Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Белград иска да реинтегрира албанците в Югославия

0 коментара

Властите в Белград потвърдиха дългосрочните си политически намерения да възстановят нормалното функциониране на федерална Югославия, като поканиха албанците в Южна Сърбия да се интегрират в югославските политическите институции. Поканата дойде, след като премиерът на Сърбия Зоран Джинджич предложи представителите на умерените албанци да бъдат включени в държавни институции като министерствата на земеделието, транспорта и икономиката.

Зоран Джинджич бе цитиран от сръбската телевизия РТС, която обяви, че правителството е изготвило план за решаване на кризата в района на Прешево, Медведжа и Буяновац. Планът предвижда интеграция на албанците в политическия живот на страната. Първата крачка, за това, според Джинджич, е присъствието на албанци в сръбските институции. Новото сръбско правителство очаква, чрез лансирането на подобна политическа формула да изолира радикалните екстремистки настроения сред албанците в Южна Сърбия и да изолира бунтовническата Армия за освобождение на Прешево, Медведжа, Буяновац (АОПБМ).

Проектът на сръбското правителство бе задвижен от сръбският вицепремиер Небойша Чович, който призова в Прешево местните албански представители постепенно, но без отлагане да се включат в политическия живот на Сърбия. Той уточни, че визира заемането на определени длъжности в изпълнителната власт.

Проектът за създаване на нов модел на отношения между сърби и албанци се приветства от Европейския съюз, където считат, че наличието на демократично правителство в Белград е предпоставка за изоставяне политиката на конфронтация и крачка към нормализиране на отношенията между сърби и албанци. В тази връзка Небойша Чович заяви на среща с обществеността в Прешево, на която присъстваха и представители на ЕС, че двете общности трябва да се отворят една към друга.

Чович предупреди, че не може да става и дума за специален статут на тази част от Сърбия, но обяви, че югославското правителство ще лансира модел на силна децентрализация, което ще даде по-големи правомощия на местните власти. Кметът на Прешево Риза Халими призова от своя страна в района да бъде създадена сухопътна демилитаризирана зона за сигурност.

Ескалацията на обстановката в Южна Сърбия доведе до сериозна активност на посланниците на ЕС в Белград. Гръцкият посланик Михалис Спинелис, заяви, че е необходимо да бъдат предприети инициативи за политическо, икономическо и културно развитие на района, без да се допуска корекция на границите. Той косвено подкрепи намеренията на сръбското правителство, за стабилизиране на обстановката в долината на Прешево, като каза, че ЕС поддържа непрестанни контакти с правителството на Югославия и с политическото ръководство на албанците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.