Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България едва ли ще получи "да" за Шенген преди изборите в Холандия

Следващото правителство в Хага може да е още по-неотстъпчиво

22 коментара
България едва ли ще получи "да" за Шенген преди изборите в Холандия

Малко вероятно е България и Румъния да получат "да" за Шенген преди извънредните избори в Холандия през октомври или ноември. Това заявява пред БТА Адриан Шут, заместник-директор на Холандския институт по международни отношения и ръководител на факултет Европа на висшето училище. Повод за коментара му е оставката на правителството на премиера Марк Рюте след загубата на парламентарна подкрепа от страна на Партията на свободата.

Холандия е единствената страна членка на ЕС, която официално се противопоставя на присъединяването на двете страни заради липсата на достатъчно резултати и положителни доклади на ЕК., като се смяташе, че тази позиция е продиктувана от Партията на свободата на Герд Вилдерс, от чиято подкрепа зависеше мнозинството на управляващата десноцентристка коалиция в парламента.

Хага обяви, че не би преразгледала ветото си върху присъединяването на двете страни, преди да има два последователни положителни доклада на ЕК. Февруарският доклад за България, който от много анализатори и политици бе обявен за един от най-лошите, бе определен от Холандия като "малко или повече положителен" и се очакваше, чи при добър доклад през лятото тя ще оттегли ветото си над българското членство в Шенгенското пространство по въздух и вода. Въпросът за членството на България и Румъния дори влезе в дневния ред на лидерите на ЕС през септември.

Според Адриан Шут партиите, от които зависи промяната на позицията на Холандия в Съвета на ЕС, имат твърди становища за разширяването на Шенген. По неговите думи може да се очаква правителството в Хага да намери компромис, ако е редовно избрано, но напредъкът би бил по-труден, ако до вота работи временен (служебен) кабинет.

Според експерта холандският парламент може да подкрепи София и Букурещ, ако отчете напредък в доклада на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и оценка през юли.

В отговор на въпрос дали очаква Рюте да остане служебен премиер до вота наесен, Шут изразява съмнение, че това е възможно. По негово мнение левоцентристката Партия на труда, която е втора по брой депутати в Генералните щати (парламента), би могла да състави самостоятелно правителство в преходния период.

Според оценката на Шут следват трудни месеци, тъй като в страната предстоят реформи в пенсионната система и здравеопазването. Експертът е на мнение, че предизборната надпревара "всеки срещу всеки" в страната вече е започнала и така е създаден климат, труден за постигане на компромиси.

Следващото холандско правителство може да е още по-неотстъпчиво

Шут е на мнение, че правителството на Рюте е било предразположено към намиране на решение по въпроса за Шенген повече, отколкото вероятният следващ кабинет в Хага. Според него всяка власт в Холандия поставя като приоритет върховенството на закона, но същевременно страната е започнала да търпи прекомерен натиск в преговорите с ЕС по въпроса с позицията си за Шенген. По негова оценка Хага е постигнала максимума в съпротивата си срещу разширяването на зоната и преди оставката на Рюте тъкмо е настъпил периодът, в който е трябвало да отстъпи пред натиска на комисията.

По неговите думи ЕС е имал полза от твърдата холандска позиция, например с извеждането по-високо в европейския дневен ред на въпроса за спазването на законите. Той изрази очакване за приемственост между политиката на правителството на Рюте и следващия кабинет, макар да очаква от новото правителство да бъде по-малко сговорчиво.

Попитан за позициите на Партията на свободата, Шут ги оценява като отслабени и коментира, че организацията трудно ще намери политически партньори. За нас първостепенен въпрос остава дали Рюте ще постигне коалиция с други опозиционни сили, посочва Шут.

Той отбелязва, че Холандия трябва да представи плана си за реформи пред ЕК и наред с това в страната ще се води предизборна кампания. По негова оценка ще бъде трудно договарянето на икономически и бюджетни реформи на фона на борбата за избиратели.

Според Шут правителството на Рюте не е било срещу ЕС, а е настоявало за съкращаване на бюджета на Общността и на националните разходи. По неговата оценка днес ситуацията би била различна, ако не бе изпълнена холандската препоръка за отписване на част от дълга на Гърция. Тонът на правителството често бе остър, а можеше да бъде по-дипломатичен, коментира Шут.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #22

    Как да ги контролираш като държавата е частна фирма. Виждал съм с очите си как предприятия с 1000 работници отиват да гласуват под строй. Е контролирай ако можеш. Скоро няма да влезем в шенген защото цялата държава ще се излее в западна Европа. Кой ще остане да практикува инженер в България пред възможността да кара такси в Берлин за 120 евро нето на ден.

  2. Анонимен
    #21

    9–ти е много прав, но всичко това, може да го разбере само човек, живеещ извън България! Желанието на българина да влезем в Шенген, отново се диктува от очакването някой отново, и за кой ли път да го "оправи". Хващайте се за работа,съвестно и отговорно, спазвайте законите, контролирайте крадливите министри и мутрезираните правителства! Нищо повече!

  3. Анонимен
    #20

    Без Шенген ни е по-добре. И без еврото ни е по-добре. Снишаване, снишаване....

  4. Анонимен
    #19

    България едва ли ще получи "да" за Шенген преди изборите в Холандия. Ще си го преместим в другия крачол!

  5. Анонимен
    #18

    До номер 11: Не съм номер 9, но виждайки как отговаряш на един добронамерен коментар и нелош съвет искам да ти кажа: E6aти Балканския Дивak си! Защо не се вмъкнеш обратно под скалата, изпод която си изпълзял?

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #17
  7. venstar
    #16

    За да се пътува в Европа не ни трябва нито виза, нито паспорт. Е, на границата трябва да си покажеш документ за самоличност, може да ти прегледат багажа (не че сега по летищата не го правят, дори и за вътрешни полети). Това, което основно трябва и което не достига на повечето желаещи да пътуват са пари. С и без Шенген българинът трудно може да си позволи нощувка в Париж или вечеря в някой френски ресторант.

  8. venstar
    #15

    Някой може ли накратко да изреди практическите ползи и вреди от влизането в Шенген? След като паднаха визите и всеки може да си ходи където иска, то граничния контрол е само за тези, които се крият от властта, и трафикантите. За мен едно влизане в Шенген ше ни направи привлекателни за емигрантите, които през нас ще искат да се доберат до богатите северни страни. От това ще си имаме само проблеми. Но все пак ще се радвам някой да ми покаже предимствата и недостатъците.

  9. Анонимен
    #14

    Ще си позволя да добавя още малко.
    Най-ценното, което научих на 5 години беше, че трябва да видя света. Научих го и от двамата си дядовци, които наистина го бяха обиколили. И двамата бяха минали през лагерите след 9 9 1944, но до края си повтаряха, че това е най-ценното в този живот. Научиха ме на добър латински, докато навърша осем години.
    До края на режима ми отказваха "открит лист" даже и до Триград, защото съм бил "неблагонадежден" и "неправоимащ". Милиционерски обяснения и формулировки.
    После

  10. Анонимен
    #13

    12-ти,ти като си толкова открехнат,защо не обясниш на нас,непросветените,по какъв начин Иван Костов е толкова тясно свързан с БКП както твърдиш?А колкото до падането на Шенгенската бариера,моето мнение е че тя няма да падне докато съществува безконтролния руски анклаф,наречен Росенец!Ако на някой не му е ясно за какво става въпрос,нека пита!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.