Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До под кривата круша

57 коментара
До под кривата круша
Като всички управници на нашата малокултурна страна, новите управляващи се готвят да нанесат поредния удар на българското кино, съкращавайки бюджета му повече от два пъти. Въпреки думкането в гърдите за ново европейско мислене, те явно не си дават сметка, че българското кино е един от малкото продукти, които осъществяват комуникация с Европа, различна от корупцията, организираната престъпност и всичко останало, с което ни знаят там.

Най-новият български филм "Източни пиеси” например, беше номиниран за наградите на Европейския парламент.

Но да се очаква от българските управници стратегия в културната политика, е да чакаш от умрял писмо. Такива претенции са смешни и аз нямам такива претенции към тях, а съвсем други. Съкращаването на бюджета за кино е незаконно. Парите за кино се определят по обективни критерии, които са част от Закона за кино, а не според желанието на един или друг министър. За да орежат парите за кино, управляващите би следвало да променят Закона за кино.

Киното е една от първите дейности у нас, която се реформира преди цели 19 години. В момента на заплата са двайсетина служители в Националния филмов център. Киното е индустрия дори в България, и парите, заделени за него, се връщат в икономиката на страната, създавайки препитание на много хора. Този очевиден факт се подменя с идиотското твърдение "киното гълта много пари”.

В началото на есента новите управляващи извършиха първото посегателство върху българското кино. Министърът на културата Вежди Рашидов и неговият заместник Димитър Дерелиев се срещнаха с избрани от тях членове на кинообщността (както това ставаше преди двайсет години) и договориха устно с тези "представители” да блокират 2 милиона лева от парите за кино (извън 10-те процента, които бяха задължителни за всички министерства) и да ги върнат евентуално в началото на следващата година.

След този успешен "маньовър” дойде и вторият удар – парите за кино в проектобюджета за 2010 г. бяха намалени повече от два пъти. Ако попитате Министерството на културата защо нарушава Закона за кино, то си измива ръцете с Министерството на финансите. Ако попитате Министерството на финансите, то си измива ръцете с Министерството на културата с пояснението, че то разпределя парите за различните си дейности така, както намери за добре. Отговор няма, не може и не трябва да има.

Защо Рашидов и Дерелиев избраха да съкратят парите за една дейност, каквато е киното, и да ги дадат за заплати? Не противоречи ли това на мерките, които правителството предприема да насърчава дейността, а не администрацията?

Отговорът на тези въпроси се крие в мисленето и манталитета на ръководството в министерството. Начинът, по който министърът и неговият заместник "маневрират”, протакат, забавят и дават обещания, няма нищо общо с начина, по който новите управляващи декларират, че искат да управляват – прозрачно и в съгласие със закона.

Рашидов очевидно трудно се оправя като администратор. Що се отнася до неговия заместник Дерелиев, той е обигран и ловък апаратчик, заемал толкова много служби, при толкова много правителства и господари, че да се очаква от него да отстоява позиции, е нелепо.

Въобще, очакванията от тандема Рашидов-Дерелиев не са големи. Напълно достатъчно е те да спазват закона. Защото когато си тръгнал на лов за закононарушители, както това прави партия ГЕРБ, а сам нарушаваш законите, рано или късно ще отидеш точно там, където отиде тройната коалиция – до под кривата круша.

*Авторът Людмил Тодоров е режисьор и сценарист. Филмът му "Любовното лято на един льохман" (1990) е носител на голямата награда на фестивала в Торино и на специалната награда на журито в Монтевидео. "Приятелите на Емилия" (1997) получава наградата на ФИПРЕССИ в Солун. През 2002 г. филмът му "Емигранти" си тръгва с наградата на публиката на международния "София Филм Фест". Негови са филмът "Шивачки", телевизионният "Двама мъже извън града", "Бягащи кучета".

