Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България отделя за отбрана колкото Франция и повече от Италия

1 коментар
България се нарежда в "златната среда" в НАТО по разходи за отбрана Сн.ЕПА/БГНЕС

С 2.05% от брутния вътрешен продукт (БВП) за отбрана през 2025 г. България се нарежда сред държавите, които изпълняват изискванията на НАТО, като по този показател достига равнището на ядрената сила Франция и изпреварва Италия.

Данните показват, че страната заема място в своеобразната "златна среда" на Алианса - далеч от рекордните военни бюджети на източния фланг, но и пред редица от водещите икономики в Европа, предаде БГНЕС.

На фона на рекордното превъоръжаване в Европа България се утвърждава като една от държавите, които покриват и дори леко надхвърлят целта на НАТО за разходи за отбрана от поне 2% от брутния вътрешен продукт.

С 2.05% от БВП за отбрана България е в средата на класацията сред 22-те държави, които са едновременно членове на Европейския съюз и НАТО.

Особено показателно е сравнението с някои от най-големите европейски сили. България отделя същия дял от националната си икономика за отбрана, какъвто и Франция – 2.05% от БВП. Париж е една от трите ядрени сили в Европа и сред водещите военни държави в НАТО.

България изпреварва Италия, която през 2025 г. достига 2.01%, показват още данните.

Страната ни се нарежда на трето място сред балканските държави, които са едновременно членове на ЕС и НАТО. Пред България са Гърция с 2.85% от БВП за отбрана и Румъния с 2.28% от БВП. Останалите държави от региона се движат около минималния праг на Алианса.

Въпреки че Полша остава безспорният лидер с 4.48% от БВП за отбрана, а балтийските държави също отделят над 3%, голяма част от европейските членки на НАТО продължават да се концентрират около прага от 2%.

Именно в тази група попада и България, която съчетава изпълнение на съюзническите ангажименти без да достига екстремните нива на разходи, характерни за държавите на първа линия спрямо Русия.

Средно страните от ЕС в НАТО са изразходвали 2.5% от БВП за отбрана през 2025 г., което показва, че България остава под средното ниво за съюза, но същевременно е пред редица развити западноевропейски икономики.

Новият ориентир на НАТО, договорен на срещата на върха в Хага, предвижда до 2035 г. разходите за отбрана да достигнат 5% от БВП. На този фон България, както и повечето европейски държави, ще бъде изправена пред необходимостта от постепенно увеличаване на военните инвестиции през следващото десетилетие.

Засега обаче данните за 2025 г. очертават ясна картина - България е сред държавите, които изпълняват изискванията на Алианса, заема стабилна позиция в средата на европейската класация и отделя за отбрана същия дял от своята икономика, какъвто и Франция.

подкрепете ни

Свободата има цена

Благодарим, че не ни оставяте да я плащаме сами.

Станете месечен дарител на Mediapool, защото ако журналистиката днес премълчи истината, утре няма да има кой да я каже.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 2026
    #1

    Време беше!

Препоръчано от редакцията