Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бивши министри на ГЕРБ нападнаха бюджета на Василев (обновена)

Отмина времето на философията на постната пица, отговори Асен Василев

28 коментара
Колаж: Драгомир Николов, Mediapool

Бившите министри на финансите от ГЕРБ Симеон Дянков и Владислав Горанов засипаха с критики представения в петък вечерта от финансовия министър от ПП-ДБ Асен Василев проектобюджет на държавата за 2024 г. Те дадоха да се разбере, че партията на Бойко Борисов не би трябвало да подкрепи законопроекта в този му вид и смятат, че няма смисъл да започва разговорът за това как да се харчи, при положение че рамката е тотално нереалистична и неприемлива.

И Горанов, и Дянков не са съгласни с политиката на бюджетни дефицити, заложена от Василев чак до 2026 г., стана ясно от техни интервюта за бТВ. Въпреки че лимитът от 3% е в рамките на Маастрихтските критерии, ежегодното поддържане на умерени дефицити, особено на фона на икономически растеж от 3.2%, не е правилна политика, смятат финансистите.

Дянков, проверяван в миналото за манипулация на данни в на спряното впоследствие изследване на Световната банка "Doing Business", смята, че ГЕРБ не бива да се съгласява на повече от 2% дефицит за 2024 г. с цел държавата да покаже, че публичните финанси се връщат в посока консолидация. Според Горанов, санкциониран по глобалния закон на САЩ "Магнитски", Василев няма обществената легитимност да задлъжни бъдещите поколения с около 25 млрд. лв. за четири години. В проектобюджета Асен Василев залага вдигане на дефицита до 5.8 млрд. лв. тази година, 6.2 млрд. лв. през 2024 г., 6.5 млрд. лв. през 2025 г. и близо 7 млрд. лв. през 2026 г., което сумарно прави малко над 25 млрд. лв.

"Колегите от "Продължаваме промяната" нямат легитимност да го направят с техните 30-40 депутата. Когато взимаш парите от синовете и внуците си, то трябва да се ползваш с много голямо обществено доверие", заяви бившият финансов министър.

"Няма смисъл да се говори по разходната част на бюджета, като не сме се разбрали за рамката. ГЕРБ не трябва да се унижава и да подкрепя всякакви дивотии", каза Горанов.

Освен че вкара страната в големи дългове, и то в условията на икономически растеж, тегленето на все по-големи заеми сериозно ще вдигне разходите за лихви. Към края на 2022 г. държавният дълг беше в размер на 36.1 млрд. лв. (21.5% от БВП). Ако бюджетната рамка на Василев бъде одобрена, в края на периода дългът ще достигне 66.5 млрд. лв. (28.8% от БВП). Това значи и сериозен ръст на ежегодните разходи за лихви – от 594 млн. лв. през 2022 г. до 967 млн. лв. през 2024 г. (при 12.7 млрд. лв. нов дълг) до 2.3 млрд. лв. (1% от БВП) през 2026 г.

"Ако се сравняваме с останалите европейски държави като процент от БВП, ние сме на едно прилично ниво на външен дълг, защото имаме едни от най-ниските размери. Това обаче в никакъв случай не е достижение на Асен Василев. Това е политика, поддържана от всички правителства след 1997 г. С приватизацията успяхме да намалим дълговото бреме", поясни Горанов. По думите му цялото увеличение на пенсиите, което се случи в последните години в нарушение на пенсионния модел, се плаща не от това, което създава икономиката сега, а от бъдещите доходи на сегашните деца, които един ден ще връщат дълговете.

Другата сериозна критика на финансистите на ГЕРБ е към събираемостта на приходите. След като гласуваният само преди 3-4 месеца бюджет е сметнат погрешно и няма да се изпълни с 2.3 млрд. лв. в частта за приходите (от които близо 1 млрд. лв. по-малко ДДС), не е редно да се залагат кухи и нереалистични постъпления в Бюджет 2024, смятат и Дянков, и Горанов.

По оценка на Горанов данъчните приходи в проекта на Василев за 2024 г. са надути с около 1.5 – 2 млрд. лв.

