Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС мина всички граници с избора на шеф на Софийския апелативен съд

Това поведение е крайно оскърбително към съдиите и обществото, заяви магистратът

16 коментара
Съдия Нели Куцкова

Изборът на председател на Софийския апелативен съд (САС) се провали за пореден път, с което Висшият съдебен съвет (ВСС) доказа убедително своята несъстоятелност и не остави грам съмнение в задкулисния начин на действие. Кадровиците на Темида отхвърлиха в четвъртък кандидатурата на Нели Куцкова за председател на съда, без нито един от присъстващите да обяви открито мотивите си против нея.

Общо деветима членове на ВСС заявиха преди вота, че подкрепят Куцкова, а след това други трима съобщиха, че са гласували "за" нея. Така при общо 12 публични гласа в полза на Нели Куцкова за нея гласуваха общо... девет членове на ВСС.

Нито един не се изправи открито против, но срещу кандидатурата гласуваха четирима членове на ВСС, а шестима бяха “въздържал се”. Преди това 40 от всички 58 съдии в Софийския апелативен съд подкрепиха с отворено писмо кандидатурата на Нели Куцкова.

"Нямам нищо против да не бъда избрана, защото това е работа на Съвета. Никой не е длъжен да ме харесва, но това, че десет души са се изказали в моя подкрепа, а хора, които, както казаха сега, са гласували в моя подкрепа, без да се изкажат, сочи за едно лицемерие. И ми е много мъчно, защото след като сме в тази система, ние трябва да имаме достойнството и да си поемем негативите, да си казваме истината в очите. Подобно поведение за мене е крайно оскърбително към системата, към съдиите от Софийския апелативен съд, към обществото като цяло. Крайно съм разочарована заради лицемерието, не затова, защото не съм станала началник", коментира самата Куцкова.

Шок след вота: Ето затова хората ще ни тричат

Резултатът от вота шокира не само журналистите, които наблюдаваха заседанието, но и голяма част от членовете на ВСС. Много от тях поставиха въпроса за смисъла от съществуването на институцията в този ѝ състав, след като кандидатурата на достоен съдия като Нели Куцкова бе отхвърлена без аргументи.

Особено емоционална бе реакцията на Камен Иванов (бивш съдия в САС), който се развика: "Лъжци! Ето затова хората ще ни тричат. Този съвет доказа своята несъстоятелност".

Калин Калпакчиев директно обвини колегите си в “лицемерие”.

Представляващият член на ВСС Соня Найденова постави въпроса как съветът изобщо може да продължи да съществува след този избор. Тя допълни, че вече няма как да бъде запазен тайният вот във ВСС.

Подготвеният от правителството проект за промени в конституцията предвижда именно премахването на тази форма на гласуване, за да се затрудни формирането на задкулисни лобита.

Правосъдният министър Христо Иванов не пропусна да напомни тези предложения за промяна в основния закон. “Този вот (за Нели Куцкова) бе тържество на неспособността да се вземат прозрачни и мотивирани решения”, каза министърът, който председателства ВСС, но не участва във взимането на решения.

На подобно мнение бе и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов. Той напълно подкрепи проекта за разделянето на ВСС на две колегии и премахването на тайния вот. Панов все пак каза, че дотогава този съдебен съвет трябва да продължи да работи, защото има да взема важни решения.

Реакцията на Нели Куцкова също беше знакова. След като влезе в залата да ѝ съобщят резултата и разбра, че не е получила подкрепа, тя попита: “Защо (кандидатурата ми бе отхвърлена - бел.ред.)? Какво да кажа на колегите си в съда?”. Галина Карагьозова отговори вместо останалите: “ВСС отхвърли незаконно и без мотиви вашата кандидатура”

Да върнем доверието в системата???

По ирония, преди задкулисието във ВСС да я отхвърли, съдия Нели Куцкова говореше за връщане на доверието в съдебната система. Тя каза, че “много я боли” от цялата несправедливост, която се изсипва към съда, защото в системата има много съдии, които съвестно си вършат работата. В същото време призна, че има и много съдии, които са дали основание на публичното недоверие към Темида.

Куцкова обеща на ВСС да работи за създаване на нормалност и спокойствие в Софийския апелативен съд, който доскоро бе ръководен от съдия Веселин Пенгезов. Сега Пенгезов е обвиняем за аферата “ОПАК”, която тресе Военноапелативния съд – неговото бивше местообитание. Поради тази причина повече от година Софийският апелативен съд е без титулярен ръководител.

