Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Европа се зае сериозно с "Газпром"

Руската тактика "разделяй и владей" прави за смях единния енергиен пазар на ЕС

6 коментара
Европа се зае сериозно с "Газпром"

Десет години след като започна да разследва работата на газовия пазар в Европа и след като вече задължи европейските енергийни компании да предоставят достъп до пазара на своите конкуренти, Европейската комисия (ЕК) се зае с "Газпром", пише "Файненшъл таймс" в редакционна статия, поместена в сряда, очаквайки Брюксел да обвини официално руския газов гигант за монополни злоупотреби.

ЕК едва ли може да бъде упрекната в прекомерно бързане. Тя започна да събира доказателства още през 2011 г., когато в европейските офиси на "Газпром" и свързаните с его компании бяха проведени обиски.

Фактът, че на ЕК ѝ отне толкова много време да повдигне официални обвинения, показва мащабите на политическото напрежение, свързани с казуса.

По информация на "Файненшъл таймс" обвиненията са били изготвени още през 2013 г., но окончателното решение първоначално е било отложено, за да не бъде дразнена Русия, а след това – за да не се усложнява допълнително ситуацията около кризата в Украйна.

Да се заемеш с "Газпром" е деликатна задача. Тава не е обикновена компания с държавен капитал. "Газпром" не е само енергийна компания, а геополитически инструмент. Руският президент Владимир Путин от самото начало показа ясно враждебното си отношение към започналото разследване и прокара закон, забраняващ на държавните компании да предоставят информация на чуждестранни регулатори без съгласието на Москва.

Уреждането на конфликта чрез преговори изглежда твърде трудно, като се има предвид, че Русия не признава юрисдикцията на ЕС по отношение на сделки, които счита, че са двустранни между държава и държава. Затова "Файненшъл таймс" не изключва ескалация, може би под формата на прекъсване на газовите доставки.

Но независимо от всички рискове, Маргарет Вастагер е напълно права да действа. Няма почти никакви съмнения, че търговските практики на "Газпром" изискват регулаторен контрол, особено за начина, по който третира определени страни в Централна и Източна Европа, които са силно зависими от руски енергоносители.

Сред обвиненията към "Газпром" е това, че налага ограничения върху възможността такива консуматори да препродават газ, като в същото време ги заставя да приемат дългосрочни договори с клауза "вземай или плащай" и ги задължава да купуват газа, независимо дали се нуждаят от него или не. Следващото обвинение е отказът на "Газпром" да предоставя на конкурентни доставчици достъп до газопроводите си, с което елиминира конкуренцията. Третото обвинение е, че налага диференцирани цени, които не съответстват на никакви критерии като например дистанция на газовите доставки или свързаните с тях разходи. В резултат на тази практика Литва плаща за газ три пъти повече, отколкото Германия.

Много от тези практики изглеждат хищнически. Никоя от тях не съответства на правилата на единния пазар, пише "Файненшъл таймс".

Поведението на Русия прави наказателната процедура неизбежна. Да се позволи политиката да предопределя пазарните правила би създало един наистина ужасен прецедент. В такъв случай други компании също биха прибегнали до пазарни злоупотреби, а в същото време потребители, които са ощетени от "Газпром", биха имали легално основание да дадат Еврокомисията на съд.

Маргарет Вестагер не би трябвало да обръща толкова голямо внимание на заплахата от прекъсване на газовите доставки в Европа. Що се отнася до природния газ, Европа може да се нуждае от Русия, но Русия също се нуждае от Европа. Физическото разположение на нейните газопроводи не ѝ позволяла лесно да сменя клиенти. Независимо от конфликта с Киев, Москва спря газовото кранче на Украйна за съвсем кратко време.

Но най-важното е, че Европа е длъжна да остане вярна на своите собствени политики. Руската тактика "разделяй и владей" прави за смях единния енергиен пазар на ЕС. Поставяйки си важната задача да либерализира газовите доставки, ЕК не може да избегне предизвикателството да се справи с "Газпром", заключава "Файненшъл таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #6

    ...както би казал ВЕЛИКИЯТ руско-чеченски комбинатор :-)) (и литературен герой) Остап Ибрахимович Сюлейман Берта Мария Бендер Бей: 'На пУтин му е време да се преквалифицира на домоуправител, а и изобщо на руССия й е време да се преквалифицира на нещо различно от бедна и крадлива бензиностанция'... ...!! и, разбира се, това може да стане и по-бързо с помощта на Европа...

  2. Kiril Manolov
    #5

    Ако някой ден бъде напълно отнета възможността на Русия да рекетира политически Европа с газа и петрола,това ще де краха на руската имперска експанзия! Вече на всички е ясно / с изключение на платената пета колона у нас /,че Пурин,респективно Милер,никога не са имали намерение да правят нито Южен,нито Турски потоци. Историята с Белене се повтаря,но за съжаление с милиардни загуби,главно за бедняци като нас!

  3. Доналд Дък
    #4

    Започва началото на едно сериозно анти монополно проучване на Московските търговски практики. Не може и никой не трябва да си въобразява, че е по голям и по велик от ХЛЯБА. Стоките са само продукти с конкретно предназначение, но не и политически инструменти преди всичко. С политиката на Газпром, днес Русия е цъфнала и завързъла.

  4. so what_deactivated_1521205049
    #3

    Добре, че е ЕС! Ще изнудват българите и после с откраднатите от нас пари ще си купуват жилища в България и ще идват да ни се дуят на морето пияните руснаци! ДА СЕ СЪЗДАВА ЕНЕРГИЙНИЯТ СЪЮЗ!

  5. анита хегерланд
    #2

    Според притчата за блудния син, човешката психика се опира на следната логика: един син на човешкото семейство трябва да бъде изгонен, за да поиска да се върне. Това в конкретния случай означава, че Русия трябва да бъде блокирана, за да пожелае да спазва човешката етика и ако приеме правилата, "съдбата" й ще се промени.

  6. Sin
    #1

    Най-после ! Сега е необходимо да се предявят искове към Газпром, които да компенсират високите цени през последните 2 години и преди всичко плащанията на Украйна към Газпром. Успех !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.