В проекта на Василев за 2024 г. са заложени данъчно-осигурителни приходи в размер на 60.2 млрд. лв. Според Горанов обаче фискът не може да събере повече от 57-58 млрд. лв., което прави приблизително 28% от БВП.

"Обикновено българската икономика генерира трайно при сегашната данъчна система малко под 28% от БВП приходи от данъци и осигуровки. Това, което показва Асен Василев като тенденция в българския бюджет, тоест в тригодишната прогноза, е, че още от следващата година тези данъчни приходи ще започнат сериозно да нарастват като дял от БВП – нещо, което без промяна в данъчната политика изглежда като кухи приходи с оглед постигане на определени разходни цели", смята Горанов.

Най-нереалистични според бившия финансов министър са записаните постъпления в размер на 2 млрд. лв. догодина от нововъведената такса за вноса и преноса на руски газ през българската територия. Горанов призна, че му е любопитно дали "Булгартрансгаз" ще внесе някакви приходи във вторник – 14 ноември, защото в законодателството е предвидено въпросната такса за пренос на руски газ да се плаща от компанията. Според него дружеството не разполага с такъв финансов ресурс, за да превежда подобни вноски към бюджета.

Дянков е пресметнал още по-голямо неизпълнение на данъчните постъпления догодина – с около 5 млрд. лв. "Изглежда все едно сутрин на закуска имате торта "Гараш" и след това нямате никаква храна за обяд, вечеря и за следващите дни. Харчи се изведнъж всичко. Проектобюджет 2024 е абсолютно нереалистичен в приходната си част, в никакъв случай няма това да се изпълни", коментира той, използвайки типичната си кулинарна лексика.

Според Симеон Дянков България няма как да влезе в еврозоната с предложения от Василев бюджет.

"Обещават се тези захаросани изделия в началото. След това до март-април ще се види, че този бюджет не може да се изпълни. ЕК идва през април с прогнозата си за еврозоната. Още на 15 януари ще знаем и годишната инфлация, и дефицита и още тогава ще е ясно, че няма да влезем в еврозоната. Официално ще го знаем през април, но времето за разговори за нов финансов министър е 15 януари", допълни Дянков, който определи кабинета "Денков" като "правителство на "Лукойл".

Някои от заложените конкретни приходни мерки също са под въпрос, защото срещу тях има силен бизнес отпор и в същото време – слаба политическа воля да се случат. Василев е заложил повишаване на максималния осигурителен доход от 3400 лв. на 3750 лв. (през 2024 г.), 4130 лв. (през 2025 г.) и 4430 лв. (през 2026 г.), което следва да вкара в бюджета допълнителни 302.5 млн. лв. само през 2024 г. Срещу мярката обаче вече се обявиха много работодателски организации, включитлно тези на заетите в ИТ сектора.

От пакета мерки за повишаване на данъчната събираемост Василев е записал допълнителни 740 млн. лв. ДДС и корпоративен данък, като още отсега е ясно, че за много от промените липсва политическа подкрепа.

Един от тежките спорове за бюджета се оформя около ставката за ДДС върху ресторантьорските услуги. Въвеждането на допълнителния данък печалба за мултинационалните корпорации до ефективна ставка от 15% следва да доведе до 220 млн. лв. допълнителни постъпления в хазната. И по тази линия се очертава битка в парламента, независимо че става дума за световно решение. 

Асен Василев: Отмина времето на философията на постната пица

Трябва да направим така, че България догодина да има по-високи доходи, по-добри инвестиции и 3% бюджетен дефицит, за да останат устойчиви финансите, коментира във вторник вечерта финансовият министър Асен Василев, цитиран от БТА, преди заседанието на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" в централата на ул. "Кърниградска". Той обясни, че има достатъчно време всички да направят своите предложения, които след това да бъдат обсъдени в парламента.

Василев бе категоричен, че данък сгради няма да се вдигне. Това, което е заложено в Закона за местните данъци и такси, е възможност на общините сами да определят ставки. Всичко това, всяка една община ще си го преценява. Това с местните данъци и такси е предложение, което идва от самите общини, допълни той.

Бюджетът е разчетен при нива на събираемост, които са същите като тази година или малко по-малки от миналогодишните, така че от тази гледна точка, няма проблеми с приходната част, заяви той.

