова за чешкото радио.

"Единственото, което ги интересуваше, беше дали носим бутилки вода. Почти не проверяваха чантите, не поглеждаха", каза тя.

Чехкинята добави, че напускала залата, когато чула експлозия на входа, но научила подробности едва след като се върнала в хотела си.

Привърженици на ИДИЛ ликуват в социалните мрежи

Ислямистката групировка "Ислямска държава" пое отговорност за нападението, но ролята ѝ в него предстои да бъде установена от службите.

Организацията публикува в социалните мрежи изявление, в което казва, че бомба, поставена от "воин на халифата", е убила "30 кръстоносци и е ранила 70". По данни на британската полиция при атаката е използвано самоделно взривно устройство.
 
Привърженици на т. нар. "Ислямска държава" ликуваха тази сутрин в социалните медии, съобщи Ройтерс.
 
В акаунти на ИД в Туитър джихадистите и техните поддръжници си разменят окуражителни приветствия. В някои от тях се призовава подобни атаки да бъдат извършени и другаде в САЩ и Европа.
 
"Изглежда бомбите на британските ВВС над децата на Мосул и Ракка току-що се върнаха и паднаха в Манчестър", писа с явно задоволство абонат на има Абдул Хак.
 
Засилват се мерките за сигурност от САЩ до Япония
 
Международната общност осъди нападението и обяви готовност да съдейства на Великобритания за установяване на извършителя и организаторите.
 
Американският президент Доналд Тръмп коментира, че зад атаката стоят "злонамерени неудачници", а руският държавен глава Владимир Путин потвърди готовността на Москва за сътрудничество в борбата с терора.
 
Германската канцлерка Ангела Меркел каза, че изпитва скръб и ужас след атентата и че Германия стои рамо до рамо с британците.
 
"Най-малодушната форма на тероризъм нанесе пореден удар, атакувайки - както и в Париж преди година - концертна проява", каза френският премиер Едуар Филип. Редица страни от САЩ до Япония и Сингапур обмислят затягане на мерките за сигурност при големи спортни и други развлекателни събития след самоубийственото нападение, съобщи Ройтерс.
 
Министерството на вътрешната сигурност на САЩ съобщи, че следи отблизо положението в Манчестър и че хората в САЩ може да се натъкнат на засилени мерки за сигурност на публични събития.
 
Японски правителствен представител заяви, че страната създава звено за събиране на информация, което изцяло ще работи по международния тероризъм.
 
В Сингапур организаторът на концертите на Бритни Спиърс през юни заяви, че се обмисля затягане на мерките за сигурност.
 
Изложбеният център "Ейжа уърлд" в Хонконг, където Ариана Гранде трябва да изнесе концерт през септември ще засили мерките за сигурност за всички концерти и други прояви. Освен проверка на багажа ще има метални детектори и полицейски кучета.
 
Най-големият спортен стадион в Австралия "Мелбърн крикет граунд" преразглежда процедурите за сигурност. Премиерът Малкълм Търнбул заяви, че правителството работи в тясно сътрудничество с други страни по стратегията за сигурност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.