Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Без пробив: Скопие засега не приема предложената от София сделка

България е готова да приеме езика и идентичността, ако се признае, че са на българска основа

6 коментара
Сн. БГНЕС, архив

България e готова да приеме македонския език и македонската идентичност, но Северна Македония трябва признае, че исторически те произтичат от български основи. Това е сделката, която предлага София на Скопие, за да не блокира присъединяването му към ЕС, съобщи европейсата редакция на "Politico".

Български дипломатически източници обаче съобщиха за Меdiapool, че няма пробив по темата и засега Скопие не приема българските условия. Външните министерства на двете страни са в непрекъснати преговори, но няма разрешение на казуса. 

Преди ден външната министърка Екатерина Захариева съобщи, че към момента България не е в състояние да одобри преговорната рамка за Република Северна Македония в този вид, в който се представя.

"Politico" съобщи, че по време на среща на посланиците в Брюксел, българският представител е обявил търсения от София компромис. 

"България ще признае македонския като един от официалните езици на страната, а също и македонската идентичност. В отговор Северна Македония ще трябва да признае "историческата истина", както е дефинирана от София, и да приеме, че съществуват български исторически основи, върху които са създадени македонската идентичност и официалният език".

Въпреки че преди ден македонският външен министър министър Буяр Османи коментира, че "има напредък в преговорите с България", засега това не се потвърждава от българска страна. 

Скопие съобщи, че е готово да подпише анекс към Договора за добросъседство с България от 2017 година, според който Северна Македония няма териториални претенции към България, както и още един път да потвърди, че няма да се меси в нейната вътрешна политика.

София обаче очаква решителна позиция на Скопие, която да изчисти двустранните отношения.

България вече изпрати разяснителен меморандум до останалите страни членки, но засега не среща подкрепа за изискванията си към Скопие.

Освен по историческите въпроси България има претенции и за езика, като настоява за формулировката "официален език на Република Северна Македония" вместо македонски език. България не приема и повдигането на въпроса за македонско малцинство у нас.

Въпреки че вицепремиерът Красимир Каракачанов се оплака от европейски натиск Скопие да бъде допуснато, засега София остава твърда в намерението си да спре Северна Македония, ако не направи реални отстъпки.

България ще настоява нейните изисквания да бъдат заложени в преговорната рамка на Северна Македония и приемането ѝ може да бъде блокирано от София.

Освен това е все по-вероятно България да не даде съгласие за провеждането на първата междуправителствена конференция между Северна Македония и Европейския съюз, която Скопие се надява да се проведе през ноември.

Тези въпроси ще се разискват заседанието на Съвета "Общи въпроси", което е планирано за 10 ноември, и е въпрос на дни да се изясни българското поведение. 

При положение, че България има рамкова позиция на парламента си, приета с политически, а и с и национален консенсус през 2019 г., правителството няма избор и ще спре Северна Македония, ако тя не направи нещо съществено, което да отпуши процеса, коментираха дипломатически източници пред Меdiapool.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Територия на Мики Маус
    #6

    Тях КОЙ ги пита, и вие какво ни досаждате с тяхното мнение бе! Някой питаше ли ни искаме ли да подарим водите на Места на Гърция? Или искаме ли да нарежем 1-4 реактор, при положение че такива ОЩе работат в Унгария? Или искаме ли да обжещаем Родопите на Турция, за да ни премат в НАТО? Или трябва ли да нарежем СС23(Скъд) за да ни преимата пак в същото НАТО?

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  3. Стефанов
    #4

    Вето за следващите 50 год. след това ще видим

  4. Българофил
    #3

    Нукакви отстъпки повече на Коминтерновците! Да вземем пример от Гърция! Отстояха си исканията докрай! Голямата ни грешпка беше, че ги признахме навремето!..

  5. Дядо ми Петър
    #2

    Два народа, които нямат настояще и бъдеще, се ровят непрекъснато в миналото си.

  6. Практик от София
    #1

    Ето това вече е друга работа! Разумно, премерено, достижимо. Да не се позволява на прононсирани руски агенти като лъже-войводата да отравят атмосферата и да наливат вода в белградско-московската мелница! Културно, по европейски, по братски и комшийски, а не по каракачановско-божидар-димитровски. Обединението на българската рода най-сетне ще се осъществи в европейското семейство! "Съединението прави силата" Раковски, Левски, Стамболов, цар Борис Трети

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.