Концепцията и представянето на Нели Куцкова предизвика буря от положителни реакции, включително от членове на ВСС от обичайното мнозинство, воюващо със Съюза на съдиите в България (ССБ). Съдия Куцкова е бивш говорител на независимия ССБ и знакова фигура на съдийския съюз.

Магистратът получи подкрепата на Магдалена Лазарова, Лозан Панов, Соня Найденова, Камен Иванов, Михаил Кожарев, Калин Калпакчиев, Незабравка Стоева, Светла Петкова и Галя Карагьозова. Чуха се много суперлативи. Нели Куцкова бе описана като “смел и безупречен съдия”, “авторитет не само в България, но и в Европа”, “морален авторитет” и други. Всичко добро, което можеше да се чуе, бе чуто. Накрая тя бе отхвърлена.

След гласуването шокът от резултата предизвика други трима членове на ВСС да кажат, че са я подкрепили. Това бяха Елка Атанасова, Юлия Ковачева и Юлиана Колева. Така излезе, че кандидатурата е трябвало да получи общо 12 гласа, а не 9, с което нагласените схеми във ВСС лъснаха за пореден път.

По подобен начин чрез обръщане на тайния вот бе избран и главният прокурор Сотир Цацаров, който се ползваше с публичната подкрепа на управляващите от ГЕРБ.

"Да се разпускаме"

Реакциите на членовете на ВСС след гласуването бяха подобаващи за мащаба на скандала. Мария Кузманова, която обикновено е част от мнозинството в съвета, предложи: “Да се разпускаме и толкова”. Във ВСС обаче нямаше достатъчно смелост за саморазпускане и заседанието продължи с избор на шеф на Районен съд – Харманли.

Юлия Ковачева призова, който е гласувал “против” Нели Куцкова, да има доблестта да каже защо е направил това. “Да се криеш зад тайната на вота не е проява нито на човешка смелост, нито на професионална компетентност”, каза Ковачева.

Юлиана Колева, бивш депутат от ГЕРБ, допълни: “Доказахме, че и най-подходящият да дойде, няма да го изберем. Това е подмолно. Да кажат кого чакаме”. Калин Калпакчиев обяви: “Сега сами подписваме своята несъстоятелност. Смешният плач, че ще ни разпуснат, е жалък. Всички приказки за съдебна реформа са куха фраза на фона на днешното решение. То е незаконно, защото е взето без мотиви”.

Лозан Панов се опита да измъкне ВСС от положението и предложи прегласуване. Все пак ВСС реши да спести унижението на съдия Нели Куцкова и не прегласува.

Камен Иванов постави въпроса дали ВСС може да продължава да изпълнява конституционните функции.

Ясен Тодоров, шеф на етичната комисия, която е призвана да следи за морала в системата, съвсем спокойно отбеляза, че това не е първото решение на ВСС без мотиви. Той даде знак, че не е подкрепил Нели Куцкова, защото тя била политически обвързана и "така само ще задълбочим разделението в съдийската гилдия". Нели Куцкова бе кандидат за вицепрезидент в далечната 2002 година заедно с Петър Стоянов.

Наложи се Калин Калпакчиев да напомни на Ясен Тодоров, че той самият е избран във ВСС с подкрепата на “Атака”, а преди това е бил съдебен инспектор с подкрепата на същата партия. Калпакчиев напомни, че ВСС избира два пъти съдия Ванухи Аракелян за шеф на варненски съд, а тя е била кандидат за кмет на Варна, издигната от СДС. Ясен Тодоров не отговори нищо.

Соня Найденова завърши дебата със заключението: “Това (гласуване) надмина и най-лошите ни представи какво може да се произведе в тази зала. Трябва да си дадем отговор какво правим оттук нататък”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Perde Visa
    #16

    До д-р манчо: Прочети из форумите, като например:
    Куцкова беше партиен секретар, знаят всички съдии от Софийския районен съд, по времето когато Елена Димова беше председател на този съд. Повечето от тези съдии вероятно вече са адвокати, но има доста живи. Поинтересувай се." Изключително грешна и порочна презумпция, че АЗ трябва да се интересувам. Първо, аз не се интересувам от това, дали една изключително слаба юристка (справка в блога ми) е била член на БКП или партийна секретарка и пр., или не.