Людмил Тодоров е автор на сборника разкази "Да изгубиш Мечо Пух" и романите "Хроника на една любов" и "Хроника на едно пробуждане".

** Електронното издание Mediapool е готово да публикува и други мнения по темата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

57 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дедо Тошо
    #58

    Не е необходимо да гледаш "На всеки километър". Аз например не гледам "Дзифт", "Спасение дебне" и др. подобни творби. Изобщо не гледам български филми, както не бих си купил български телевизор или български компютър. Такива, за щастие, няма, но филми все още се произвеждат.

  2. Карина
    #57

    какво значение има лицето, има закон в който е записано как се финансира киното и министърът е длъжен да го спазва.

  3. подметка
    #56

    Идиот(по достоевски) е по-добро заглавие от един льохман.Как един преводчик ще преведе тази дума и да направи резюме за такъв филм за чужди агенции?

  4. страничен
    #55

    Ми то за кво кино става дума. Всеки ден е кино. Нема нужна, шоуто в България е толкова голямо, че това изкуство, велико според Ленин и пропагандно колкото н.... дивизии е излишно. Който иска да прави кино да си го прави от джоба.

  5. страничен
    #54

    Да те са кинаджии, нищо друго Нещастни творения на социалзЪма -пропагандатори , а не творци свикнали да папкат на държавната ясла кактои БАН.Някой като Дянков трябва да им го каже в очите. Киното, за разлика от театъра е комерсиален продкут, а същи и пропаганден, според Ленин.Така, че като направят продукт, който да се продава, дори както турците и индийците с тъпите си,но все пак гледани сериали ОК те даже и това не могат да направят, затова до втръсване гледам на Всеки километър и др прочие съветски филми Нещастници даже и за пропаганда на новата власт не стават

  6. страничен
    #53

    съгласен съм за Рашидов, че е удар за Бойко и то голям, както и за качествата му.Той ББ искаше да прекара ДПС, но можеше да го направи и с по-подходящ човек от Рашидов, който рано или късно ще го издъни. Подобен е случаят и с Божидар Д.,с който искаше дза првецака, АТАКА, а то се оказа, че те клекнаха и сега той само Го излага. Прави си.

  7. Caligo
    #52

    Не разбирам защо се дават държавни пари за кино. Show business си е бизнес и не разбирам защо трябва моите данъци да отиват за някакво си филмче направено от някакви си хора.Не казвам че филмите са лоши или че не гледам филми, а че си плащам всеки път като отида на кино. Парите трябва да се разпределят на пазарен принцип. Ако филмът е добър, ще се намери публика за него.

  8. Бегащо.куче
    #51

    "Новолуние", втората екранизация от вампирската сага "Здрач", постигна третия по приходи за всички времена първи уикенд. От петък до неделя в Северна Америка зрителите са донесли на разпространителите 140.7 милиона долара.Филмът очевидно ще надмине успеха по общи приходи на предшественика си, донесъл 193 милиона долара точно преди година.Рекордът за първи уикенд продължава да се държи от "Черният рицар" - последната екранизация на историите за Батман е донесла за три дни 158 милиона долара. Следва "Спайдърмен-3" със 151 милиона. "Новолуние" измести първия филм от поредицата "Карибски пирати", спечелила за този срок 136 милиона долара.

  9. Един.льохман
    #50

    Нали държавната субсидия е тази, която му осигурява комфорта да екранизира пошлите си сценарии и да създава потресаващо бездарни филми, чиято публика са само приятелите на Емилия

  10. Горд Българин
    #49

    Те първи са се реформирали, затова искат пари от бюджета. Освен това са единствените некорумпирани, затова искат възможност да обяснят за кого са парите. Освен това са талантливи, даже миналата година един филм се е прожектирал средно пред двуцифрен брой зрители. Аз се гордея, че съм техен сънародник! Ако Тодоров ми измие колата, ще му дам два лева (стига да съм доволен от качеството, разбира се).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.