Народното събрание, което през март 2012 г. реши да се спре изграждането на АЕЦ "Белене", не разполага с основните анализи на ядрения проект - оценката на ядрената безопасност и радиационна защита и за въздействието върху околната среда, оценката на социално-икономическото значение на строежа на ядрената централа за страната и отделните региони и анализа за получаваните от дейността на АЕЗ "Белене" радиоактивни отпадъци и отработено ядрено гориво. Това става ясно от отговор на парламента, изпратен след запитване от Програма "Достъп до информация"
Съответно депутатите, които гласуваха за прекратяването на ядрения проект, а някои от тях сега са в разследващата злоупотребите в АЕЦ "Белене" временна парламентарна комисия, не са се запознали с документите, на чиято основа Министерският съвет взема решение през 2004 г. да се строи новата ядрена централа, тъй като такова е изискването на Закона за безопасното използване на ядрената енергия за мирни цели. Тоест те не са взели информирано решение за съдбата на проекта.
С тези документи в момента не могат да се запознаят и гражданите, които биха искали да участват в насрочения за 27 януари референдум и искат да си дадат отговори на въпросите дали АЕЦ "Белене" наистина е планирана върху силно застрашена сеизмична зона и застрашава околната среда и здравето на хората около нея; дали ще допринесе за развитието на икономиката на страната; както и какво наследство ще остави евентуално работещата АЕЦ под формата на ядрени отпадъци. Така хората също трудно биха взели информирано решение дали да пуснат бюлетина "за" или "против" развитието на българската ядрена енергетика с нова ядрена мощност, за която ГЕРБ твърди, че всъщност се визира АЕЦ "Белене".
Друг е въпросът, че трите оценки, които се намират в поръчителя на проекта – "Националната електрическа компания" (НЕК), са изготвени достатъчно отдавна, за да бъдат все още меродавни и да продължат да се използват като аргументи за или против АЕЦ "Белене".
Програма "Достъп до информация" е поискало тези документи и от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, което като принципал на НЕК би могло да ги изисква и предостави. Ведомството има още пет дни, в които да изготви своя отговор на заявлението, подадено по Закона за достъп до обществена информация.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
11 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
9, човешка небрежност. Това го има във всяка една централа, фабрика, кола, влак, самолет. Най-много катастрофи стават със самолети, но никой не ги е спрял от произодство
Пазарната икономика трябва да реши каква енергетика да се развива в България.Пускат свободно на пазара производителите на ел.енергия и всеки отива при който му е кеф.Сключва си договора със съответния производител за закупуване и съответен доставчик и въпросите за производство отпадат.А познайте от кого ще се купува най-много.Кеф му на Иванчо Костович ток от "Марица" - воала.Кеф му на Шебек бей "Цветелински" ток - ами готово.Ония зелени зеленчуци ако искат от вятър - и за тях има."Материала" като …
по-прост ще поиска ток от АЕЦ.Пазарна икономика бе.Готов Референдум.Ама измислените ни политици не ги устройва."Марицата" няма да пълни гушката на Иванчо.Солара няма да грее джоба на Цветелина и Боко.Зелените все им е тая - могат и без ток.
Явно тези депутати не знаят, че Чернобил преди аварията там беше смятан за най-сигурната и модерна централа в бившия СССР - толкова сигурен и модерен, че там водеха чуждестранните студенти за да им показват напредъка на съветската ядрена технология. Рискът за авария в Чернобил беше пресметнат на 0.00000000001%
до 6 Е да, ама в България има доста хора с руско самосъзнание и на тях хич не им пука за държавата - те даже бяха предложили през 1963 държавата да се закрие и да стане съветска република.
Явно тези депутати не знаят, че предвид инцидента с японската ядрена централа „Фукушима“ през 2011 г. Международната агенция за атомна енергетика и европейските институции въведоха допълнителни по-строги критерии за безопасност на работата на атомните електроцентрали. Проектът АЕЦ „Белене“ не беше в групата за задължително провеждане на допълнителни оценки „стрес-тестове”. Въпреки това МААЕ прецени, че тези допълнителни изследвания са важни и необходими за осигуряване на безопасното бъдещо развитие …
на проекта. Докладът на Worley Parsons от октомври 2011 г. относно проведена допълнителна оценка „стрес-тестове“ на АЕЦ „Белене“ заключва, че проектът АЕЦ „Белене“ отговаря на завишените изисквания за безопасност и няма необходимост от коригиращи мерки.
Анализът на възможни комбинации от надпроектно земетресение и последващо надпроектно наводнение показва, че безопасността на централата не е застрашена директно даже и при комбинация от рискове с най-ниска вероятност за реализация. През последните 30 години са правени многобройни изследвания и експертизи на геологичната обстановка на площадката и сеизмичната ситуация. Всички те категорично доказват, че АЕЦ „Белене“ се изгражда в съответствие с всички изисквания за сигурност и че площадката на Белене не е рискова земетръсна зона. При земетресението във Вранча през 1977 г. съседният град Свищов търпи сериозни разрушения, докато в Белене пораженията са минимални. Независимо от това площадката (основата, върху която ще се построи централата) е подготвена по специални технологии, за да издържи на земетресение до 8-а степен по скàлата на Рихтер.
В периметър от 100 км се намират още две действащи централи - АЕЦ „Козлодуй“ и АЕЦ „Черна вода“. Двете централи са изградени и действат при по-ниски проектни критерии за сеизмичност.
Направете референдум в Чернобил и във Фукушима дали искат АЕЦ хората трябва да са луди за да искат бомба в държавата си,има други алтернативни източници, защо трябва да сме зависими от монополистите
Е къде са тръгнали боси през лука! То бива комисионни, но тия ще ни окачат въжето на шията.
Като ти наредят от американското посолство трябва ли ти друга информация.
Тиквите (Бойко Борисов, Иван Костов, М.Кунева, М.Капон) ще гласуват за съсипването на българската ядрена енергетика. Да пратим тиквите по дяволите и да гласуваме "ЗА" строежа на нова АЕЦ.