  2. Perde Visa
    #15

    Виждал съм Куцкова на протестите на Орлов мост срещу правителството на Орешарски. Това на пръв поглед изглежда добре. Но само на пръв поглед. Защото съм и виждал решение на САС с докладчик Куцкова, при което в противоречие с всякакъв разум на закона тя присъжда в полза на държавата (в лицето на Агенция по приватизация) по повод на вписана законна ипотека в полза на АППК след вписана възбрана на частно лице. Това решение протоворечи на всякакви законови норми и заради него този въпрос е включен сред

  3. Dr. Mancho
    #14

    Няма адвокат, съдия, юрист в България, който да извади на светло някаква форма на компромат срещу Нели Куцкова - просто защото тя е един от малкото безупречни авторитети в системата. И не от вчера и днес, а от много години. Такива юристи трябва да застанат начело на системата и да проведат реформата. Нима някой се съмнява, че във всяка гилдия е напълно ясно кой е корумпиран и кой - не? Затова и е съвсем ясно защо по принцип корумпираният ВСС гласува така за авторитета Куцкова.

  4. nik
    #13

    Не слагаме ли по инерция Куцкова в реформаторския дял на съдиите? Нейният съюз в последните години бе стожер на статуквото в системата. Вярно, бе в тандем с Петър Стоянов навремето. Вярно, прати в затвора Цветелин Кънчев, пуснат предсрочно от Георги Първанов, за да крепи с Евророма БСП. Сигурно не е корумпирана като Ченалова.И все пак. Цялото /почти/ съдийско съсловие я подкрепя. Това вече е червена лампичка.

  5. И какво от това
    #12

    демокрацията няма граници! ТОя Висш Съдебен Съвет е избиран по времето на Тройната коализия, но е просъщестъвувал със съгласието и на Бойко 1, и на Орешарски, и сега при Бойко 2! Те всичките носят СОЛИДАРНА отговорност с тоя ВСС! Демокрация, демокрация, ама все някой носи отговорността-парламентарните мнозинства, колкото и да с еоправдават като ...ки едни с други-ама предишния преди мен това, ама тоя след мен-онова!

  6. Perde Visa
    #11

    Всъщност, ако се замислите това е едно мъдро решение! Мъдро и легитимно, доколкото е основано на ДЕЙСТВИТЕЛНОТО вътрешно убеждение на един ЧЛЕН НА легитимен кадрови орган и на всеки от членовете мУ. Оплюваният таен вот именно дава такава реална възможност. Това че са я хвалили и не са я избрали, означава ЧЕ Е НАЛИЦЕ ПОВСЕМЕСТЕН СТРАХ НА ЧЛЕНОВЕТЕ МУ ОТ ДАМГОСВАНЕ И ПУБЛИЧНА САМОРАЗПРАВА С ВСЕКИ ИНАКОМИСЛЕЩ от медии и НПО и какъв ли не ПОЛИТИЧЕСКИ НАТИСК.

  7. Ганьо Сомов
    #10

    Борбата е безмилостно жестока... и пазителите на статуквото удържаха и тази битка. Добрата новина е, че все по видимо става разграничението между отделните магистрати и вече е невъзможно да се скриват зад анонимността /тайната/ на вота си. Ами ако се окаже вярно, не след дълго, че нищо не е забравено и никой няма да бъде забравен?! Имам предвид, когато правото на силата вземе връх, над нормалността на където водят подобни процедури.

  8. Realist
    #9

    Ау-у-у, и почти целият ВСС бил възмутен от собствената си свинщина! И сега що не вземе някой от тия възмутените да си направи харакири или поне да си подаде оставката? Да, ама не, както казва бай ти Петко Бочаров. Горките страдалци! Направо да ги ожали човек - хич не им е лесно от време на време да имитират морални стойности...

  9. Entdecken
    #8

    Да бе - не е една от тях, но най-вероатно е част от накои други. Много близка приятелка е например на вечно ухиления Софиянки, а той пък е сват на Божков-Черепа - сещай се в тази среда какво става... Честно казано цялата магистратска каста не става за нищо свестно и само влачи държавата надоли още от 1989 г. насам

  10. Oanis
    #7

    Очевидно е, че Куцкова не е член на масонските/ мафиотски ложи в правосъдието. Присто, не е една от тях.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.