Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК е против нов "Северен поток"

Обърканите газови инициативи на Москва водят до разделение в ЕС

10 коментара
ЕК е против нов "Северен поток"

Европейската комисия смята, че плановете за удвояване на капацитета на газопровода "Северен поток" не звучат добре за Европа, като същевременно продължава неяснотата какви нови тръби възнамерява да строи Русия.

Еврокомисарят по енергийния съюз Марош Шефчович даде предварителното си мнение в неделя на конгрес по въпросите на сигурността в Братислава.

В момента Русия подава газ на Европа по три маршрута - "Северен поток" под Балтийско море, "Ямал" през Беларус и по украинската газопреносна система.

Според Шефчович, цитиран от EUobserver, удвояването на капацитета на "Северен поток" означава края на украинската система и ще навреди на енергийната сигурност в Европа, тъй като ще намали транзитните маршрути от три на два, предаде БТА.

"Освен това ще бъдем изправени пред тотален газов дисбаланс в Централна Европа, тъй като изведнъж ще трябва да направим транзитни страни (които транспортират газа от украинската мрежа на запад) в крайни потребители. Ще се стигне и до огромно претоварване, тъй като инфраструктурата не е готова за това, каза еврокомисарят.

Вместо това от икономическа гледна точка има смисъл да бъде модернизирана украинската газопреносна система, допълни той.

Вече имаме инфраструктура, която не се използва в пълен капацитет и може да бъде подновена, с която сме свикнали, заяви Шефчович.

Руският газов гигант "Газпром" обяви в четвъртък (18 юни), че "Роял Дъч Шел" (Royal Dutch Shell), германската Е.Он (E.ON) и австрийската О Ем Ви (OMV) са се договорили за построяване на две нови линии на "Северен поток". Тъй като този газопровод би минавал само по дъното на Балтийско море, към него няма да бъдат прилагани европейските изисквания, които станаха пречка за изграждането на "Южен поток".

Новите линии ще удвоят капацитета на съоръжението от 55 до 110 млрд. кубични метра газ годишно.

Гърция от своя страна, подпомогната от Русия, смята да построи газопровод, който да свърже Югоизточна Европа с Турция и "Турски поток".

И двата проекта ще унищожат украинската газопреносна система, което ще означава загуба на милиарди долари годишно от транзитни такси за Украйна, отбелязва изданието. Ще означава огромни загуби и за европейските транзитни страни като Словакия.

"Турски поток" заменя "Южен поток", който бе замразен, след като Еврокомисията заяви, че той противоречи на европейското законодателство.

Объркването с газопроводите води до разделение в ЕС

Словашки представители, пожелали да не бъдат назовани, сравниха разговорите на Москва за газопроводите с дезинформационната ѝ кампания за конфликта в Украйна.

"Някои европейски лидери продължават да се срещат с Путин и продължават да вярват на това, което той казва. Но той казва различни неща на всеки от тях и действията му се разминават с думите", коментира словашки дипломат пред Euobserver.

Друг негов колега допълва, че объркването предизвиква разделение. Той определя меморандума за "Северен поток" като "катастрофа" за европейската солидарност, тъй като изглежда, че Германия поставя на първо място собствените си интереси.

България очаква всички в ЕС да спазват европейските правила

Българският министър на външните работи Даниел Митов обаче посочи на конгреса в Братислава, че за спирането на "Южен поток" всъщност няма окончателно решение.

"Южен поток" не е отменен официално. Продължаваме да питаме руската страна дали наистина отменят проекта, както обяви президентът Путин, обаче не получаваме отговор, каза Митов.

Той напомни, че със спирането на строежа България е изпълнила всички европейски правила и очаква същото от всички европейски партньори. Коментарът му бе по повод подписания в петък руско-гръцки меморандум за изграждане на алтернативното трасе "Турски поток“. "Когато става дума за солидарност, трябва да говорим с един глас. Как да обясня на хората в България, че "Южен поток“ е невъзможен, а в същото време "Турски поток“ в Гърция е възможен“, запита той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Какво ще обясниш ти на българския народ бе, родоотстъпнико , ти скимтиш само пред господарите си , където си на инструкции, заплата и предателство на българските интереси.

  2. velko
    #9

    Откъсната от хората на ЕС и нямаща тяхната подкрепа,ЕК може да приема и приема решения изключително в тяхна вреда.За нея е безразлична тяхната съдба и утрешния им ден.Днес им отнема работата,утре ще им отнеме здравеопазването поради вдигането на цените на този вид услуги,за да остане на този свят само "златния милиард".Най-големият садист и престъпник си има своя философия на оправданието

  3. strobo
    #8
  4. Даката
    #7

    За миленка - коментар 2 - НЕ са спирани санкциите нито за миг, даже тези дни ги продължиха - на срещата на Г7 (бивша Г8 - познайте кой го няма). За стробо - 5 - не може търговски договор да бъде прекъснат с едно изявление на пресконференция, пък дори и направено от путин, пък дори и направено в Турция. Питането си е съвсем уместно. Странно е мълчанието от руска страна. Така търговия и икономически отношения не се правят, но путин си мисли, че с България така може. Греши!

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    Представям се какво щеше да бъде, ако не бяхме в ЕС и НАТО!

  6. strobo
    #5

    Даниел Митов може да пита и петричката врачка, дали е отменен проекта Южен поток. За разбиращите въпросът е отдавна решен и няма много място за питане..... Министърът по добре да не пита за глупости а да се държи "близо" до проекта на ОМВ, "Западен Набуко", за да не се изтърсим и от тази каруца....

  7. Равашола
    #4
  8. Равашола
    #3
  9. Milenca
    #2

    Интересно, защо Западът спря санкциите срещу Русия миналата година през декември? Спря ли войната срещу Украйна,спря ли разбеснялата си агентура си агентура в България? Русия от човещина не разбира. Какви форуми се организират в Русия, за какво отиде там Петкова, какви са тези намеци за АЕЦ Белене, за Ю.П., за петропроводи и т.н.

  10. lubo
    #1

    "Как да обясня на хората в България, че "Южен поток“ е невъзможен, а в същото време "Турски поток“ в Гърция е възможен“, запита той." Строителството на "Южен поток“ в България беше предвидено да се извърши без търг, в противоречие с европейското законодателство. В строителството на "Турски поток" в Гърция Русия няма да участва, само ще даде заем за строителството му. Разбира се, Гърците трябва да спазят правилата за възлагане на поръчката, ако искат да останат в ЕС. А Даниел Митов защо се прави на ущипана госпожица? Аман от популизъм!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.