Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Частните болници приветстваха фиаското на заплатите в съда, синдикатите заплашват с протести

3 коментара
Частните болници приветстваха фиаското на заплатите в съда, синдикатите заплашват с протести

Спирането на текстовете за увеличение на заплатите в болниците до определени прагове от съда предизвика в сряда полюсни реакции от страна на Националното сдружение на частните болници (НСЧБ) и КНСБ. Болниците, които атакуваха текстовете за увеличение на заплатите в съда, приветстваха определението на тричленния състав на Върховния административен съд (ВАС), което спира тяхното изпълнение до окончателното произнасяне по същество. Според частните болници начинът, по който здравните власти задължават административно болничните мениджъри да увеличат заплатите, е неправилен, а вдигането на възнагражденията по този начин– невъзможно поради ред обстоятелства. Синдикатите, обаче, осъдиха остро определението и заплашиха, че ако петчленният състав на съда го потвърди, ще организират протести.

Съдебното определение дойде броени дни преди 1 август – крайният срок, който бе даден на болнииците да постигнат заложените в Колективния трудов договор в сектора минимални възнаграждения от 2000 лева за лекар,1500 за медицинска сестра и 910 лв. за санитар. Според оспорените текстове в Националния рамков договор, ако тези заплати не бъдат достигнати, болниците ще работят с по-малко увеличение в цените на клиничните пътеки: 15% вместо 25%.

Частните болници: Уравнението не излиза

Частните болници са категорични, че уравнението за подобен ръст на заплатите не излиза при така заложеното увеличение на клиничните пътеки и при нарастващи цени на енергоносителите и лимитиран бюджет.

От сдружението им твърдят, че водещата причина да оспорят текстовете в НРД е “недопустимото поведение на държавата, заложила клаузи, водещи до масов фалит на болници”и оттук до невъзможност за изплащане на тези заплати и оказване на болнична медицинска помощ на пациентите. Освен това, според частните болници, е недопустимо през НРД да се регламентират трудово – правни взаимоотношения.

"Защо, ако продължи действието на оспорените клаузи, ще имаме масов фалит на болници? Всичко може да се сведе до следното просто уравнение: от едната страна стоят 20% до 100% увеличение на заплатите; 200% до 300% увеличение на цените на енергоносителите;12% до 15% увеличение на цените на стоките и услугите, които болниците ползват; 25% увеличение на цените на клиничните пътеки, амбулаторни и клинични процедури, което при досегашните лимити автоматично означава 25% намаление на обема дейност. От другата страна стои само 10% увеличение на бюджета за болнична медицинска помощ, респективно на бюджетите на болниците спрямо 2021г. Ясно е, че това уравнение няма решение. Или ако има, то е умишления фалит на болници, чиито управители биха носили и наказателна отговорност за не предотвратяването му.", категорични са частните болници.

Според тях с решението си съдът не "спира" повишаването на заплатите в болниците, а напротив – премахва пречките това да се случи", защото текстовете в НРД налагат на болниците да работят в условия на финансови лимити, които не им позволяват да компенсират по-високите разходи за възнаграждения с увеличаване на дейността си, а същевременно са задължени да поддържат количеството и качеството на медицинската услуга.

Мениджърите на частните болниците са против лимитирането на болничната медицинска помощ в ущърб и за сметка на пациентите и изпълнителите ѝ и против административното регулиране и уравниловката на заплатите.

КНСБ заплаши с протести

Коренно противоположна позиция изразиха по-късно в сряда от КНСБ. Оттам заплашиха, че в случай че петчленният състав на ВАС потвърди определението на тричленния, са готови да организират национални протестни действия за защита на възнагражденията на медицинските специалисти в лечебните и здравните заведения.

Изпълнителният съвет на Федерацията на синдикатите в здравеопазването (ФСЗ) към КНСБ остро осъди определението на тричленния състав на ВАС.

“Отказът на работодателите да изпълнят договорените минимални работни заплати в условия на растяща непрекъснато инфлация, повишаващи се цени на енергоносители, горива, основни продукти, храни и др. е проява на липса на отговорност към персонала в съответните лечебни заведения за болнична помощ. Ниските основни възнаграждения водят до демотивация на медицинските специалисти, което от своя страна води до влошаване качеството на медицинските услуги и всичко това е за сметка на пациентите”, заявиха от синдиката.

Оттам предупредиха, че при тези ниски възнаграждения и демотивиран персонал трудно ще се справим с поредната вълна от Covid-19.

“Призоваваме структурите на ФСЗ-КНСБ да продължават преговорите в лечебните и здравните заведения за достигане на договорените в КТД – 2022 г. възнаграждения. Там, където преговорите не са ползотворни, да предприемем местни протестни действия”, се казва още в позицията на синдиката.   

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Rock
    #3
    Отговор на коментар #2

    Това което пишете няма връзка с цените на клиничните пътеки.Защитавайте правата си пред работодателя.НЗОК е финансираща институция, която защитава правата на осигурените лица.А какви са заплатите в цитирана от вас болница?

  2. Стоян Витанов
    #2

    Така. Да видим как излизат сметките. Болницата е Аджи бадем. Всичко е платено- пресой , прегледи освен пътеката по здравна касаВ София. 24 часова смяна на лекар продължава до 26-27ч. След това само един ден почивка и обратно на работа.12 часовите смени са по 14-16. нищо не се заплаща като извънреден труд. Официалният график е на 8 часа и няма нищо общо с идтината. проверни-0. Демонстриране на познанства в НЗОК и ГИТ-100 %. Чакайте да о станат мледи лекари в България

  3. The Rock
    #1

    Затова НЗОК да не се занимава със синдикална дейност!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.