Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Аферата с подслушванията не е променила подкрепата за ГЕРБ и БСП

Сигурни за следващия парламент са и ДПС и “Атака“, изборната активност ще е 52-56 на сто

193 коментара
Аферата с подслушванията не е променила подкрепата за ГЕРБ и БСП

Докладът на прокуратурата за открити нередности в процедурите за прилагане на специалните разузнавателни средства от МВР не е се отразил съществено върху електоралната подкрепа за двете основни политически партии - ГЕРБ и БСП. Те запазват доверието на избирателите и заедно с ДПС и “Атака“ остават четирите сигурни партии в следващия парламент, като петата позиция не е ясно на коя от по-малките формации ще се падне. Избирателната активност се прогнозира между 52 и 56 на сто.

 

Това показва регулярно национални проучване на Националния център за изследване на общественото мнение (НЦИОМ), направено сред 1120 души в периода 19-25 април, без да е поръчвано от външни възложители. То обаче не отразява пика на скандала с подслушванията, който се разрази в петък - 26 април, и засегна и бившия премиер Бойко Борисов, хванат в аудиозапис да обсъжда с бившия земеделски министър Мирослав Найденов и градския прокурор на София Николай Кокинов стратегии за спасяване на разследвания за корупция Найденов от правосъдието. Тримата обсъждат по крайно циничен и вулгарен и как се разпределят държавни и европейски пари през ПР-агенции и медии. В карйна сметка Кокинов подаде оставка в петък.

 

Резултатите от социологическото изследване сочат, че избирателите на ГЕРБ и БСП, независимо от публичните дебати и тълкувания на случващото се, по-скоро стоят зад своите ръководства. Друг е въпросът дали в случая става дума за убеждения или за лоялност, отбелязват социолозите, коментират от НЦИОМ.

 

В същото време данните от анкетите сочат, че от началото на кампанията ГЕРБ и БСП не укрепват ядрата от избиратели, но доскоро управляващата партия продължава да има по-голям резерв от БСП, когато става дума за привличане на вота на разколебани бивши избиратели.

 

Според проучването се запазва и разликата между двете партии с най-голяма подкрепа на избирателите – 5.9 процента в полза на ГЕРБ. Така ако изборите за Народно събрание бяха на 25 април, хората щяха да вкарат в парламента ГЕРБ – с 23.6 на сто от гласовете, БСП – със 17.7 процента, ДПС - 6 на сто, и "Атака" – 4.9 процента. "Движение България на гражданите" с 3 процента остава най-близо до групата на партиите, които със сигурност попадат в новия парламент, въпреки известния спад в електоралната подкрепа за тази формация, коментират социолозите.

 

На този етап от кампанията е несериозно да се твърди, че партиите, които са в граничната зона между 2 и 4 процента, нямат своите шансове да се борят за място в бъдещия парламент, отбелязват от НЦИОМ. Сред тези партии са обединението между ДСБ и БДФ, НФСБ, РЗС, ВМРО и Коалиция "Център-Свобода и достойнство" и изпълнената с обрати предизборна кампания може да постави всяка от тях в печеливша електорална ситуация.

 

Изследванията освен това не могат да измерят реалните тенденции в поведението на две важни за крайния резултат от вота групи от избиратели – заявяващите склонността да продадат бюлетината си и онези, които ще отидат пред урните в последния момент и ще гласуват за евентуалния победител.

 

Към настоящия момент декларативна готовност за гласуване заявяват малко над 60% от имащите право на глас. На основата на тези данни може да се допуска, че активността, която ще бъде отчетена след края на изборния ден, ще бъде между 52 и 56%, смятат от НЦИОМ.

 

Най-висока готовност да гласуват към 25 април 2013 г. заявяват хората на възраст над 60 години, образованите и заможните респонденти, както и жителите на малките градове. Налице е известен отлив на желаещи да гласуват в столицата и в градовете-областни центрове.

 

Между една пета и една четвърт от избирателите не са решили още за кого да гласуват и дали да гласуват. Един от ефектите на негативната кампания е ръст в дела на колебаещите се българи. Ако се сравни настоящия момент със ситуацията преди парламентарните избори през 2009 г., е видно, че днес колебаещите се са значително по-висок дял (през 2009 г. те са били 15%, днес са 22%).

 

Най-често сред колебаещите се как да гласуват на 12 май българи има млади хора на възраст 18-29 години, високообразовани респонденти, както и жители на областните градове и на столицата.

 

66% от българите твърдят, че следят предизборната кампания единствено от медиите, а 27% посочват, че изобщо не се интересуват от това. Само 6% от участвалите в проучването твърдят, че са присъствали на предизборни срещи с политически сили в своето населено място, а едва 1% посочват, че лично са ангажирани в организацията на кампаниите на отделни партии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

193 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #193

    Глупав народ, младите не знаят кои са БСП-рите, не знаят нищо за комунистите, нищо за госпожа Пръмова от БКП-то, т.е.Мегленка, да се знае де. Няма по-добри от ГЕРБ, както и да се ежите и да се напъвате, ще спечели Бойко, бюлетина номер 15. Няма начин. Никакви такива ужким подслушвания, това са компромати фалшиви на Станишкото. След една седмица ще се видим отново тук. Никакви такива компрометиращи фалшиви слухове не могат да ни разубедят! Никога!!

  2. Анонимен
    #192

    НЦИОМ е една от манипулаторските машинки на БКП/ДС. Този номер с "прогнозите", които ни набутват изотзад, го знаем. Както знаем, че се готвят да фалшифицират резултатите. Всички са срещу Костов..Защо? Лаят един срещу друг за парлама, но скачат единни срещу Костов..Защо? Отговорете си на това "защо" и тогава решете за кого да гласувате. Отговорът няма да го намерите в медиите на олигархията.

  3. Анонимен
    #191

    Ей гербери тази пишман социоложка Мира Радева по поръчка и срещу заплащане на Борисов дава тези резултати. Не се радвайте много. Народът не е чак толкова загубен, че да ви избере. И днес в новините се видя голямата простотия на мутрата Борисов.

  4. Анонимен
    #190

    Бойко отново е номер едно. Червените манерки заедно с форумните Kурешлячета са покат от завист. споко другари а не скъсате некой минискус. Ае а си сипа и ено Курвазие. Проста форумна измeт.

  5. Анонимен
    #189

    Гастроезофагеалната рефлуксна болест(ГЕРБ) е хронично страдание. Веднъж започнала тя се проявява в различна степен през целия живот. Ето защо е необходимо стриктно да спазвате съветите на Вашия лекар и да приемате необходимите медикаменти продължително време.

  6. Анонимен
    #188

    Тук няма ли админи да не допускат коментарии на хора като 177????

  7. Анонимен
    #187

    ГЕРБ ще си вземе своето, но ще управлява трудно, даже невъзможно. Новите избори са неизбежни, а с това и края на БСП и може би ГЕРБ. Не ми се мисли какво ще стане с Пръмова. Костов изкукурига, другите са ченгета. Ужас.

  8. Анонимен
    #186

    Какво повече трябва да се случи. . . И Б. Б и Ц. Ц не ги барат, каквото и да се случи. Чисти са като девици. До кога?!?!?!?!

  9. Анонимен
    #185

    Ще гласувам за БСП, с едната надежда, че Таню Киряков с един олимпийски изстрел ще прекъсне мъките на Тиквата!

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #184

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.