По думите на Василев данъците като процент от БВП са предвидени на 37.5%, колкото и тази година. Миналата година успяхме да съберем малко над 38%, добави той.

Според Василев за трета година се показва, че България може да има 3-процентен дефицит, може да има истинска социална политика. По думите му заложеното увеличение на доходите е над 11%, както и рекордни инвестиции от 12 млрд. лв. Всичко това се връзва с данъчната политика, без да се вдигат ставките на данъците, коментира финансовият министър.

Относно критиките за голям дефицит, Василев припомни, че и миналата година се е говорило за 7% дефицит, но сме завършили на 2.9%. Тази година също ще завършим на дефицита, който е заложен в бюджета – 3% на начислена основа, за догодина пак сме прогнозирали 2.9% на начислена основа, добави той.

"Аз не съм видял нито една критика, която да е базирана на сметка. Повечето критики, които идват, са базирани на различна икономическа философия – философията на постната пица, мисля, че българският народ имаше достатъчно постна пица в годините, време е да правим модерна икономика, време е за вдигане на доходите на гражданите, виждате, че задържаме данъчната политика, така че не се променят данъчните ставки", коментира финансовият министър.

"Няма как да сме богата държава, ако заплатите и доходите са ниски. Трябва да се вдигне цената на труда, трябва да стават по-високи заплатите и в същото време да се инвестира в нови машини, пътища, железници, така че всъщност държавата да може да дърпа напред и да се вдигне производителността на труда", категоричен бе Василев.

По думите му, когато средната заплата е пораснала с 15% през последната година и с още 18% предишната година, тоест с общо над 30% спрямо 2021 г., максималният осигурителен доход се вдига с 10%. Той е значително под ръста на средната заплата, коментира финансовият министър и добави, че това е величина, която е нормално да расте с ръста на средната заплата. Затова това, което сме говорили с индустрията, е да се заложи този ръст по формула и да спрем с обсъжданията всяка година, уточни Асен Василев.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гeн. Иван Колев
    #28
    Отговор на коментар #27

    Кои са хората, които съсипаха ВЕЦ Чеира и в каква връзка са с Асен Василев и проекто-бюджета? За леля Мара от вход "Б" питам.

  2. Горскио
    #27

    Без илюзии: хората, които съсипаха Павец Чеира с единствената цел да вземат комисионна от едни 2 милиарда за литиеви батерии сега ни правят бюджет чрез проксито Асен Василев.

  3. Горскио
    #26

    Бюджетът на Даниел Лорер (с подставено лице Асен Василев) има единствена цел да пълни гушите на международните лихвари с големи носове. А от наша гледна точка той е убийствен за България.

  4. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #25
  5. Нато Натов
    #24

    Горанов си мисли че панделата му се е разминала и сега ръси мозък.

  6. Мазен Кумунис
    #23

    Добро утро, Бойко! И успешен ден! И да не пропуснеш и тази сутрин да начукаш канчето на КОАЛИЦИОННИЯ СИ ПАРТНЬОР Просто Киро, че му е много куха кратуната! ;)

  7. Коментарът е изтрит в 13:23 на 24 февруари 2024 от автора.
    #22
  8. Мюнхен
    #21
    Отговор на коментар #13

    На хора от списъка "Магнитски" не би трябвало изобщо да се дава думата. Все едно за спазването на правния ред да се търси мнението на някой затворник с тежка присъда.

  9. Мюнхен
    #20

    Методът, приложен от финансовия министър в проектобюджета, следва да бъде подкрепен. Увеличените пари за заплати и пенсии ще задвижат икономиката, ще се увеличи потреблението и в крайна сметка, част от тези пари пак ще попаднат в държавата, която да ги ползва за инвестиции и реална икономика. За първи път от 22 години се прилага такъв подход и след мизерията ,наложена от държавата, ще дойдат малко по-светли дни. Би следвало да се съкратят чиновниците, както и техните блага- плащане на вноските към

  10. Kirasa
    #19
    Отговор на коментар #3

    Герберите никога не са разполагали със способни икономисти. "Успехите" (ако изобщо имаха такива), с които се кичат се дължат единствено на благоприятната икономическа обстановка в света по времето, когато управляваха и на помощите, които бяха давани от ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.