Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Директните преговори изключват корупция за разлика от обществените поръчки

32 коментара
Сн. БГНЕС

Според министъра на отбраната Аню Ангелов директните преговори имат по-малък корупционен потенциал от  състезателната процедура при купуването на нови изтребители -най-скъпата държавна поръчка за мандата на това правителство.

Според него парламентът е гарант за прозрачността и за приемствеността при реализирането на този проект. Ангелов визира законовото задължение сделката да бъде одобрена от Народното събрание, тъй като стойността ѝ е над 100 млн. лева.

”Тази форма на придобиване на въоръжение - преговори с държава и сключване на междуправителствен договор, е напълно законна и по българското, и по европейското законодателство. И този подход изключва каквито и да са корупционни практики, което не може да се каже за която и да е обществена поръчка”, коментира Ангелов в интервю за БТА. Според него  от друга страна така се изключва и всякаква непрозрачност, която най-често се оправдава с търговска тайна.

Тази седмица правителството даде мандат на Ангелов да води преговори за купуването на изтребители, като на този етап обаче не се ангажира с твърда позиция дали ще подпише сделката до края на мандата.

Около сделката, която може да излезе над 400 млн. долара, има доста неизвестни. Към момента е ясно, че ще бъде решена без конкурс, а на базата на преговори. Изборът е почти предизвестен, а парите пък ще се плащат от следващите правителства.

Ангелов вече обяви, че ще се преговаря с Германия, САЩ, Португалия, Италия, Швеция, Израел. По неофициална информация най-вероятен е вариантът да се купят девет стари изтребителя Ф-16 от Португалия, които са около 30-годишни.

Ангелов съобщи в интервюто, че бъдещите преговори ще стъпят върху оценките от експертния екип на отделните предложения.

” В общи линии за нас не е важно кога е произведен самолетът, а още колко живот има. Още колко хиляди часа той може да налети без основен ремонт и какво може да прави”, каза министърът.

Европейската комисия изпрати по-рано тази година писма до България, Румъния и Чехия, в които изразява безпокойство, че е възможно сключване на договори за покупка на военни самолети, без да бъдат проведени търгове. ЕК обяви, че процедурата за покупка трябва да бъде отворена, за да се предотврати дискриминация на компаниите от държави членки. Задачата се движи от работна група в Министерството на отбраната, която пряко се следи от министъра.

Проектът за закупуването на изтребители премина през няколко етапа по време на управлението на ГЕРБ, включително и с опцията да остане за следващото правителство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

32 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #32

    Новите Грипени струват между 40-60 милиона долара единият. Значи, за същите пари могат да се купят 9 *нови* самолета и да се договорят 'офсет' сделки, които да донесат нови технологии и т.н. Какви са тези простотии - то МИГовете дето ги имаме са на същите години.

  2. Анонимен
    #31

    Прозрение: дайте на гербавите аньовци да преговарят директно и спираме корупционните обществени поръчки! И Брюксел ша подскочи до небето...

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #30
  4. Анонимен
    #29

    ” В общи линии за нас не е важно кога е произведен самолетът, а още колко живот има. Още колко хиляди часа той може да налети без основен ремонт и какво може да прави”, каза министърът. Бравос на министъра!Тогава да купи и стогодишни.Те все още могат да летят.Хората си ги поддържат.

  5. Анонимен
    #28

    Звучи логично, че купувайки от държава няма корупция. Да ама не - има "политическа държавна корупция" (политически лобизъм от продавача в полза на купувача, държавно-икономическа корупция (поръчки и пазари за свързани с купувача фирми - не само ГазПром го прави), да не говорим за съпътстващите договори за промяна ан инфраструктурата, обучение, поддръжка.... За това и в ЕС и в САЩ и в НАТО са измислили публичните обществени поръчки. А за да не поствам пак - спомнете си как Тиквата ревеше за корвети, за които са започнали преговори без да са осигурени пари. Сега какво прави? ЛИЦЕМЕР!!!!

  6. Анонимен
    #27

    Дано този министър не направи като предходните, да купува скраб, вместо военна техника ?Защото никой няма да вземе от нас тези ръждясали корита и летящи ковчези, само след няколко години

  7. Анонимен
    #26

    По олигофренско обяснение едва ли може да има. Тоест Аню Ангелов иска да каже, че това е единственият начин да се въздържи да не вземе подкуп!!! :-)

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #25
  9. Космополит
    #24

    Ами, прав е човекът. Когато преговаряш за покупка на старо, преговаряш с държавите, а не с фирми. Правителствата комисионни не дават. Ако правиш дори най-безпристрастен търг с фирми, дори да не се стигне до пряко даване на подкуп, като минимум ще се задействат някакви лобита. Казвам ви го като човек, който е подпомагал реализацията на десетки приватизационни сделки в Източна Европа.

  10. Анонимен
    #23

    2112 година Ердоган се примолва на мюсюлманския Свети Петър да го пусне за един час в Турция, за да види след три мандата и 104 години от управлението на партията му, какво е станало. Пуснал го Свети Петър и Ердо'ан що да види, всичко за чудо и приказ - мостове, магистрали, заводи,чудо! Спрял едно момченце, което носило хляб и го попитал:- Колко струва бир екмек, бе кьопек? Момчето отговорило: един кюрдски динар, в съседните вилаети ще си купиш, гиди пезевенк с пезевенк, с български, сирийски или арменски пари!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.