Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСК: Евтиният ток пречи на енергийната ни ефективност

Бизнесът иска отделни пазари за бита, за индустрията и за износа на електроенергия

47 коментара
БСК: Евтиният ток пречи на енергийната ни ефективност

Ниската цена на тока за регулирания пазар у нас не стимулира пестенето на енергия, заявиха от Българската стопанска камара (БСК) в петък на форум, посветен на мерките за енергийна ефективност в страната.

Заради криворазбрана социална политика цените на електроенергията за битовите потребители се задържат надолу, а в същото време останалите 15 процента от пазара - индустриалните потребители, плащат висока цена на енергията, посочи изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.

 

По думите му евтиният ток пречи и на развитието на газификацията в страната, тъй като домакинствата нямат интерес да инвестират в уреди за природен газ. Така при възможност 15 на сто от бита да ползва синьо гориво, това правят само 3 на сто от домакинствата в страната, сочат данните на камарата.

 

Според него вместо сегашното разпределение от 85 на сто пазар с определяни от държавата цени и 15 на сто свободно договаряни тарифи, двата пазара да се изравнят с постепенно намаляване на годишната квота от електроенергия за регулирания пазар до 50 на сто от общите количества. Квотата от електроенергия, запазена на регулирания пазар, се определя ежегодно от ДКЕВР, която обикновено задържа евтината енергия от държавните АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица изток 2", за да не се увеличават прекалено много цените на тока за домакинствата и малките фирми.

 

Според бизнеса обаче това е кръстосано субсидиране и бизнесът поема поскъпването на тока, което косвено пак е за сметка на потребителите.

 

Камарата предлага цената на тока за бита да се индексира според поскъпването на тарифите на свободния пазар. Организацията смята, че трябва да има отделни пазари три пазара за продажба на тока за бита, за индустриалните клиенти и за износ.

 

Данев обвини също чуждестранните инвеститори, че в последните години развиват у нас предимно енергоемки производства, а добавената им стойност се изнася от страната към компаниите - майки. Затова българската индустрия изглежда по-енергоемка, отколкото е - защото добавената стойност от продуктите не остава за държавата, допълни представителят на БСК.

 

В страната липсва икономика на знанието, на иновациите, чуждите компании оставят тук само колцентрове, но развойната, маркетинговата, патентната дейност, които дават добавена стойност, се изнасят навън, коментира Данев и призова за спешна държавна политика в тази насока.

 

Той отново акцентира върху парадокса, че домакинствата не са стимулирани да инвестират в енергийна ефективност, защото при саниране на жилищата им се повишава данъчната оценка на имота и съответно се плащат по-високи данъци и такси смет.

 

Не е развит железопътният транспорт, цялата логистика е на колела, което прави транспортът енергоемък, посочи още Данев. 27 на сто от енергията се пада на този сектор, 26 на сто изразходва индустрията, а 13 на сто се консумира от самата енергийна система на страната, защото и тя не е ефективна, добави още Данев.

 

Европа може да спести 200 млн. евро дневно, ако намали с 20% потреблението на енергийни ресурси и да открие 2 млн. нови работни места, заяви пред форума евродепутатът Владимир Уручев. За доставки на нефт и газ от Русия, Норвегия и Алжир Европейският съюз дневно плаща по 1 млрд. евро, допълни Виолета Станичич, ръководител на Информационното бюро на Европейския парламент в България.

 

Уручев коментира още, че докато идеята на ЕС за постигане на дял от 20 процента на енергията от ВЕИ до 2020 г. е заложена като цел във всяка държава-членка на ЕС и вероятно дори ще се преизпълни, то по останалите два показателя от стратегията "20-20-20" - намаляване на емисиите въглероден диоксид с 20 процента и повишаване на енергийната ефективност с 20 процента до 2020 г., нещата не се развиват така добре.

 

Кризата срина цените на емисиите въглероден диоксид до около 6 евро на тон, а за да е ефективна търговията с емисии, цената трябва да е минимум 30 евро на тон, обясни Уручев. Той уточни, че такава е била прогнозата на ЕК, за да се осигурят чрез тази търговия достатъчно средства за инвестиране в пречистващи технологии.

 

Разбиранията за енергийна ефективност пък са различни за различните страни и за отделните потребители затова трябва да се наложат критерии за измерване на реалната енергийна ефективност, посочи Уручев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

47 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #47

    Eй Богу,няма насищане на тия новобогаташи!Пълна глупост са тия измислици за енергийна независимост,както и за глобалното затопляне!Кат Русия няма втора и нека по-скоро построи Белене!Неграмотници и американски агенти вън от България!Бизнеса не поема никакво увеличение на тока,а изсмуква жизнените сокове на народа!Калпава икономика и енергоемка-тук са икономийте!

  2. Анонимен
    #46

    На тия от БСК им липсва нещо в главите.Или не им достигат комисионните от газа. Хората не желаят да са в рапите на монополистите бе господа. И искат да си измерват консумираното. А не да чакат всяко тримесечие падишахът от ДКЕВР какви цени ще благоволи да съобщи в стремежа да ви угоди...

  3. Анонимен
    #45

    Спасението е късане всякакви връзки с Русия и принудително изселване на рубладжиите.

  4. Анонимен
    #44

    От устата на Данев говори Сашо Дончев.Че иде преломна година-може Дянков да се сети и за посредниците.

  5. Анонимен
    #43

    Кучето гони опашката си! Гърците ще направят революция, ако минималната им работна заплата стане 1200 лева, а тези тиквеници искат с 270 лева МРЗ българинът да заплаща тока по европейски цени,да инвестира в енергийна ефективност и да чака 10-15 години инвестицията да се изплати. Защото, при сегашните цени на енергията, инвестициите в енергоспестяване се възстановяват много по-бавно, отколкото при европейските!

  6. Анонимен
    #42

    Подобна глупост може да изрече само лице домогнало се до здрава хранилка. Токът е толкова скъп, че хората изнемогват.

  7. Анонимен
    #41

    Тоя Данев къща няма ли,не му ли идва скъп тока та е хукнал да реве,че тока бил евтин за потребителите. Тия колко ли народ са били на този форум са яли,пили и пари харчили за да стигнат до гениалният извод,че тока в БГ-то бил ефтин за потребителите и това водело до разхищение на ток.Виж ти.Ами да го направят пак дискотека бе! Те това искат и ток да нямаме и на тъмно да седим.Нали си го плащаме като го разхищаваме,а като не го плащаме ако не сме цигани ни го спират.

  8. Анонимен
    #40

    Общата маса от тези специалисти са абсолютно неграмотни. Данев е първак и през 70-те е обикалял света уж да учи. Бог знае с какво се е занимавал. Реват за цените на тока, защото част от присвоените пари, тези вегодяи са инвестирали в електропроизводство. Направили са си грешно сметката, че ще си върнат парите от скъп ток, но той за потребителите е много скъп и в момента. Приеха си лобистки закони за енергетика и ефективност предвиждащи изкупуване на хвърчащи цени. Същото като с имотите - строиме

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #39
  10. Анонимен
    #38

    Уручев- е-пом-ак – ни турчин-ни-българин.Като катър ни-магаре-ни-кон.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.