Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До две седмици стават ясни истинските кисели млека

30 коментара
До две седмици стават ясни истинските кисели млека

Първият държавен стандарт – за киселото мляко, вече е факт, до дни рецептата за производство на продукта ще бъде публикувана в Държавен вестник и до две седмици ще стане работеща. Така клиентите ще знаят кои производители правят истинско кисело мляко, а в скоро време държавен стандарт ще има и за саламуреното краве сирене и за месните и хлебните продукти. Това заяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов в четвъртък след среща по инициатива на премиера Бойко Борисов между държавни и неправителствени организации относно въвеждането на българските държавни стандарти (БДС) при храните.

БДС няма да е задължителен, а препоръчителен, но знакът му ще гарантира на потребителите, че продуктите, които го спазват, са истински.

Обединихме се около мнението, че трябва да защитим българските потребители и да им дадем възможността да консумират качествени продукти, посочи Найденов.

Стандартът за кисело мляко

В подновения държавен стандарт за кисело мляко за първи път е регламентирано използването на козе мляко, както и нови физикохимични показатели като "съдържание на млечен белтък", "масленост" и "енергийна стойност".

Има въведени и изисквания към опаковките, които могат да бъдат полистиренови кофички, стъклени буркани и керамични съдове.

Българското кисело мляко трябва да съдържа бактерията лактобацилус булгарикус и да е годно до 20 дни от датата на производство. Другите допустими суровини в него са сурово краве, овче, биволско и козе мляко, както и различни смеси между тях. Допуска се и използването на вода за пиене, млечна сметана, получена в деня на стандартизирането, както и обезмаслено мляко.

Ако в магазина си купите мляко с логото на БДС, това означава, че ще ядете истинско българско мляко с традиционната млечна бактерия, ако вземете бяло саламурено сирене, значи то ще бъде направено от истинско сурово мляко, заяви той.

Фирмите, които искат да следват БДС, ще трябва да се впишат в Патентното ведомство. Таксата за услуга е 300 лв., но не стана ясно колко време ще отнеме регистрацията.

"Ще се стараем това да става в максимално кратки срокове", коментира председателят на ведомството Костадин Манев. Към момента има регистрирани само две фирми, които могат да използват наименованието българско кисело мляко.

Агроминистърът очаква до въвеждането на стандарта, да има техническа възможност за изследвания на процента сухо мляко в съдържанието. Досега такива проверки не можеха да се правят, но вече ще бъдат поети от шест лаборатории на ведомството, които ще заработят след реорганизацията на съществуващите над сто подобни звена.

Според Димитър Зоров, председател на асоциацията на млекопреработвателите, въвеждането на БДС няма да доведе до повишаване на цените. Евентуалната бъдеща промяна на цените няма да бъде заради това, добави той.

Ако контролът на месните продукти е добър, няма да има нередности, заяви Светла Чамова, представител на месопроизводителите. Точен срок за стандартите при месопроизводството все още не може да бъде уточнен, добави тя.

През август МЗХ ще издаде заповед за съдържанието на соя в колбасите, съобщи министър Найденов. На кренвиршите с 80 на сто съдържание на соя ще се сложи край, заяви той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гилотен
    #31

    Не съм чел по-добра новина отдавна:)

  2. detelina
    #30

    Това наистина е голям напредък. Най - после след20 години да се обърне внимание на качеството - дума, която бяхме забравили. ТОва трябва да се отнася и за останалите потребителски стоки, включително да се контролират и стоките от внос.БРАВО!

  3. сел.стоп.
    #29

    Първата положителна новина в интерес на гражданите от това управление.Защото държавата е създадена не за да има от къде и какво да се краде в наш ущърб, а като гарант на интересите на нейните граждани.

  4. народа
    #28

    Браво за стандарта, но много по-важно е прилагането. Дано го правят както трябва. Защото ако е като досега, текущ контрол и лабораторни проби не се правят пак ще е същото. Но добре, че най-накрая се замислят за тези неща и за това какво се яде. Наистина е добре да се контролират и храните от внос, зашото когато е експорт за други страни дори и Германците не ги е грижа чак толкова за качеството. Така, че трябва ние да се пазим, а не да разчитаме на други.

  5. аа
    #27

    Всъщност БДС нищо няма да гарантира. Това са изхвърляния за пред медиите. Например, независимо какви бактерии се влагат в млякото, ако то се пастьоризира преди пакетирането реално ползата от него силно намалява. Още нещо, не се сещам за лаборатория на ДВСК която може да индитифицира Lacb. bulg., нищо, че не си признават. Та корумпираните ветеринари ще се тупат в гърдите, фирмите ще си правят реклама "мляко по БДС", а потребителите ще хапват същите боклуци.

  6. Потребител
    #26

    Това е мното необходимо решение. Приветствам го, но не само като потребител. Липсата на стандарт даде възможност на преработвателите да използват всакакви заместители, не им беше необходимо свежо мляко, от което пострада сериозно млекопроизводството. Сега всичко ще си дойде на мястото, цените на суровината ще станат наистина пазарни, а потребителите ще са спокойни. Тази мярка е в защита на българската икономика, а не на далаверите със здравето на българина.Дано има строг контрол, че то какво беше до сега-произвеждаш сирене, без да изкупуваш мляко.

  7. .
    #25

    От целия кабинет сомо той знае за какво е там>

  8. потребител24
    #24

    а кога ще стане ясна истината за фалшИво Инджев?

  9. maduser
    #23

    В последните 20 години на преход, точно когато беше най-необходим контрола върху качеството на храните, той бе умишлено премахнат с цел лесно да се смени собствеността и да се източат предприятията на ХВП.Това бе партийна и дори държавна политика. Умишлено бяха променени Закона за измерванията, Закона за храните,Закона за безопасност и качество и много други. С това отговорността / смятай безотговорността/ се прехвърли изцяло върху производителя и търговеца на стоки и услуги, а държавата сама се

  10. Пеперлиев
    #22

    Дано да е така!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.